Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Conan Sayılarına genel bakış   
Conan Sayılarına genel bakış

Dark Horse'un Conan yayın haklarını satın aldığı 2003 yılından bu yana yaptıklarına bir daha göz atalım.
1. 50 sayı süren (aslında toplam 51 sayı çünkü girizgah görevi üstlenen sıfırıncı sayı ile başladılar) ve her ay düzenli olarak yayınlanan, bu ay ABD'de sona eren Conan fasikülleri.
Bu seri Türkiye'de Lal kitap yayınlanmaya devam ediyor, Mayıs 2008'de 47 nci sayısı çıktı ve büyük ihtimalle 50nci sayıya kadar takip etme fırsatı bulabileceğiz.
2. 1 nci maddede bahsedilen dergiler birleştirilerek TPB (Trade Paperback, yani 'cilt' diyebiliriz) formatında 6 kitap olarak piyasaya sunuldu.
Bu ciltlerin ilk iki tanesi Türkiye'de Lal Kitap tarafından satışa sunuldu. Diğerleri hakkında henüz bilgimiz yok.
3. Yine dergi formatında stand-alone Conan maceraları. Bunlar kendi başına bir senaryo içeren, 1 nci maddede bahsedilen Conan serisi ile bağlantısı olmayan, Conan efsanesinin değişik evrelerini konu alan değişken uzunluktaki Conan öyküleridir. Şu ana kadar yayınlanan öyküler şunlardır:
a. Conan and the Daughters of Midora (Conan ve Midora'nın Kızları) - 1 fasikül
b. Conan and the Jewels of Gwahlur (Conan ve Gwahlur'un Mücevherleri) - 3 fasikül
c. Conan and the Demons of Khitai (Conan ve Kitay Şeytanları) - 4 fasikül
d. Conan: Book of Thoth (Conan: Thoth'un Kitabı) - 4 fasikül
e. Conan and the Songs of the Dead (Conan ve Ölülerin Şarkısı) - 5 fasikül
f. Conan and the Midnight God (Conan ve Geceyarısı Tanrısı) - 5 fasikül
DH tüm bu mini-serileri TPB formatında ayrıca yayınladı.
Türkiye'de bu mini-serilerin hiçbiri henüz yayınlanmadı, akıbeti meçhul.
4. 3 ncü maddeye benzer formatta dergi formatında basılmayan ama TPB olarak yayınlanan stand-alone bir öykü : Conan: The Blood-Stained Crown and Other Stories (Conan: Kan Lekeli Taç ve Diğer Öyküler)
Bu kitap Türkiye'de henüz yayınlanmadı, akıbeti meçhul.
5. Daha önce Marvel tarafından yayınlanan eski Conan öyküleri Chronicles of Conan (Klasik Maceralar) formatında yayınlanıyor. Bu öykülerin renklendirilmesi modern teknoloji olanakları ile yeniden yapılarak okuyucuların beğenisine sunulmuş durumda. En son 14 ncü cildi çıkan serinin yayını devam ediyor.
Bu seri Türkiye'de Lal kitap tarafından Conan Klasik Maceralar adı altında yayınlanıyor. Daha doğrusu en son 10 ncu sayısı yayınlandı ve üzerinden epey de zaman geçmiş durumda. Kalan sayıların akıbeti meçhul.
6. "Savage Sword of Conan" TPB leri. Yine Marvel tarafından yayınlanan eski "Savage Sword of Conan" (Conan'ın Vahşi Kılıcı) öyküleri Siyah-Beyaz formatta tekrar yayınlanıyor. En son 3 ncü sayısı çıkan serinin yayınına devam ediliyor.
Bu kitaplar Türkiye'de henüz yayınlanmadı, akıbeti meçhul.
7. Bunlar dışında DH bir de "Conan the Phenomenon" (Conan Fenomeni) adlı Kalın Kapak bir Conan baskısı yaptı. Bu ciltte film dahil Conan hakkında geniş çapta bilgi sunuluyor.
Bu kitap Türkiye'de henüz yayınlanmadı, akıbeti meçhul.
8. 1 nci maddede bahsedilen 50 sayılık Conan dergisinin sona ermesi ile birlikte DH yeni bir devamlı seriye başlayacağını duyurdu. Bu serinin ismi "Conan The Cimmerian" (Kimmeryalı Conan) olacak ve sıfırıncı tanıtım/girizgah sayısı 25 Haziranda ABD'de satışa sunulacak.
Bu serinin Türkiye'de yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz meçhul.


