Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Roger Stern ile Hulk Röportajı   
Roger Stern ile Hulk Röportajı

Mayıs ayında Marvel, Giant-Size Incredible Hulk #1, ı yayınlayacak. Çizgi roman efsanesi Roger Stern’ün 30 sene önce yazdığı Hulk’a dönüşü de böylece gerçekleşecek. Zach Howard ve Cory Hamscher’ın çizimleriyle Stern’ün 64 sayfalık hikayesi ayrıca Marvel’in Fred Sloan’u da tekrar gün yüzüne çıkarıyor. Sloan John Bryne’ın kısa süreli çalışmasından beri Hulk ile ilgili herhangi bir projede görülmemişti. Buna ek olarak Giant-Size Incredible Hulk #1 içersinde Marvel ayrıca artık bir klasik olmuş Incredible Hulk Annual #7—Stern tarafından yazılmış ve John Byrne-Bob Layton çizimleriyle- da yayınlıyor.

Newsarama Stern ile projeye katkılarını ve çizgi roman endüstrisinin evrimi hakkındaki fikirleri üzerine konuştu.

Newsarama: Roger, Giant-Size Incredible Hulk #1 hikayenizde ne vaat ediyorsunuz?

Roger Stern: Yurttaş Kane gibi olduğunu söyleyebilirim... Ancak karakter hala hayatta ve Rosebud arayışı (Adı geçen filmde genç bir gazeteci, Kane’in vefat ettiğinde sarf ettiği son söz olan Rosebud isminin anlamını çözmek için, Kane’in yakınlarıyla temas kurarak, bu renkli kişiliğin geçmişine tanık olmamızı sağlamaktadır. Rosebud, filmde eksik olan yapboz parçası görevini üstlenmekte bu sayede filme dedektiflik unsurları eklenmektedir.) yerine baya bir kırıp dökme var.

Basitçe, Fred Sloan -- The Incredible Hulk ‘u yazdığım zamanlar var olan bir karakter – Hulk hakkında bir kitap yazmak için araştırma yapıyor. Bunun için ülke çapında bir tura çıkıyor, büyük yeşil çocukla karşılaşanlarla röportaj yapıyor. Aynı anda Hulk ise kendine özel Xanadu’sunu arayışta.

Hikaye boyunca Hulk'ın kökenleri tekrar işlenecek. Ayrıca, kimisini nicedir görmediğiniz bazı tanıdık yüzler görebileceksiniz. (ki onları tanıyamazsanız endişelenmeyin, hikaye sizi yönlendirecek)

Newsarama: Projede sizinle birlikte kimler çalışıyor?

Roger Stern: Editor Mark Paniccia ve sadık asistanı Jordan White, beni bu işe çekti. Çizim işleri Zach Howard ve Cory Hamscher arasında paylaşıldı. Zach, hikayede röportaj yapılan insanların gözünden anlatılanları farklı farklı çizmeyi istedi. Ayrıca Lovern Kindzierski de renklendirmeleri yapıyor.


Newsarama: Hulk’ın tüm "sidekicks" lerini düşünürsek, Fred Sloan’u bu kadar özel kılan ne? Sloan en son Hulk’ın karıştığı ölümle sonuçlanan olaylarda Hulk’ı savunan yazdığı kitaptan bahsederken görülmüştü. (Hulk Vol. III #8).

Roger Stern: Ah, hatırladınız! Evet, hikayemde o kitabı hazırlıyor.

Newsarama: Size Fred Sloan ne ifade ediyor?

Roger Stern: Fred dışardan izleyen birisi. Rick Jones gibi "süper-kahraman kardeşliği” ne dahil değil ve Fred Hulk ile ilk karşılaştığında 20lerindeydi. Süpergüçlü kişilerin çevresinde bulunmaya alışkın değil ve bu onu birazcık korkutsa da aynı zamanda büyülüyor... Bu çok şaşırtıcı değil, pek çok insan güçten ya korkar ya da büyüsüne kapılır, çoğu zaman ikisi birbirine karışır. Ama Fred Hulk hakkında herşeyi öğrenmek istiyor. Hulk’ı anlamaya çalışıyor. Ayrıca diğer insanlara kitabıyla ulaşmayı ve onların da Hulk’ı anlamasına çalışıyor.

Fred bir yazar…insanlık tarihinin en asil meslekleğinin üyelerinden biri. -Öhöm-

Ve araştırmaları sırasında Fred doğal olarak Hulk hakkında düşündüklerinden fazlasını öğreniyor.

Newsarama: Giant-Size Incredible Hulk #1 ayrıca sizin eski bir işinizi de barındırıyor. -- John Byrne ve Bob Layton ile yaptığınız Incredible Hulk Annual #7 -- Geçmişe baktığınızda stiliniz veya yaklaşımınızda değişmeler var mı?

