Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Müslüman Kahramanlar İşbaşında   
Müslüman Kahramanlar İşbaşında

Batılı çizgi romanların dayandığı ahlak ilkeleri ve sembollerin hep Hıristiyan-Yahudi kültürel mirasından alınma olduğunu farkeden El-Mutava, güçlerini İslami tarih ve geleneklerden alan süper kahramanlar yaratmak fikrine kapılmış.

X-Men veya Fantastic 4 tarzında bir çizgiroman dizisi düşünün. Her biri özel yeteneklere sahip süper kahramanlar bir araya gelir ve dünyayı kötülüklerden kurtarmaya girişirler. Bu kadarını zaten Marvel Comics yayınlarında okumuş veya sinemada izlemiştiniz.

Ama bu sefer 99 Müslüman kahramandan oluşan bir süper kahramanlar ekibiyle karşı karşıyayız. Bu ekibe göz attığınızda, kadın kahramanlarda tesettür veya erkek kahramanlarda sünnete uygun bir giyim tarzı bulamayacaksınız, ama hepsinin de inançlı Müslüman olduklarından emin olabilirsiniz.

99'lar adlı bu serinin yaratıcısı Kuveytli psikolog ve girişimci Naif El-Mutava. ABD'de klinik psikoloji, İngiliz edebiyatı ve tarih bölümlerinden lisans diploması sahibi 37 yaşındaki El-Mutava, sembolleri izlemek ve kullanmak konusunda olağanüstü bir sezgiye ve yeteneğe sahip.

Batılı çizgi romanların dayandığı ahlak ilkeleri ve sembollerin hep Hıristiyan-Yahudi kültürel mirasından alınma olduğunu farkeden El-Mutava, güçlerini İslami tarih ve geleneklerden alan süper kahramanlar yaratmak fikrine kapılmış.

Kendisinin sahibi olduğu 'Teşkil' şirketi, zaten Marvel Comics ve DC Comics'in Orta Doğu'da Arapça konuşulan ülkelerdeki yayın haklarına sahip. Bu ortamın içindeki El-Mutava'nın doğru çizerlere, doğru yazarlara ve doğru grafikerlere ulaşması pek zor olmamış. Ve böylece dünyadaki benzerlerinden hiç de aşağı kalitede olmayan bir çizgi roman dizisi yayına başlamış.

99 Efsanesi nasıl başlıyor

"1258 yılında Moğollar büyük ve şanlı Bağdat şehrini ellerine geçirince asıl hedefleri Bağdat muhteşem kütüphanesini yok etmekti.." diye başlıyor efsane.

"Moğollar yalnızca bu büyük İslam imparatorluğunu yok etmekle kalmayacaklardı. Bununla birlikte onun umudunu, potansiyelini ve geleceğini de yok etmeyi planladılar. Bunu yapmak içinse sopa ve kılıçlardan, et ve kandan daha fazlası gerekiyordu. Böylece, İmparatorluğun asıl güç merkezini ... yani İslam İmparatorluğun bilgi birikimini yok etmeyi amaçladılar"

"Abbasi halifeliğinin düşmesinden hemen önceki anlarda İslam alimleri simya ilmini kullanarak kütüphanedeki eşsiz bilgi birikimini 99 sihirli taşa aktarmayı başardılar. Bu taşlara 'Nur Taşları' adı verilmiştir ve bu taşlar dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdadır. Ama bulunup doğru kişiyle bir araya getirildiklerinde o kişiye olağanüstü güç verirler ki bu güçler Allah'ın 99 ismiyle benzerlikler taşımaktadır."

Mesela Cabbar, adeta Hulk gibi olağanüstü güçlü biridir. Nura, ışığı kontrol edebilme gücüne sahiptir. Darr, acı veren bir karakterdir. Rakib ise gözcüdür vs.

Tıpkı X-Men çizgiromanında olduğu gibi iyiler ve kötülerin çarpıştığı bu çizgiromanda Dr.Remzi iyilik yapmak amacıyla Nur Taşlarını bir araya getirmek için uğraşırken, kötülüğün temsilcisi Mughal ise dünyaya hükmetmek amacıyla bu taşların peşindedir.

Çocuklar için yeni bir kahraman tipi yaratmak ne işe yarar?

Çizgi romanları genelde çocuklar okur ve bunlardan etkilenir. Çocuklar bir takım üstün yetenekler sergileyerek anlamlı bir dava için savaşmak ve kahraman olmayı hayal ederler.

Dünyayı ele geçirmeye çalışan kötü güçler yerine (ki mesela El-Kaide ve Usama Bin Ladin buna benzetilebilir) çocuklara olumlu bir örnek sunmak adına bu çizgi roman dizisi bir övgüyü hakediyor. 8-14 yaşları arasındaki Müslüman çocukların, bir zamanlar İslam imparatorluğuna güç veren şeyin 'bilgi ve uygarlık' olduğunu özümsediğini düşünün. Bu şekilde yetişen çocuklar, intihar bombacısı olmayacaklardır.

Hayır, kimse "99'lar" adlı çizgi romanın büyük sorunlara kolay ve çabuk bir cevap getireceğini beklemiyor. Ama genç nesillere olumlu örnek sergilemek adına çizgi romanların kurşun ve bombalardan daha iyi olduğunu düşünmek mantıklı değil mi?

Kaynak: www.guncel.netGönderen Vega, Salı, 22 Temmuz 2008 20:10, Yorumlar(1)
Yorumlar
Robocat
22 Tem 2008
Valla güzel bisey,Yani kalitenin ön planda tutuldugunu ve profosyonel kisiler tarafindan hazirlandigini göz önüne aldigimizda bu dergiye destek olabilmek icin Abone bile olunur diyorum.
(Öyle bi Imkanimiz var mi?)

Ama söyle uzun boylu bi düsününce 99 kaharaman (+ bunlarin düsmanlari...) biraz cok gibi geliyor.Gerci Senaryo da ona göre hazirlanmisir tabii ki ama,yinede cogunun gücünün birbirininkine benzeyecegi kacinilmaz bisey.

Yinede bakalim,imkanimiz olursa alip,hem böyle bir esere destek olmak,hem de bu diger Amerikan dergilerinden farkli olan Cizgiromani görüp merakimizi gidermek isteriz.

Dergilere nasil ulasabilecegimizi bilen birisi var mi?


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it