Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->USA Today'de Superman üzerine bir makale   
USA Today'de Superman üzerine bir makale


Superman’in Öyküsü : Çelik Adam’ı Kanlı Bir Soygun mu Ortaya Çıkardı ?

USA TODAY, David Colton

Dünyanın ilk süper kahramanı 2 Haziran 1932 akşamı doğdu; ama bu doğum hayali Kripton gezegeninde değil Cleveland sokaklarındaki az bilinen bir olay sonucu gerçekleşti.

Litvanya asıllı bir Yahudi göçmeni olan Mitchell Siegel o akşam saat 8:10 sularında East Side civarındaki ikinci el kıyafet satan mağazasında çalışıyordu. Polis raporlarına göre o sırada üç kişi mağazaya girdi. İçlerinden birisi deneyip beğendiği kıyafeti parasını ödemediği halde giyerek mağazadan çıktı. Soygunun gürültü patırtısı esnasında 60 yaşındaki Siegel yere devrildi ve öldü.

Polis raporunda bir el silah sesi duyulduğu yazıyordu. Ama otopsi sonuçlarına göre Siegel kalp krizinden ölmüştü; polis ve Siegel’in karısı da bunu doğruladılar. Hiç bir tutuklama olmadı.

Amerika’nın en çok bilinen çizgiroman kahramanı Superman, Jerry Siegel ve Joe Shuster adlı iki genç tarafından yaratıldı. Okulda pek iyi tanınmayan bu iki çelimsiz gencin silik şahsiyetli Clark Kent’i ve onun güçlü ikincil kimliğini kızları cezbetmek ve sıradan Cleveland asıllarını önemsetmek amacıyla yarattıklarına inanılıyordu.

Ama görünen o ki Superman’in çıkış noktası bu kadar basit olmayabilir. Jerry Siegel’in kötülerin düşmanı Superman’i yaratırken babasının ölümünden etkilenmiş olabileceği düşünülüyor.

Çok satanlar listesindeki The Book of Lies (1) kitabının yazarı Brad Meltzer “50 yıl boyunca kendisi ile yapılan röportajlarda Jerry Siegel bir kez olsun babasının bir silahlı soygunda öldüğünü söylemedi” diyor ve Siegel cinayetini geniş kapsamlı bir komplo teorisine bağlıyor.

“Bir düşünün” diyor Meltzer. “Babanız bir soygun sırasında ölüyor ve siz dünyanın en büyük kahramanı olan yenilmez bir karakter yaratıyorsunuz. Özür dilerim ama burada bir öykü yatıyor.”

İlk Superman

Psikolojik öğeler içeren bu başlangıç teorisini destekleyen deliller kuvvetli.

Yazar Siegel ve çizer Shuster “The Superman” kahramanını 1933 senesinde, Mitchell Siegel’in ölümünden sadece bir yıl sonra yarattılar. İki arkadaş can verdikleri bu uçan kahramanı gazetelere ve yayıncılara satmak için beş yıl boyunca uğraştılar. Bugün bulunabilen en eski çizimlerde ikilinin “tüm zamanların en şaşırtıcı hayali kahramanı” adını verdikleri bu ilk Superman, maskeli soyguncuların saldırısına uğrayan bir adamın yardımına uçarken görülmektedir.

Yoksa bu uçan kahraman Jerry’nin çaresiz babasının yardımına koşan ikinci kimliği miydi ?

Meltzer bu konuda şöyle diyor: “Amerika Superman’i kendi destanlarından ortaya çıkarmadı, buna bir çocuğun babasını kaybetmesi yol açtı. Superman bizim güçlü taraflarımızın değil zayıf yanlarımızın bir ürünüdür.”

Meltzer konuyu inceledikçe işler daha çetrefilli hale geldi. Soygundan bir gün sonra, 3 Haziran 1932’de Cleveland’da yayınlanan ‘The Plain Dealer’da yayınlanan bir mektup, Büyük Buhran günlerinde düzeni sağlamaya yardımcı olmak üzere bireysel gayret gösteren kişilere duyulan ihtiyaçtan söz ediyordu. Mektubu A.L. Luther isimli birisi kaleme almıştı.

“Yoksa bu Superman’in düşmanı Lex Luthor’un ortaya çıkışı mıydı ?” diyor Meltzer. “Bu mektubu okuduğumda gözlerime inanamadım, neredeyse heyecandan kalp krizi geçirecektim.”

Yanıtların Peşinde

Bu konuyu araştıran bir tek Meltzer değildi. Çizgi roman tarihçisi Gerard Jones, Siegel’in kuzenleri ile yaptığı röportajlardan sonra 2004 yılında yayınlanan kitabı “Men of Tomorrow” da (2) soygun olayından bahsetmişti.

“Bunun mutlaka bir etkisi olmalıydı” diyor Jones. “Superman’in kurşunlardan etkilenmemesi, ailesini kaybetmesi, yuvasının yok olması; bunların hepsi Jerry’nin yaşadıkları ile örtüşüyor. Arada bir bağlantı var: bir babanın kaybı Superman’in ortaya çıkmasına neden oluyor.”

