Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Brian Azarello Joker'i Anlatıyor   
Brian Azarello Joker'i Anlatıyor

DC Comics Ekim ayı içerisinde “Joker” adlı 128 sayfalık kalın kapaklı grafik romanı piyasaya sürecek. Bu proje için “Lex Luthor: Man of Steel” macerasından tanıdığımız yazar Brian Azzarello ve çizer Lee Bermejo tekrar bir araya geliyorlar. Bu yeni öyküde Gotham Şehri’nin en kötücül kahramanının daha karanlık ve rahatsız edici taraflarını göreceğiz. Arkham Tımarhanesi’nden kurtulan Joker, kurmuş olduğu suç şebekesinin Penguen, Bilmececi ve İki Yüz tarafından aralarında paylaştırılmış olduğunu öğrenir. Tüm bu suç elebaşıları ortalıktayken Batman ortaya çıkmazsa hiç olur mu ?

Newsarama, Brian Azzarello ile bir araya gelerek “Joker” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

NEWSARAMA : Joker projesi nasıl ortaya çıktı ? Bu proje için “Lex Luthor: Man of Steel” öyküsünün Batman evrenine uyarlanmış hali diyebilir miyiz ?

BRIAN AZZARELLO : Evet diyebiliriz. Joker projesi “Lex Luthor: Man of Steel” öyküsünden hareketle tasarlandı. Sanırım iki sene kadar önceydi, Lex Luthor’u bitirdikten sonra Lee (Bermejo) ile San Diego’da akşam yemeğindeydik. Barda oturmuş, birbirimizle bir daha asla ortak iş yapmamamız gerektiği üzerine muhabbet ediyorduk. (gülüşmeler)
Aslında birlikte iyi vakit geçirmiştik ancak çalışmanın sonuna geldiğimizde birbirimizden bıktığımızı fark etmiştik. Derken, nedendir bilinmez, birden “Joker” projesi üzerine konuşmaya başladık. Bu sırada Lee’nin karısı, ki kendisi İtalyandır, gözlerini devirerek teşhisi koydu: “Siz ikiniz birbirinizden zor ayrılırsınız”
Bir sonraki gün Dan DiDio’nun yanına gittim ve ona “Baksana, Lee ve benim Lex’i yaptığımız gibi Joker’i de yapmamıza izin verir miydin” diye sordum. O da bana “Tabi ki evet ! Peki ya aynı uyarlamayı Wonder Woman’ın baş düşmanı Sinestro için de yapabilir misiniz ?” dedi. (gülüşmeler)

NEWSARAMA : Çok doğru ! Benim de bir sonraki sorum bu olacaktı. Aynı temaya sadık kalarak Green Lantern, Flash, Wonder Woman ve diğerleri için de benzer proje fikirleriniz var mı ?

BRIAN AZZARELLO : Bilmiyorum. Ama şu an için “hayır” diyemem. Muhtemelen böyle bir şey olmayacak ama hiç bir zaman emin olamayız. Eğer birden aklıma bir fikir gelirse yine olan olur.

NEWSARAMA: “Joker: The Dark Knight” ın tanıtımı ne zaman yapılacak ?

BRIAN AZZARELLO : Şey, aslında isim sadece “Joker”

NEWSARAMA : Ah tamam. Şimdi bu “Joker: The Dark Knight” ismini nasıl uydurdum ben de anlamadım.

BRIAN AZZARELLO : Aslında bir bakıma haklısın. Projeyi ilk planladığımızda isim “Joker: The Dark Knight” idi ancak sonraları “The Dark Knight” filmi piyasaya çıkınca ismi değiştirmek durumunda kaldık.

NEWSARAMA : Anladım.

BRIAN AZZARELLO : Ama bu sorun değil. Aslında ismin sadece “Joker” olması hoşuma gidiyor. Öyküde Joker Arkham Tımarhanesi’nden salıverilir. Tımarhanede uzun süre kalan Joker’in Gotham Şehri’ndeki şebekesi diğerleri tarafından paylaşılmıştır ve Joker eskiden sahip olduklarını geri istemektedir.

NEWSARAMA : “Lex Luthor: man of Steel” öyküsünde ana karakterin insani yönlerine verdiğiniz önem Lex Luthor’a sempati ile bakılmasına ve onun niçin Superman’in karşısında olduğunun anlaşılmasına yol açtı. Sizce Joker Batman’in karşıt karakteri olarak bu roli nasıl üstlenecek ?

