Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Adamantium Hakkinda Genis Bilgi   
Adamantium Hakkinda Genis Bilgi

Adamantium çoğunlukla çizgi romanlarda, çizgi filmlerde ve bilgisayar oyunlarında görülen kurgu bir metal veya kristaldir. "Kırılamaz, elmas kadar sert" anlamlarına gelen "adamant" kelimesinin sonuna bir çok kimyasal elementin sonunda bulunan Latince "ium" ekinin getirilmesi ile yaratılmış bir isimdir. Klasik anlamda Adamantium kırılamaz ve delinemez nitelikteki tüm objelere verilen isimdir. Ancak genel anlamda Adamantium hasar verilemez özellikte olan hayali bir element veya maddeye verilen isimdir.

Marvel Çizgi Roman Dünyasında Adamantium
Marvel Çizgi Roman Dünyasında Adamantium kurgu bir kimyasal madde ve metal alaşımdır. Adamantium dünya teknolojisi ile yaratılmış en dayanıklı ve sağlam maddelerden bir tanesidir. Adamantiumu meydana getirmek için gerekli olan kimyasal ve metalurjik işlemleri yerine getirmek akıl almaz ölçülerde zorlu ve fazlasıyla pahalıdır ve Adamantiumu meydana getirme işlemi Marvel Evreninde çok az kuruluş, şahıs ve hükümet tarafından bilinmektedir. En çok bilinen haliyle Adamantium Wolverine'in tüm iskelet sistemini kaplayan metaldir. Marvel Dünyasında Adamantium ilk kez Haziran 1969 tarihli Avengers #66 nolu sayıda Ultron'un dış zırhının bir parçası olarak görünmüştür.

Marvel Çizgi Roman Dünyasında Adamantiumun Tarihi ve Özellikleri
Adamantium ilk kez 1960ların sonlarında Captain America'nın eşi bulunmaz Vibranium-çelik alaşımından oluşan kalkanını yeniden yapma girişimi sırasında Metal Bilimci (Metalurjist) Dr Myron McClain tarafından meydana getirilmiştir. (Adamantium vibranium içermez) McClain bu alaşımı meydana getiren işlemi daha sonra tekrarlayamamış ve alaşımı meydana getiren bilinmeyen elementin ne olduğunu keşfedememiştir ancak daha sonraları moleküler seviyede Adamantiuma çok benzeşen ve neredeyse aynı seviyede dayanıklı olan başka bir madde meydana getirmiştir. Adamantium bazı kimyasalların reçinelerinin bir araya getirilmesi ile meydana getirilir ve tam formülü gizlidir. Reçineler birbirleri ile karıştırıldıktan sonra 815 Santigrat Derecede muhafaza edilmesi şartıyla ilk sekiz dakika içerisinde istenilen şekle sokulabilir. Sekiz dakikalık süreden sonra çok yüksek derecelerde sıvı halde muhafaza edilse bile Adamantiumun yüksek seviyedeki dengeli moleküler yapısı alaşıma yeniden şekil verilmesini engeller.
Adamantiumu meydana getirmek astronomik ölçülerde pahalıdır ve süreç çoğunlukla risklidir. Adamantiumu meydana getiren element reçinelerinin hangileri olduğu çok gizli tutulduğu için Adamantium oluşturma girişimleri çoğunlukla daha alt seviyedeki benzer maddelerin meydana gelmesi ile sonuçlanır. Bu yüzden Süper Kötü-Kahramanlar (super-villains) neredeyse asla Adamantium yaratmayı denemezler, bunun yerine zaten var olan Adamantiumu ele geçirmeye ve alaşımı moleküler seviyede yeniden düzenlemeye çalışırlar: Apocalypse Sabretooth'dan ve Genesis Cyber'den Adamantium edinmiştir.
Walter Siminson Wolverine'e Adamantium iskelet sistemini veren Weapon-X (X Silahı) projesinin ardındaki planlayıcı beyinin Apocalypse olmasını tasarlamıştı. Wolverine:Orman Macerası (1990) adlı macerada Wolverine Apocalypse'in laboratuvarında Adamantiumla kuvvetlendirilmiş bir kafatası görür ve bu kafatasının orada kadim çağlardan bu yana bulunduğuna dair yorumda bulunur. Simonson'un planlarının asla gerçekleşmediğini göz önüne alırsak, bu sahne kuvvetle muhtemel Apocalypse'in Adamantiumu kemiklere kaynaştırma teknolojisini herkesten yüzyıllarca önce keşfettiği anlamına gelmektedir.

Adamantium Çeşitleri

Gerçek Adamantium
Gerçek Adamantium belirli bazı kimyasal reçinelerin (üç çeşit birbirine yakın demir bileşimi) karıştırılması sonucu elde edilir ve formülü ABD hükümetinin sahip olduğu en yüksek gizlilik derecesi ile muhafaza edilir. Buna rağmen ABD hükümetinin Adamantiumun formülünü bazı belli müttefikleri ile paylaştığı söylenir. Adamantium meydana getirme işlemi inanılmaz pahalı bir süreçtir ve bu yüzden gerçek Adamantium oldukça nadir olarak bulunur. Gerçek Adamantium neredeyse Captain America'nın kalkanı kadar dayanıklıdır ve pratik olarak yok edilemez denilebilir. Adamantiumun sağlamlığı kalınlığına bağlıdır. Örneğin yeterli miktardaki Adamantium direk nükleer saldırıyı savuşturabilir.