Asla sesli olarak dile getirmemelerine rağmen ailenin baba tarafında on yıllar boyunca yaşlı Segel’in soygun sırasında vurulduğu konuşuldu. Meltzer’in komplo teorisine yer verdiği kitabının dramatik noktası burası : “Siegel göğsünden iki kez vuruldu ve yerde, bulunduğu yerden kapıya kadar uzanan bir kan gölü oluştu.”

Eseriyle ilgili bir söyleşide Meltzer de olayın nasıl gerçekleştiğinin tam olarak bilinmediği kabul ediyordu. Jerry’nin küçüklüğünden bu yana ailesinden bazıları Mitchell’in silahla vurularak, diğerleri de kalp krizi sonucu öldüğünü anlattı. Meltzer’e göre ölüm şekli muhtemelen kalp kriziydi.
Ancak yine de Meltzer kesin olarak ölüm şekli öyle veya böyle olmuştur demek istemiyor.

Çizer Ross MacDonald ile birlikte ‘Boys of Steel: The Creators of Superman’ (3) kitabını hazırlayan yazar Marc Tyler Nobleman daha kesin konuşuyor: ona göre Mitchell Siegel soygun sırasında kalp krizinden ölmüştü. Otopsi raporuna göre Siegel’in vücudunda yara izi yoktu ve soygun sırasında duyulan silah sesi soygun ile alakalı olmayabilirdi.

“Uzun süre bu konunun peşinden koştum” diyor Nobleman. “Tüm araştırmalarıma dayanarak Jerry’nin babasının soyguna uğramadığına ve vulumadığına inanıyorum. Mitchell bir soygun sırasında kalp krizi geçirdi”

Sadece 130 $’a Satılan Servet

Siegel ve Shuster’in üyküsünün geri kalan kısmı daha iyi biliniyor. Daha 1938 olmadan tanıdık kırmızı-mavi kostümü ile Superman Action Comics’in 1 nci Sayı kapağındaki yerini almıştı. Karakterin yaratıcıları 130 $ lık bir çek aldılar. Karşılığında DC Comics Superman karakterinin yayın haklarını “sonsuza kadar” almış oldu.

1940 lı yıllar boyunca savaş zamanı çizgi filmleri ve radyo yayınları ile Superman’in popülaritesi arttıkça Siegel ve Shuster’in kızgınlığı büyüdü. Bir kaç defa mahkemeye başvursalar da bazı telif ücretleri kazanmalarına rağmen asla karakterin yayın haklarını elde edemediler. 1970 yılına gelindiğinde Siegel yılda 7000 $ ücretle çalışıyordu ve Shuster neredeyse kör olmuştu.

Spiderman’in yaratıcısı üzerine yazılan bir byografi kitabı olan “The World of Steve Ditko” nun (4) yazarı Blake Bell bu olay için “Utanç verici bir miras” yorumunu yapıyor. “Çizgi roman emekçilerinin emeklilik hakları yok, sözleşmeleri yok, sağlık güvenceleri yok ve firmalar çizerlerin çizimde kullandıkları malzemelerin parasını bile ödemiyorlar. Çizerler toplu olarak haklarını aradıklarında ise ya topluca işten çıkarılıyorlar ya da boş vaatlerle kandırılıyorlar.”

1975 senesinde Warner Bros’un Superman film hakları için 3 milyon $ ödediğini öğrenince Siegel ve Shuster bu işten bir şeyler elde edebilmek için tekrar dava açtılar. Ancak bu kez çizgi roman profesyonelleri ve fanları da ikiliye destk veriyorlardı.

Sonuç olarak DC Comics firması ikiliye hayatları boyunca yılda 20 bin $ ödemeyi kabul etti. Ancak daha da önemlisi DC, gelecekte piyasaya sürülecek tüm Superman ürünlerinde “Superman Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından yaratılmıştır” ibaresinin yer almasını garanti etmişti.

SupermanHomepage.com’un editörü Steve Younis bu sonuçla ilgili olarak şöyle diyordu : “En önemli kazanımları Supermanin yaratıcıları olarak isimlerinin kabul edilmesi oldu. Bu kazanım diğer maddi kazanımlardan çok daha değerliydi.”

Siegel ve Shuster’in davasına yardımcı olan kişi Joker’in 1939’da ortaya çıkmasına yardımcı olan fakat uzun yıllar boyunca pek bilinmeyen çizer Jerry Robinson’du. (Kendisi ‘The Dark Knight’ (5) filmi için DC’ye danışmanlık yapmıştır)

Robinson, Siegel ve Shuster’in mahkemesi sonuçlandığında Manhattan’daki evinde bir parti düzenlediğini söylemişti.

86 yaşındaki Robinson “Kurt Vonnegut, Jules Pfeiffer, Will Eisner, Eli Wallach ve karısı hep oradaydı. Sonra birlikte Superman’i uçarken izledik ve Walter Cronkite son gelişmelerin neler olduğunu açıkladı. Sonunda gerçeklerin bir kez daha zafer kazandığını ifade etti.” diyordu. “Şampanya açtık, Jerry ve Joe oradaydı ve çok duygusal anlar geçiriyorduk. Orada olup da göz&uum


Gönderen kurtaran_adam, Salı, 09 Eylül 2008 15:09, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it