Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->YYYOOOOOOOOO JOOOEEEE   
YYYOOOOOOOOO JOOOEEEE

" Mutasyon yok... Karizma yoksunu kötü adamlar, ergenlik problemleriyle iç bunaltan yeniyetmeler yok... Kadın karakterlerin fazlalığından kaynaklanan pembe dizi kıvamında hikayeler yok... Sorunlarını el bombaları ve tam otomatik silahlarla çözmeye çalışan X-Man'ler düşünün. İşte size G.I. JOE !!!"

"Storm Shadow ve Snake Eyes dururken Wolverine de kim oluyormuş"


:)Yukarıya yazdıklarım fan sitelerinden...Aslında herşey 80'li yılların başında Kenner firmasının, 3-3/4 inch'lik Star Wars figürleriyle kasasını doldurmasından feyzalan HASBRO'nun, 60'lı yıllardan beri üretilen 12 inch'lik plasik ve kumaş karışımı ruhsuz G.I. Joe figürlerinin boyutlarını küçültme kararıyla başladı. Öncesinde JOE'lar Barbie bebeklerin erkek çocukları için üretilen versiyonlarından başka bir şey değildi.

Resim

İşin ilginç tarafı Hasbro o güne kadar Amerika'da denenmemiş bir pazarlama yöntemine başvurdu. Önlerinde Star Wars gibi Joe figürleri için ilham alabilecekleri kendilerine geniş satış imkanları sunabilecek bir film, etiket olmadığı için Japonlardan esinlenen Hasbro kendi markasını yaratma kararı aldı (ki aynı teknik daha sonra TRANSFORMERS için de uygulanacaktı). MARVEL Comics'le anlaşıldı. G.I. Joe, 1982'de başlayan ve 155 sayı süren çizgi roman serisi ve LARRY HAMA'nın sayesinde adeta bir kültürel fenomene dönüştü.

Resim


Amerika'ya yerleşen, Japon kökenli bir ailenin 3. kuşak üyesi olan Larry Hama, 1949 doğumlu. Judo, Kyūdō (Japon oku) ve Laido (Japon Kılıç Sanatı) eğitimi almış. Manhattan’s High School of Art and Design mezunu. Kısa bir süre çizer Bernard Krigstein'a ve Wally Wood'a asistanlık yapmış. İlk profesyonel çalışması ise 16 yaşındayken, Castle of Frankenstein dergisinde yayınlanıyor. Başlarda çizer olmayı planlayan Hama 20 yaşındayken askere alınıyor. 1969 - 1971 yılları arasında Vietnam'da görev yapıyor. Ki savaşa dair tecrübelerini daha sonra Marvel'ın NAM serisinde de kullandı. Aynı dönem içinde Wolverine ve Elektra serilerini yazıyor. Yine MARVEL için soğuk savaşın gerilimiyle bir anda patlak veren 3. Dünya Savaşı sonrasında karanlık bir Dünya'da geçen Nth Man: the Ultimate Ninja serisini yaratıyor. Ancak yazar asıl başarıyı, farklı uzmanlık alanlarına sahip, standart ordu kurallarının dışında hareket eden, uyumsuz, sorunlu ve bir o kadar da renkli karakterlerin bir araya geldiği, 40'lı ve 50'lili yıllarda yayınlanan savaş çizgi romanlarına, Bond romanlarına, Dirty Dozen filmlerine saygı duruşu niteliğinde olan G.I. Joe çizgi romanlarıyla yakaladı. Hama, Hasbro ve Marvel editörlerinin baskılarına karşın uzunca bir süre serinin yazarlığına devam etti. Daha sonra yayınlanan röportajlarda bu çizgi romanı Hasbro'nun basit bir promosyonu olarak görmediğini defalarca belirtti. Onun için G.I. Joe'lar kurşun askerlerle oynamaya seven küçük çocuklar için üretilmiş plasik, hareketli oyuncaklar değildi. Her birinin ayrı bir karakteri ve geçmişi vardı. 1985 yılında başlayan ve ülkemizde de gösterilen animasyon seri Hama'nın yazdığı Joe çizgi romanlarından daha naiftir (hatta çizgi romanın yanında animasyon seri tam bir rezalettir). “GI JOE; A Real American Hero” adıyla yayınlanırken animasyon seri zaman içinde (çizgi roman ve figürlerle beraber) ”Action Force” ve ”International Heroes” gibi isimler aldı. G.I. JOE logosunun altında yer alan "A Real American Hero" yazısı sizleri rahatsız edebilir. G.I.; Amerikalıların askerleri için kullandıkları bir tür kısaltma (Bizdeki "Mehmetçik" gibi). Tam açılımı "ground infantry". Çizgi romanlarda; arada bir iç sayfalarda yırtık dondan fırlamış gibi gözülen Amerikan Bayrağının haricinde, işin kuru propaganda tarafı, kapaktaki G.I ve Real American Hero etiketle sınırlı gibidir. Derginin bu yönü bugün için bile rahatsız edici değildir. Hatta Joe’ların CIA elemanlarına postayı koyup Rusların özel harekat timleri Red October’larla beraber ortak düşmanları Cobra’lara karşı operasyon düzenlediği sayılar vardır. Tabii tüm bu hikayeleri ilginç kılan yukarda bahsi geçen dergilerin Reagan döneminde, yani 80'lerin başında yayınlanmasıdır. Çoğu zaman askeri termolojide yer alan gerçek terimlerin ve kodların kullanıldığı JOE çizgi romanları, daha sonraki yıllarda sırasıyla Dark Horse, Image Comics, Devil's Due gibi yayınevleri tarafından basıldı ancak 80′lerdeki popüleritesine bir türlü ulaşamadı.

