Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->ALEX MALEEV   
ALEX MALEEV

Karanlık, foto realistik çizimleriyle dikkat çeken ve Amerika'da Wizard dergisi tarafından 2000'lerin en yetenekli çizerleri arasında gösterilen illüstratör Alex Maleev, 1971 Sofya doğumlu. Maleev'in 1985 yılında Sofya Güzel Sanatlar Fakültesinde başlayan eğitim süreci, 1994 yıllında Akademiden mezun olmasına kadar devam ediyor. Godan ve Carthel of Dead isimli ilk çalışmaları , Bulgaristan'da 1990 - 1991 yıllarında Riko Magazines tarafından yayınlanıyor. 1994'de Amerika'ya yerleşen çizer, 4 ay gibi kısa bir süre Joe Kubert Art School'da çalışıyor. Hatta bir röportajında gülerek, Joe Kubert Art School'dakiler tarafından fazlasıyla yetenekli olduğu ve eğitime ihtiyacı olmadığı bahanesiyle kapının önüne koyulduğunu söylüyor.Bu dönemde para kazanabilmek için Magic the Gathering'e çizimler yapıyor. Kitchen Sink için James O'Barr'ın kült çizgi roman karakteri The Crow'u resimliyor. 3 sayı süren ve 1998'de cilt formatında yayınlanan Dişi Crow hikayesi Flesh and Blood'ın daha sonra (2004'de) Dark Horse tarafından tekrar baskısı yapıldı.

AvP filmlerine ilham kaynağı olan ve pek çok Alien - Preadator hayranının senaryo açısından çizgi romanlarını filmlerden daha başarılı bulduğu, Dark Horse'un Aliens vs. Predator serisi için yine 3 sayı süren Eternals macerasını resimliyor. Aliens vs. Predator Annual (1999)'da yayınlanan hikayede Bulgaristan'a ait bir takım görsel detaylara yer veriyor (kıyafetler - mekanlar). 1996'da Russ Manning ödülünü alan Maleev; Tony Cinciripini'nin "Hell's Kitchen" (1998), Phillip Noyce'un "The Bone Collector" (1999), Colette Burson'ın komedi filmi "Coming Soon" (1999), yönetmen Alfonso Cuarón'ın Charles Dickens aynı isimli romanından uyarladığı "Great Expectations" (1998) filmlerinin story board'larını çiziyor. Bu dönemde Salgın hastalık ve deprem sonrasında kaosa sürüklenen Gotham'ın anlatıldığı Batman: No Man's Land macerasında çizerlik yaptı. Daha sonra Bat klanının sessiz üyesi Cassandra Cain tarafından kullanılacak olan ağzı kapalı Batgirl kostümünün tasarımı Maleev'e aittir. Ki ben kendi adıma Maleev'in DC Comics'nin elinde tutamadığı yeteneklerden biri olduğunu düşünürüm.

Çizerin; Sam and Twitch (Image Comics) serisinde yazar Micheal Brian Bendis'le başlayan ortaklığı daha sonra Marvel'ın Daredevil serisinde devam ediyor. Ki Maleev oldukça uzun bir süre Daredevil çizdi (DD vol. II'de sayı 26'dan 50'ye - kısa bir aradan sonra - sayı 56'dan 81'e kadar).

DD'den sonra yine Marvel için Halo “The Uprising”, "Illuminati" serilerini hazırladı. Sam and Twitch ve Daredevil'la peşi sıra Eisner ödülleri alan Maleev ve Bendis ikilisi şu aralar Marvel için Spider-Woman serisini hazırlamakta.

Alex Maleev, çizgi romanlarında yarattığı atmosferlerle genel anlamda benim başarılı bulduğum, sevdiğim bir çizer. Ancak pek çokları tarafından çalışmalarında kullandığı farklı görsel materyaller nedeniyle (16mm'lik film makinesi gibi) kolaycılığa kaçmakla suçlanmakta. Tekniği, nasıl çizmeyi öğrendiği, çizgi romanlara ne zaman ilgi duymaya başladığıyla ilgili sorulara hınzırca cevaplar vermeyi seven çizerle ilgili (Sürekli çizmeyi müstehcem dergilerdeki resimlere bakarak öğrendiğini, çizgi roman çizmeseydi Playboy ya da benzeri bir dergide çalışabilceğini söylüyor) daha fazla detaylı için;

http://www.maleev.com/

 Yazı için Erdem Denizlioğlu'na teşekkür ediyoruz.
Gönderen kurtaran_adam, Perşembe, 24 Temmuz 2008 12:44, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it