Yukarıdaki yazının amacı Dark Horse'un Conan faaliyetlerini topluca bir sayfaya koyarak Conan-severlerin konuyu genel hatlarıyla görmelerini sağlamaktı.
Bundan sonra yukarıda 3 ncü maddede bahsettiğim stand-alone öyküleri;
Resim

Conan and the Daughters of Midora
(Conan ve Midora'nın Kızları)


Yazar: Jimmy Palmiotti
Çizer: Mark Texeira
Kapak Çizimi: Mark Texeira
Yayın Tarihi : 6 Ekim 2004
Format : Tamamen renkli, 48 sayfa

Bir Kralın gözde kızı kendi büyücü danışmanı tarafından kaçırılır. Sadece Conan kralın pek de değer vermediği ve kendisinden sonra tahtına layık görmediği diğer kızının yardımı ile kaçırılan prensesi kurtarabilir. Conan genç ve güzel prensesi kurtarabilmek için zorlu bir araziyi, büyücünün zombi sürülerini ve öngörülemeyen ihanetleri alt etmek zorundadır.

Resim

Conan and the Jewels of Gwahlur
(Conan ve Gwahlur'un Mücevherleri)


Yazan/Çizen : P. Craig Russell
Kapak Çizimi: P. Craig Russell
Renklendiren: Lovern Kindzierski
Yayın Tarihi : 28 Aralık 2005
Format : Tamamen renkli, 88 sayfa, 7" x 10" , Kalın Ciltli (HC:Hard Cover)

Arka arkaya kötü tercihlerde bulunan genç bir kadın içlerinde Kimmeryalı Conan'ın da bulunduğu bir grup paralı askerin piyonu haline gelir. Eskiden dansöz olan bu kadın ilkel bir kültün ölü kahini rolüne soyunurken Conan da usta bir hırsız ve paralı asker olmasının kendisine kazandırdığı tecrübeleri kullanarak dünyada mevcut en paha biçilemeyen hazinelerden birinin peşine düşer : Gwahlur'un Dişleri !

Resim

Conan and the Demons of Khitai
(Conan ve Kitay Şeytanları)


Yazar: Akira Yoshida
Çizer: Paul Lee
Kapak Çizimi: Pat Lee
Yayın Tarihi : 12 Temmuz 2006
Format : Tamamen renkli, 96 sayfa, TPB, 7" x 10"

Kral Conan doğunun esrarengiz ve mistik krallığı Kitay'dan değerli taşlar ve baharat ticareti için ticaret planları içeren bir davet alır ve bunun üzerine kendi yönettiği ufak çapta bir ordu ile Kitay'a doğru yolculuğa çıkar. Bu tehlikeli yolculukta batılı gözlerin fark edemeyeceği tehlikeli yaratıklar Conan ve askerlerine tehlikeli tuzaklar hazırlamaktadır.

Resim

Conan: Book of Thoth
(Conan: Thoth'un Kitabı)

Yazar: Kurt Busiek
Çizer: Kelley Jones
Kapak Çizimi: Kelley Jones
Yayın Tarihi : 13 Aralık 2006
Format : Tamamen renkli, 192 sayfa, TPB, 7" x 10"

İki yazar Kurt Busiek ve Len Wein (Wolverine ve Swamp Thing'in yaratıcısı) korku çizimlerinin ustası Kelley Jones ile Conan'ın en büyük düşmanı Thoth-Amon'un dehşet verici hayatını anlatmak için bir araya geldiler !
Çürümekte olan bir şehrin soğuk ve rutubetli sokaklarında dilenci bir çocuk insanların kendisine hakaret edip yüzüne tükürdüğü değil, zenginler ile otorite ve güç sahibi insanların önünde korkuyla eğildiği bir gelecek düşlemektedir. Bu çocuk korkunç bir hile ile iyicil bir tarikata girmeyi başarır ve sonunda hem bu tarikatı hem de koca bir ulusu korkunç yılan tanrı Set'in emrine sokmayı başarır !
Bu kitap ilk kez Hiborya'nın en çok korkulan büyücüsü olan Thoth-Amon hakkındaki bilinmeyen gerçekleri gün ışığına çıkarıyor.

Resim

Conan and the Songs of the Dead
(Conan ve Ölülerin Şarkısı)


Yazar: Joe R. Lansdale
Çizer: Timothy Truman
Kapak Çizimi: Timothy Truman
Yayın Tarihi : 11 Nisan 2007
Format : Tamamen renkli, 136 sayfa, TPB, 7" x 10"

Tanınmış korku ve western yazarı Joe R. Lansdale, Jonah Hex'de birlikte çalıştığı çizer Timothy Truman ile bugüne kadar yazılmış en korkunç Conan öyküsü için bir araya geldi.
Kimmeryalı kahramanımız eski bir dostuna yardım etmek için Stigya'nın tozlu çözlerine gider ve kendisini hayal bile edilemeyecek bir zenginlik içerisinde bulur. Hazine peşinde koşarken kendisine yardımcı olmaya çalışan bir ruh ve ölü gardiyanlar ile karşılaşır. Bu ıssız çöldeki kumlar kanla karışır ve kara kalpli bir büyücü bu garip karışımdan cehennemi yaratıklar yaratır. Sadece s


Gönderen Yunus, Çarşamba, 21 May 2008 00:15, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it