İkincil Adamantium
Gerçek Adamantiumun meydana getirilmesi ve işlenmesi muazzam pahalı olduğu için bazıları kalitesinden ve sağlamlığından ödün verme pahasına bile olsa Adamantiumu daha fazla miktarda ve ekonomik olarak kabul edilebilir harcamalarla oluşturma yöntemleri geliştirmiştir. Bir çok pratik durumda ikincil Adamantium yok edilemez. Balistik füze benzeri konvansiyonel silahlar ikincil Adamantiuma zarar veremez. İkincil Adamantium bir çok titanyum-çelik bileşiminden bile çok daha sağlamdır. Bununla birlikte çok yüksek şiddetteki kaba kuvvet (örneğin insanüstü güçlü birinin yumruğu gibi) ikincil Adamantiumu eğebilir veya kırabilir. Thor'un Mjolnir'i kullanarak gerçekleştirdiği yıldırım saldırılarına benzer konvansiyonel olmayan saldırıların da ikincil Adamantiumu eğdiği veya kırdığı bilinmektedir. Teorik olarak zarar görmesi olanaksız olan Adamantiumun geçmişte bazı durumlarda zarar görmesi veya yok edilmesi tezatını giderebilmek için yazarlar ikincil Adamantiumu yaratmışlardır. Tüm bu tutarsızlıklar ikincil Adamantium vakası olarak kabul edilerek giderilmiştir.

Resimde Wolverine'in kafatasında adamantium kaplama görülmektedir
Adamantium Beta
Adamantium Beta gerçek Adamantiumun Wolverine'in kemiklerine kaynaştırılması işlemi sırasında ortaya çıkan yeni bir metaldir. Wolverine'in kendini iyileştirme/onarma yeteneği bir yandan onu bu süreçte canlı tutma işlevi görürken öte yandan kemiklerine kaynayan Adamantiumu moleküler seviyede değişime uğratmıştır. Adamantium Beta gerçek Adamantium özelliklerine sahiptir ve bununla birlikte içine kaynaştığı kemiğin biyolojik fonksiyonlarını yapmasına engel olmama özelliği vardır. Adamantium Beta ilk kez Wolverine (vol2) #80 'de (1994) açıklanmıştır.

Karbonadium
Karbonadium çelikten çok daha sağlam ama Adamantiumdan daha esnek kararsız yapılı bir metaldir. X-Men Vol(2) #7 de Karbonadium, Adamantiumun şekil verilebilir ve daha ucuz maliyetli bir versiyonu olarak ifade edilmiştir. Şekillendirilebilme özelliğinden dolayı Karbonadium Adamantiumdan daha az dayanaklıdır ama yine de neredeyse yok edilemez derecede sağlamdır. Omega Red (X-Men düşmanlarından bir tanesi) karbonadium'dan kollara sahiptir ve kurbanlarının hayat enerjilerini emme yeteneğini bu kollar vasıtasıyla da kullanabilir. Karbonadium çok yüksek seviyede radyoaktif özellik gösterir ve vücuduna girdiğinde çok küçük bir miktarı bile Wolverine'in iyileşme yeteneğini etkili bie şekilde yavaşlatmıştır. Karbonadium Sentez Cihazı olarak bilinen makine Karbonadium üretebilen yegane cihazdır ve önceleri Wolverine tarafından Brüksel'de bir nehre atıldığı sanılıyordu. Ancak daha sonraları Karbonadium Sentez Cihazının Wolverine, Sabretooth ve Maverick ile birlikte Omega Red'den kaçmaya çalışan ikili oynayan bir ajanın cesedinde saklandığı ortaya çıkmıştır. Cihaz bilinmeyen kişilerce kendisine bulunması görevi verilen Maverick'in eline geçmiştir. Karbonadium; Wolverine, Sabretooth, X-23 gibi hızlı iyileşme yeteneği olan kahramanların bu mutant iyileşme yeteneğini yavaşlatan bilinen yegane maddedir.

Allotropları (Eşözdekleri)
X-Men Sayı 191'de Serafina isimli Vault Çocuklarından birisi Wolverine ile karşılaştığında Adamantiumun hepsi de kararsız, kısa ömürlü ve çok zehirli olan onüç allotropu olduğunu ifade eder. Serafina Wolverine'in pençelerine yapışan ufak bir cihaz fırlatır ve pençelerin yeşil yeşil parlamasını müteakip cihazın Adamantium Dokuz'dan yapıldığını ifade eder. Bu olay Wolverine'in hastalıklı bir hal almasına, kendisini yitirmesine ve sonunda olduğu yere yığılmasına neden olur.

Adamantiumun Kullanıldığı Yerler
* Agent Zero'nun savaş bıçağı
* Alkhema'nın bazı robotik parçalarının dış yüzeyi
* Battlestar'ın kalkanı


Gönderen Yunus, Pazar, 06 Temmuz 2008 21:25, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it