Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Firestorm   
Firestorm

Firestorm
(Wikipedia dan tercüme edilerek özetlenmiştir.)

Yayın Bilgileri
Yayıncı
DC Comics
İlk Görünüş
Raymond/Stein: Firestorm #1 (1978)
Firestorm olarak tek başına Stein: Firestorm vol. 2, #100 (1990)

Yaratıcı
Gerry Conway ; Al Milgrom
Alter ego
- Ronald "Ronnie" Raymond
- Professor Martin Stein
Takım Üyelikleri
Justice League ; Power Company
Yetenekler
- Maddenin atomik ve moleküler yapısını yeniden düzenleyebilme yeteneği
- Nesnelerin yoğunluğunu değiştirebiliyor (kendi vücudu dahil) ve elle tutulamaz halde sunabiliyor.
- Nükleer enerji yıldırımları oluşturabiliyor.
- Saatte 750 mil hızla uçabilme
- Patlamaları ve radyasyonu kendi vücudu zarar görmeden emebiliyor.
- Teleskobik ve mikroskobik görme

Yayın Tarihçesi

Firestorm’un orijinal versiyonu bütünleşmiş çift kimliği ile ayırt edilmektedir. Lise öğrencisi Ronald Raymond ve Nobel ödüllü fizikçi Martin Stein bir nükleer santral da oluşan kaza sonucu “nükleer adam” Firestorm’u oluştururlar. Stein’ın kaza sırasında baygın olması nedeni ile Firestorm’un yönetimi belirgin bir şekilde Raymond dadır. Stein ise sağduyu sesi olarak aklındadır. İkili arasındaki şakalaşmalar maceralarına damga vurmaktadır.
Firestorm büyük güçlere sahiptir; uçmak , dayanıklılık , maddeleri konrol edebilme bunlar arasındadır. Görsel olarak göze çarpan özellikleri ; yanan saçları ve ayırt edici sarı ve kırmızı kostümüdür.
İlk Firestorm serisi kısa ömürlü oldu. Bununla birlikte Firestorm’un Öfkesi daha sonra bilinen adı ile Firestorm : Nükleer Adam 1982-1990 yılları arasında yayınlandı. Bu seride Raymond’un yeni rolüne uyum göstermesi ile Firestorm Nükleer Silahlanma yarışındaki rolünü alır. 2004 yılında ise yeni bir Firestorm serisi başlar, bu sefer Firestorm olarak Jason Rusch vardır karşımızda. Daha önceki süper kahramanlar gibi espri yeteneği olan ve bunu kullanarak endişelerini gizlemeye çalışan bir karakter vardır karşımızda.

Kurgusal Karakterin Biyografisi

Ronald Raymond / Martin Stein

Firestorm, kendisininde oluşmasına neden olan kazadan sonra New York’u Multiplex (Firestormu yaratan aynı nükleer kaza sırasında oluştu) ve Killer Frost gibi tehditlere karşı koruma görevini üstlendi. 1978 serisi beklenmedik bir şekilde bir çok başka seri ile birlikte DC Comics tarafından iptal edildi. Bu iptal kararına kadar toplam 5 sayı yayınlandı, 6. sayı ise Cancelled Comic Cavalcade adlı yayında (daha başka yarım kalan karakterlerin maceraları ile birlikte) yayınlanarak macera tamamlandı. Yazar Conway daha sonra Firestorm’u Justice League of America kadrosuna ekledi. The Flash serisinin arkasında yayınlanan 8’er sayfalık macera serilerinin ardından 1982 yılında Firestorm aylık seri olarak geri döndü.
Aylık seride, başlarda Conway tarafından yazılan ve genellikle Pat Broderick ve Rafael Kayanan tarafından çizilen maceralar ile Raymond ve Stein’ın hayatlarıda yavaş yavaş gelişmektedir. Raymond lise deki sorunları ile uğraşarak mezuniyete doğru uzanırken, Stein da laboratuar dışında bir hayat olduğunu keşfeder.
1984 yılında ikinci bir nükleer kahraman olan Firehawk Firestorm ile bir aşk ilişkisi olarak seriye eklendi. Ayrıca Conway seriyi daha eğlenceli hale getirmeye çalıştı, bu kendisinin Spider-Man yazarlığı yaptığı yıllardaki eksikliği idi; Raymond ve Stein arasındaki şakalaşmalar bu amaca katkıda bulunmaktadır.
Lise mezuniyetinin ardından Raymond Pittsburgh da bir üniversiteye kayıt olur, Stein da aynı yerde profesör olarak göreve başlar.
Firestorm’un düşmanları arasında Hyena, Zuggernaut, Typhoon ve Black Bison gibi unutulan kötü karakterler vardır. Firestorm’un düşmanlarından biri olan Plastique daha sonra DC’nin Captain Atom serisinde önemli bir rol üstlendi ve Atom ile evlendi. Firestorm ayrıca Crisis on Infinite Earths de Pyscho-Pirate tarafından kendisi ile aşk yaşamasına zorlanan Killer Frost ile de dövüştü.
1986 yılında Conway’in diziden ani bir şekilde ayrılması ile dizginler yazar olarak John Ostrander’e geçti. (Çizer olarak Joe Brozowki ile beraber). Daha politik bir yazar olan Ostrander ile birlikte Firestorm dünya ile daha ilgili bir konum alır. Bu dönemin ilk büyük macerası (ölümcül bir hastalıkla mücadele eden Stein’ın önerisi üzerine) Amerikan ve Sovyetlerin bütün nükleer silahlarını yoketmesi talebi üzerine kuruludur. Firestorm, Justice League ve bir çok düşmanla kapışmasının ardından Nevada çölünde rus nükleer adam Pozhar ile yüzleşir. Burada her ikisinin üzerine atom bombası atılır.
Duman dağıldıktan sonra Raymond ve Mikhail Arkadin (rus süperkahraman Pozhar) tarafından oluşturulan yeni Firestorm ile karşılaşırız; fakat konrol artık Prof. Stein’ın bedeninden ayrılmış olan aklındadır. Bundan sonra devam eden hikayeler yüksek oranda politika içermektedir ve oldukça iyi bir aksiyon ile Mikhail Gorbachev’in Moskovasında geçmektedir.

