Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->DİKİŞ NAKIŞ - SATRAPİ   
DİKİŞ NAKIŞ - SATRAPİ

Marjane Satrapi'nin Persepolis'ten sonra Türkçe'ye kazandırılan ikinci kitabı Dikiş Nakış kitapçılarda. Editör: Tennur Baş, çeviri: Şule Çil, yayınevi: Minima.

"Persepolis'in Yaratıcısından: Aşklar, falcılar, kıskançlıklar, ayrılıklar, dedikodular, semaver başı 'kırmızı noktalı' sohbetler.

"Satrapi, Persepolis tekinden farklı, daha öznel bir bakış açısıyla, başka bir İran anlatıyor. Böylesi sıkı bir rejim altında yaşayan kadınların, semaver başı "çok özel" hatta "kırmızı noktalı" sohbetlerini ve deneyimlerini paylaşmak için bir bardak sıcak çay eşliğinde okunması şiddetle tavsiye edilir.

Bu kitapta, özellikle öğlen yemeklerinin sonrasında evde
semaverden sorumlu genç kız olan çizgi Marjane, anneannesi ve diğer kadınların cinsellikle ilgili sohbetlerine tanık oluyoruz. İran özelinde bizim gibi toplumlardaki kadın erkek ilişkilerini "yemekler biter, erkekler koltuklara yayılır. Kadınlar mutfağa koşar" biçiminde özetleyen Satrapi, çay faslına geçildiğinde farklılaşan 'paradigmayı' anlatmış. Dikiş Nakış, kadınların başkahraman olduğu 'kadın kadına' bir sohbet aslında. Bu sohbet esnasında her kadın geçmişte yaşadığı bir aşkın burukluğunu aktarırken arka planda İran devrimini. Üçüncü dünyalılığı, tabuları, kimlik sıkıntılarını görüyoruz yine.

... Satrapi'yi okurken -izlerken demeliyim belki de çizgilerinin gücüne hayran olmamak elde değil. Ancak kullandığı tonun en az desenleri kadar önemli olduğunu da teslim etmek şart. Anlattığı ve tartıştığı konuların ağırlığı ortada. Satrapi'nin İzlediği taktiğin vuruculuğu bu ağır konuları aynı ağırlıkla tartışmamasından kaynaklı. Kısaca yazar, kara mizahla da bu işin yapılabileceğini kanıtlamış durumda..."
-Müge İplikçi, Radikal
(Tanıtım Yazısından)"
Gönderen kurtaran_adam, Cumartesi, 19 Temmuz 2008 15:50, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it