BRIAN AZZARELLO : “Joker” çalışmasındaki en çnemli noktalardan birisi şudur ki, Lex’te yaptığım gibi öyküyü Joker’in bakış açısından anlatmıyorum. Lex akli dengesini kaybetmiş birisi değil, bu yüzden ona ifade edilebilir olduğunu düşündüğüm bir dünya görüşü verebilirsiniz. Öyküyü Joker’in bakış açısından anlatmaya çalışmanın karakterin cazibesinin bir kısmını kaybettireceğine inanıyorum. Bu karakterin en önemli özelliklerinden birisi hareketlerinin önceden kestirelemez oluşudur. Hiç kimse onun bir sonraki adımda ne yapacağını bilemez. Bu yüzden eğer olayları onun gözünden takip ederseniz, bu karakterin tahmin edilemeyen bir hava içeren doğasını hiç etmiş olursunuz. Öyküyü onun bakış açısından anlatmaktansa, onun şebekesine katılan başka bir sıkı çocuğun perspektifinden aktarmayı tercih ettim. Yani adamımız Joker’in etrafındakilerden birisi. Bu kişi Joker gibi birisi olmayı istemektedir, Joker olmanın ne demek olduğunu anlamamasına rağmen. Ne diyelim, bekleyelim de anlasın bakalım. (gülüşmeler)

NEWSARAMA : Eminim ki bu çok korkutucu bir deneyim olacaktır.

BRIAN AZZARELLO : Emin ol bu çok ürkütücü bir kitap. Çeşitli şiddet içerikli eserler yazmış olmamın getirdiği bir ünüm var. Diyebilirim ki bu çalışma bugüne kadar yazdığım en şiddet içerikli kitap olacak.

NEWSARAMA : Sence kötü adam yazmanın bir püf noktası var mı ? Kişisel olarak bu karakterlerle bir bağ kuruyor musun yoksa sadece içinden geldiği gibi mi anlatıyorsun ?

BRIAN AZZARELLO : Kötü adamı yazmanın püf noktası nedir ? Benim uyguladığım yöntem şu: her zaman otoriteye baş kaldıran birisi gibi düşünürüm. Böylece çok kötü karakterleri yazmak kolay oluyor.

NEWSARAMA : Biraz önce Lee ile senin birbirinizden sıkıldığızdan bahsetmiştin. Bu tip projelerde birlikte çalışırken ilişkileriniz nasıl gidiyor ?

BRIAN AZZARELLO : Birbirimize gerçekten çok yakınız. Onunla birlikte çalışmayı çok seviyorum. Eminim ki birlikte yine iş yapacağız. Zamanla geliştirdiğimiz çok uyumlu bir birlikteliğimiz var.

NEWSARAMA : Bir çizer ile çalışırken, yazar olarak senin isteklerine ne kadar bağlı olmasını istersin ? Bazıları tüm öykünün istediği gibi tıpatıp çizilmesini isterken diğerleri “bu sahne ile istediğin gibi oyna” diyebiliyor. Sen bu yelpazenin neresindesin ? Hiç “bu iki karakter dört tam sayfa boyunca dövüşüyorlar, hadi çiz !” dediğin oldu mu ?

BRIAN AZZARELLO : Aslında çizimler konusunda çok katı değilimdir. Çizerin en iyi işini çıkarabilmesi için ona mümkün olduğunca geniş bir hareket sahası bırakmaya çalışırım. Yazarken resmedilmesini istediğim bazı kesin hususlar olur. Bunlar benim için önemlidir ve beraber çalıştığım çizerler her zaman bunu anlar. Ama ara sahnelerde, örneğin “karakter arabada yol alıyor” dediğimde eğer senaryo açısından fark yaratmıyorsa arabanın modeli, görünüşü çizere aittir. “Araba BMW olsun” demem çünkü örneğin Lee gibi bir çizer BMW çizmekten hoşlanmıyorsa sonunda rezalet araba çizimleri ile karşılaşırım (gülüşmeler)
Bu yüzden, eğer senaryo gereği eski model bir sedan gerekmiyorsa istediği arabayı çizmesini söylerim.

NEWSARAMA : Çalışmalar sırasında sık sık geri besleme yapar mısın yoksa çizerin kendi işini bitirmesini mi beklersin ?

BRIAN AZZARELLO : İşe karışmamaya gayret ederim. Aslında 120 küsur sayfalık bu büyük projede araya girmeden Lee’nin işini bitirmesi için elimden geleni yaptım. Çizimler devam ederken tencereyi devirmek istemem, aslında devrilecek tencere de yok ya. Bu kitaptan gerçekten çok memnunum. Çirkin bir kitap bu, hem de çok çirkin. (gülüşmeler)
Bunu iyi anlamda söylüyorum.

NEWSARAMA : Seni iyi anlıyorum. 120 sayfadan fazla diyorsun. Senaryoyu yazmak ne kadar zamanını aldı ?

BRIAN AZZARELLO : Epey vaktimi aldı ama Lee’nin çizmek için harcadığı zaman ile mukayese edilemez. Bu iş Lee’nin iki senesini aldı. Tabi ki benim de iki yılımı aldı ama ben bir yazarım. Bu süre içerisinde Vertigo için “100 Bullets”, “Loveless” ve “Filthy Rich” çalışmalarını da yaptım. Tüm bunları bir arada yürütebildim. Lee de bu esna da kapak çizimleri yapabildi ama hepsi bu. Lee ömrünün iki yılını bu projeye adadı ve bu da eserin kalitesine yansıdı. Gerçekten harikulade.

NEWSARAMA : Harley Quinn Joker’i nasıl buluyor ?



Gönderen Nick Fury, Perşembe, 04 Eylül 2008 15:05, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it