Resim


80'lerin ortalarına doğru Action Force adıyla Avrupa pazarına sunulan G.I. JOE figürleri bir dönem Türkiye'ye de uğradı ancak oldukça kısa bir yayın hayatı oldu. G.I. Joe; Ali Recan'ın yönetimindeki Marvel yayınları tarafından 1988 yılı içinde Süper Joe adıyla 66 sayfa siyah beyaz formatta 7 sayı basıldı. Türkçe sayılar G.I. Joe 1982 yılında yayınlanan G.I. JOE A Real American Hero serisinin 19 sayısı içeriyordu. (Aşağıdaki kapak resimlerinin üstüne tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.)


TıklaTıklaTıkla
TıklaTıkla


Animasyon seri uzunca bir süre TRT 1'de ve Show TV'de gösterildi. Çizgi romanların ise hemen hemen ilk 20 sayısı Ali Recan tarafından siyah-beyaz ve Türkçe olarak basılmıştı.


Resim


Geçtiğimiz yıl Hasbro; bir zamanlar pek çoklarımızın cebinde gizlice okula soktuğu, tenefüs aralarında oynarken "YYYYOOOOOO JOOOOEEEEE !!!" diye bağırdığı eski Joe figürlerini; G.I. Joe 25th Anniversary - 1982-2007 adı altında yeni kalıplarıyla tekrar piyasaya çıkarmaya başladı.

ResimFilm uyarlamasına gelince... Stephen Sommers’ın yönettiği G.I. JOE Movie'nin 2009 Ağustos'unda gösterime girmesi planlanıyor. Filmin kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olduğunu daha önce yazmıştım. Star Wars Phantom Menace'da Darth Maul'u oynayan dövüş ustası Ray Park, JOE'ların sessiz komandosu Snake Eyes'ı oynuyor. LOST dizisinin Mr. Eco'su Adewale Akinnuoye-Agbaje ağır silah uzmanı Heavy Duty'i, Koreli oyuncu Byung-hun Lee beyazlar içindeki ninja Storm Shadow'u, uzun bacaklı afet Cover Girl'ü Çek Manken Karolina Isela Kurkova, Cobra liderlerinden Destro'yu Christopher Eccleston, Destro'nun uzatmalı sevgilisi Baroness'i Sienna Miller (ki siyah saç ve gözlük bir insanı bu kadar değiştirebilir), Arbaletli Scarlett'i Rachel Nichols, deli bozuk deniz piyade Gung Ho rölüne Brendan Fraser, Cobra'nın kılık değiştirme konusunda uzman teröristi Zartan'ı Mumya filminden tanıdığımız Arnold Vosloo cast edilmiş. Filmden yana pek ümitli değilim açıkcası. Askeri parkalar, bol çepli paraşütçü pantalonları, siyah, koyu yeş


Gönderen The Bat, Perşembe, 05 Haziran 2008 02:00, Yorumlar(1)
Yorumlar
kinger
09 Haz 2008
arkadaşlar bende bir tane var hiç beğenmedim


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it