Haberler

Haberler->Duyurular->Huzur içinde yat OLLIE   
Huzur içinde yat OLLIE

Disney'in ünlü '9 Yaşlı Adam'ından geriye kalan son animatörü Ollie Johnston dün 14 Nisan 2008'de hayata veda etti. Johnston 1935-1978 yıları arasında 'Fare Evi' için çalıştı, animatör olarak PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER, FANTASIA, BAMBİ ve PİNOKYO gibi ünlü klasiklerde görev aldı. En son olarak 'The Rescuers (KURTARICILAR)' adlı filmde yer aldı ve hatta bu filmde 'kedi RUFUS' olarak karikatürize edildi.

Uzun soluklu arkadaşı Frank Thomas ile beraber hazırladıkları 'ILLUSION OF LIFE' tüm dünyada okullarda animasyon ders kitabı olarak kullanıldı. Frank'in oğlu Theodore, bu iki arkadaşın dostluklarını 1995 yılında hazırladığı 'FRANK AND OLLIE' adlı belgesel ile anlattı.

Oliver Martin Johnston Jr. Palo Alto, Kaliforniya'da doğdu ve gittiği Stanford Üniversitesi'nde STANFORD CHAPARRAL karikatür dergisi ekibinden olan Thomas ile tanıştı. Daha sonra Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve Choinard Sanat Enstitüsü'ne gitti.

Disney'e ilk katıldığında 'MİKİ'NİN BAHÇESİ' ve 'KAPLUMBAĞA İLE TAVŞAN' adlı kısa filmlerde çalıştı. 1943 yılında, 20 Mayıs 2005'te vefat eden Disney'in mürekkep ve boya sanatçısı Marie Worthey ile evlendi.

Hayat boyu aşkı olan trenlerden aldığı ilhamla arka bahçesinde ölçekli bir trenyolu ve lokomotifler inşa etti, bu da Disneyland'deki trene ilham kaynağı olmuştur.

1989'da 'Disney Efsanesi' olarak isimlendirildi ve 2005 yılında National Medal of Arts 'Ulusal Sanat Madalyası' alan sanatçılardan birisi oldu.

Herkes için, özellikle animasyon alanına gönül vermiş herkes için o her zaman bir ilham kaynağı olarak kalacak.

Huzur içinde yatsın.

Kaynak: http://tkaksoy.deviantart.com


Gönderen Yunus, Çarşamba, 16 Nisan 2008 11:58, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it