Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Frankofon Tanıtımı - Beynine Bir Kurşun   
Frankofon Tanıtımı - Beynine Bir Kurşun


Du plomb dans la tete - Beynine bir kurşun

Senaryo: Matz
Desen: Wilson
Yayınevi: Casterman, Ligne Rouge
Format: 56 sayfa, büyük boy sert kapak, €9.50

Evet BD’severler, gençler ve her daim genç kalanlar... Pastırma sıcakları devam ettiğine göre, yazın okunmasi keyifli bir polisiye –noir seriyi görücüye sunalım. Öykü, katil serisinin başarılı senaristi Matz’dan geliyor.
Perde, iki tetikçinin 2000$’lık timsah derisi pabuçlar, klas giyim ve bunun kızlara etkileri üstüne “pulp fiction” vari eğlenceli diyaloguyla açılıyor. Bir sonraki sahnede tetikçiler bir telekız ile iş pişirmekte olan senatörü yatak odasında mıhlayarak kontratlarını yerine getiriyor ve türün gereği olan bol salçalı ve de seksi kareler okuyucunun ilgisini perçinliyor. Soruşturmayı üstlenen 2 ahbap çavuş dedektif, FBI’ın işin üstünü kapatmaya çalışması, anketi takip eden gazeteciler ve tabii perdenin arkasında kuklaları oynatan kirli politikacılar ile karakterler çeşitleniyor ve entrika örülmeye başlıyor.

Colin Wilson geniş sahnelerde, kalın çinili realist çizimlerle öyküyü resimlendirmiş. Mizanpaj aksiyon sahnelerinde akıcılık sağlamış, renklendirme photoshop’un kaçınılmaz donukluğunu taşısa da türün karanlık atmosferini yeterince veriyor.

Anlatım katildeki gibi sadece bir tarafın perspektifinden değil, her karaktere eşit ağırlık vererek ilerliyor. Aksiyon, kara mizah, sırıtmayan diyaloglar sayesinde “Tetikçi” seviyesinde olmasa da klasik polar türüne sadık keyifli bir okuma vaat ediyor üç albümlük bu mini seri. Bdtheque okurlarının notu 3.7/5, bendende 7/10 alır.


Bu güzel tanıtım yazısı için karlıova'ya teşekkür ediyor; görüş ve yorumlarınız için forum sayfamıza bekliyoruz.
http://resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=7&t=2582Gönderen kurtaran_adam, Cumartesi, 06 Eylül 2008 23:49, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it