Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->James O'Barr ve CROW   
James O'Barr ve CROW

Kült çizgi roman karakteri The Crow'un yaratıcısı James O'Barr 1960 Detroit, Michigan doğumlu. 7 yaşındayken annesini kaybeden O'Barr, mutlu bir çocukluk dönemi geçirmemiş. Amerika'da; yetim, aileleri tarafından terk edilen çocukları kapsayan bir tür koruma programı içinde büyümüş (Wikipedia'da O'Barr'ın biyolojik babasının hayatta olduğu, 1992'de ikinci evliliğini yaptığı yazıyor). Gençliğinde Rönesans Heykeltraşlığı (özellikle Michaelangelo'nun çalışmaları) üzerine çalışmalar yapan ve fotografçılıkla ilgilenen çizer, 1978'de nişanlısı Bethany'nin sarhoş bir sürücü tarafından öldürülmesinin ardından bunalıma girmiş. Kendi deyimiyle acısını dindirebilmek için ölümle sonuçlanabilecek, aklınıza gelebilecek her türlü işi denedikten sonra orduya yazılmış ve Deniz Piyade olarak Almanya'ya gönderilmiş. Birbiriyle bağlantılı kısa hikayeler şeklinde çizmeye başladığı, ölümsüz intikamcı Crow'u bu dönemde yaratan O'Barr; Eric Draven'ın ortaya çıkışını anlatırken, gazetede okuduğu bir haberden (Detroit'de bir çift 20 dolarlık nişan yüzükleri için öldürülmesi) çok etkilendiğini söyler. Aslında Crow, James O'Barr için bir tür rehabilitasyon, katarsizdir. Nişanlısını kaybetmesinin verdiği tüm acıyı, içindeki öfkeyi ve ölümün yarattığı çaresizliği Crow'a yansıtır. Hikayenin tamamlanması oldukça zaman alır. İlk olarak Şubat 1989'da Gary Reed'in Caliber Comics yayınevi tarafından basılan The Crow tüm Dünya'da 750000 adet baskı yapar, pek çok dile çevirilir. O'Barr, Angoulême'deki Uluslararası Çizgi Roman Festivalinde ödül alan ikinci Amerikalıdır. Author olarak O'Barr'ın en belirgin özelliklerinden biri çalışmalarının genellikle London Night Studios, Acetylene, Tundra, Anubis gibi bağımsız, küçük yayınevleri tarafından basılmasıdır. The Crow; John Wagner, Alexander Maleev, James Vance, Jerry Prosser, Charlie Adlard, John Mueller, Jon J. Muth, Jaime Tolagson, Kent Williams, Tommy Lee Edwards, Michael Gaydos gibi pek çok yazar ve çizer tarafından yorumlandı.

John Bergin aracılığıyla James O'Barr'la tanışan müzisyen Trust Obey; grafik roman için Alternative, Punk ve Gothic Rock ezgilerini taşıyan Fear and Bullets adıyla bir albüm hazırlar. 1994'de yayınlanan albümün tekrar baskısı 2004'de yapıldı.

Yönetmen Alex Proyas tarafından beyaz perdeye aktarılan ilk filmin hikayesini ise hepiniz az çok biliyorsunuzdur. O'Barr, çekimler esnasında tanıştığı ve kardeşim dediği Brandon Lee'nin trajik ölümünden oldukça etkilenir ve kısa sessizlik dönemine girer. Daha sonra çevrilen filmler ve televizyon dizisi [ "The Crow: City of Angels" (1996), "The Crow: Salvation" (2000), "The Crow: Wicked Prayer" (2005) ] ne yazık ki ilk filmin başarısını yakalayamadı.O'Barr'ın çizimlerinin yer aldığı bir video. Meraklıları için diyelim...

<!-- m -->http://www.grafikroman.com/?p=1004

 

"Erdem Denizlioğlu'na yazısı için teşekkür ediyoruz."<!-- m -->
Gönderen kurtaran_adam, Perşembe, 24 Temmuz 2008 12:51, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it