 

Element Firestorm ; Firestorm v2, #85’in kapağı. Çizim : Tom Grindberg

1989 yılı Raymond/Arkadin Firestorm’u için bir geçiş dönemi oldu; yazar John Ostrander Alan Moore’ın Swamp Thing “Dünya elementi” den esinlenerek Firestorm’un da artık bir element “Ateş Elementi” olduğunu açıklayarak karakteri kökünden değiştirdi.
Raymond, Arkadin ve Prof. Stein’ın aklından oluşan yeni Firestorm bir çeşit çevre savaşçısına dönüşür. Yeni çizer Tom Mandrake ile birlikte bu değişen duruma yeni bir bakış açısı da gelir. Bu dönem içinde Firestorm Afrika’nın element tanrıları Shango ve Orishas ile tanışır ve arkadaş olur. Ayrıca Shango’nun ağabeyi ve Beyaz Örtülerin (Kumaş , Bez) tanrısı olan Obatala ile de karşılaşır. Shadowstorm mevcudiyeti ile ilk karşılaşma bu durum içinde olmaktadır.
Bununla birlikte seri enerjisini bitirerek 100. sayı ile birlikte tamamlandı; bu arada Stein gerçek bir ateş elementi olarak bulunmasının kaderinde yazılı olduğunu, Raymond gibi şartlar gereği olmadığını öğrendi. Raymond ve Arkadin eski hayatlarına geri döndüler; Stein artık Firestorm olarak dünyayı kurtarmak isterken yanlışlıkla uzayın derinliklerine sürgüne gönderildi. Avare olarak yıllarca uzayda dolaştı ve sadece iki vesile ile dünyaya döndü :
The War of the Gods olayı ve Extreme Justice #5 de; ki burada Stein Raymond ‘ı lösemiden kurtarır ve orijinal Firestorm kişiliğini Raymond’un bünyesinde tutmasına müsade eder.
Element Firestorm’a geçişin ve 1990 yılında yayının iptalinin ardından seride ki bütün ana karakterler comics dünyasında kayıplara karıştılar. (The War of the Gods olayında ki kısa rollerinin dışında). Neticede Raymond JLA spin-off, Extreme Justice sayfalarında geri döndü. Bu arada lösemi ile mücadele eden Raymond kemoterapi tedavisi ve Captain Atom tarafından önderlik edilen Justice League ve Element Firestorm’un güçlerini birleştirmesi ile tekrar sağlığına ve orijinal güçlerine kavuşur. Bundan sonra Firestorm düzenli olarak değişik DC albümlerinde gözükür. 2002 yılında Justice League de tekrar aktif olarak göreve geri döner ve cok kısa


Gönderen kurtaran_adam, Çarşamba, 16 Temmuz 2008 22:09, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it