Roger Stern: Tabi ki yıllar geçtikçe daha iyi bir yazar olduğumu düşünmek isterim. Şüphesiz şimdi olsa farklı yapacağım şeyler vardır ama -- John, Bob ve benimo hikayeyi yaptığımızda çaylak olduğumuzu düşünürsek – o kadar da kötü değildi. Ne diyebilirim? Eğleniyorduk.

Newsarama: Geçmişte Hulk’ta çalışırken yaşadığınız unutamadığınız anılar var mı?

Roger Stern: Çook uzun zaman önce bir senaryo üzerinde çalışırken editörümün bana Sal Buscema’nın başka bir projeyi daha önce bitirdiğini ve başka bir Hulk hikayesine başlamamı istediğini hatırlıyorum. O zamanlar e-mail filan yoktu, bu yüzden Sal ‘i aradım ve senaryonun 5-6 sayfasını ona resmen okudum. Başta biraz tedirgindim zira çizgi roman piyasaında o kadar uzun süredir değildim ve konuştuğum kişi Sal Buscema idi! Ama bilirsiniz Sal hemen beni sakinleştirdi ve biz konuşurken küçük notlar alarak Hulk hakkında neşeli bir sohbet yaptık. Ne müthiş bir adamdı.

Sal birlikte çalıştığım yazarlardan en iyilerinden biriydi. Erken dönemlerimde onunla çalıştığım için çok şanslıyım.

Newsarama: Geçmişte çalıştığınız bir kahramana -mesela Hulk veya Amazing Spider-Man hatta Avengers –mı geri dönmek istersiniz yoksa yeni bir şeyler denemek mi?

Roger Stern: Nasıl yani, ikisini birden yapamaz mıyım? Cidden, eskiden yazdığım seriler arasında güncelini takip ettiğim sadece Amazing Spider-Man. Örümcek Adam’ın bunca yıl sonra halen okunduğunu görmek çok güzel.

Sorunuza geri dönersek saydığınız tüm serilerin zaten şu anda yazarları var. Eğer bir yer açılırsa…Eh, benim için oturmuş bir seri veya yeni bir şey olması o kadar önemli değil. Eğer konu ilgimi çekerse tabi ki ilgilenirim. Düzenli bir şekilde yazmaya dönmeyi istiyorum.

Newsarama: Olaylara sizin bakış açınızdan bakarsak, başladığınız anda ve şu anda Marvel’ı karşılaştırdığınızda ne görüyorsunuz?

Roger Stern: Eh, çok farklı bir şirket değil mi? Ben ilk başladığımda Marvel’ın sahibi, eczane, kalem fabrikası, sinema zinciri gibi garip işler sahibi olan Cadence Industries idi. Ama bunların hepsi 70lerin ilaçları, kalemleri, filmleri ve çizgi romanlarıydı tabi ki. En büyük kazançları da Marvel üzerindendi.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu günlerde Marvel’ın kime ait olduğundan emin değilim. Ben en son orda çalıştığımdan beri bir kaç kez taşındıklarını biliyorum. Ayrıca Ralph Macchio haricinde tamamen yeni bir kadro var.

Newsarama: Sizin endüstriye girdiğinizden beri anlatımlar nasıl değişti? Yani örneğin sizin de üzerinde çalıştığınız Speedball karakterine bakın ve neye dönüştüğünü görün. Bu tür şeyler sizi şoke ediyor mu?

Roger Stern: Anlatımlar tabi ki zamanla değişir, her şey bir döngü içersindedir. Dürüst olmak gerekirse Steve Ditko hikayelerinden beri Speedball’u takip etmedim.

Hey, ben Richard Nixon’ı ve iki Bush yönetimini gördüm, beni şoke etmek için fazlası gerekir!

Newsarama: Başlangıcınızı 70lerin ortasında John Byrne, Ralph Macchio, Mark Gruenwald veFrank Miller gibi insanlarla yaptınız. Sizce şu anda piyasada sizin mirasınıza ulaşabilecek veya geçebilecek var mı?

Roger Stern: Benim mirasım mı varmış? Daha çalışmayı bitirmedim yahu!

Tamam, ne demek istediğinizi anlıyorum. 10, 20, hatta 30 sene önce yazdığım hikayelerin halen insanların hoşuna gitmesi kesinlikle koltuklarımı kabartan bir şey. Ancak miras dediğiniz Will Eisner, Joe Simon, Jack Kirby, Stan Lee ve Steve Ditko gibiler içindir. Joe, Stan ve Steve’in halen aramızda olmasından çok memnunum. Son yıllarda o kadar b&


Gönderen Yunus, Perşembe, 24 Nisan 2008 15:28, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it