Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Diabolik   
Diabolik

 

Diabolik Kimdir?

Diabolik, İtalyan çizgi romanında anti-kahraman sayılabilecek bir çizgi roman kahramanıdır. 1962 yılında Angela ve Luciana Giussani tarafından yaratılmıştır. Kendisinden önce yayınlanmış olan bazı Fransız ve İtalyan çizgi romanlarından esinlenmeler vardır (Özellikle Fantoma).

Diabolik pervasız ve işinde usta bir hırsızdır. Genellikle suçlulardan çalar (ve gerekli olursa öldürmekten de hiç çekinmez, çok çok ender olarak da masum insanlardan veya polis öldürdüğü vardır), rakiplerini şaşırtmak için kullandığı pek çok gerçekçi maske kullanır ve farklı kimliklere bürünür. Kimya, mekanik ve bilgisayar gibi pek çok bilim dalında geniş bilgisi vardır. İlk asyılarında Diabolik biraz daha kötü adam karakterindeydi, amaçlarına ulaşmak için insanları öldürürken hiç tereddüt etmezdi. Daha sonraki yıllarda biraz “Robin Hood” karakterine bürünüp özellikle suçlulardan çalarken gösterildi ve serinin şiddet ve ahlaka aykırılık dozu yumuşatıldı.

Diabolik bir yetimdir ve bütün suç yöntemlerini öğrendiği bir çetenin saklanma yeri olan bir adada yetişmiştir. Çetenin liderini de kendisi öldürmüştür. Diabolik'in asıl ismi seride hiç geçmez. İsmini yetiştiği adadaki kara bir panterden almıştır. Serinin 3. sayısından itibaren Diabolik'e sevgilisi Eva Kant eşlik eder, seri ilerledikçe rolü gittikçe artar.

Diabolik daima siyah bir 1961 model Jaguar E sürer. Tip olarak Amerikalı aktör Robert Taylor'dan esinlenmiştir. Genellikle tüm vücudunu kaplayaıp sadece gözlerini açıkta bırakan siyah bir tayt giyer.

Diabolik ateşli silah kullanmaz. Ana silahları mithiş bir ustalıkla kullandığı hançerler ve bayıltıcı içeren küçük bir ok silahıdır.

Eva ise beyaz bir Jaguar kullanır ve genellikle işe çıkarken belirli bir maske ve kıyafeti yoktur. Hikayeler hayali Clerville'de geçer.

Diabolik’in ana düşmanı sadece soyadıyla tanınan, görev aşığı ve her zaman Diabolik'in numaralarıyla yenilgiye uğrayan müfettiş Ginko'dur. Hikayedeki bir diğer sabit karakter de Ginko'nun nişanlısı Altea'dır.

Diabolik'in Yayını

Diabolik ilk olarak 1 Kasım 1962'de "Dehşetin Kralı" ismiyle yayınına başlamıştır. 1997'den beri daha kompleks hikayeler içeren yıllık maceralar çıkmıştır. Giussani kızkardeşler 1980lere kadar hikayelerin çoğunu yazmışlardır ancak daha sonra Patricia Martinelli ile başlayarak diğer yazarlara devretmişlerdir. Çizimlerin çoğu 1969'dan beri Diabolik'i çizen Sergio Zaniboni tarafından yapılmıştır (şu anda Giorgio Montorio ile birlikte çizmekte). Seride çalışan diğer çizerler arasında Brenno Fiumali, Franco Paludetti, Enzo Facciolo ve Lino Jeva vardır.

Amerika'da biraz yayını ise şöyle, The Pacific Comics Club 80lerde birkaç sayı çıkartmıştır. Yakın zamanlarda Scorpion isimli bir yayınevi 6 sayı daha basmıştır.

Ülkemizde de Kara Şeytan adıyla Günaydın gazetesi eki olarak de verilmişti.

1968 yapımı bir filmi de var.

<!-- m -->http://www.imdb.com/title/tt0062861/<!-- m -->

Yönetman: Mario Bava
Imdb notu: 6.1/10
John Phillip Law Diabolik
Marisa Mell :Eva Kant
Michel Piccoli : Müfettiş Ginko

kaynak: wikipedia

Yazı için Erdem Virlan'a teşekkür ediyoruz.  


 Görüş ve yorumlarınızı forum sayfalarında yazabilirsiniz:

http://resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=4&t=2502  
Gönderen kurtaran_adam, Cuma, 25 Temmuz 2008 12:51, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it