Haberler

Haberler->Resimli Roman'dan->Zagor ile Teks Aynı Macerada: Mümkün mü?   
Zagor ile Teks Aynı Macerada: Mümkün mü?

Mütevazi bir Öneri
Baltaya karşı tabanca: bu karşılaşma mümkün olabilir mi?


Stefano Priarone'nin yazısı
İtalyanca aslından çeviren: Erdem “Leto” Virlan"Mütevazi bir Öneri” Jonathan Swift’in bir hiciv eseridir. İrlandalı yazar, eserinde İngiliz üst sınıfının fakir çocukları yemesini önerir. Bu, tabi ki mantığa dayanmayan provokatif bir fikirdi. Bizim önerimiz de buradan doğuyor, yazımızda Zagor için farklı önerilerimiz var. Tehlikeli fikirler, ama uygulanamaz değiller.

Bu, Martin Mystere’lik ya da X-Files’lık bir fikir değil, ama sizi gene de fikir çöplüğümüze buyur ediyoruz.

Bunlardan ilki, yıllardır beklenen Zagor ve Teks karşılaşması. Sergio Bonelli, Burattini’nin “Zagor Speciale”sinde bu öneriye “Zagor ile Teks’in karşı karşıya gelmesi çok özel bir olay olur. Aslında gülünç olacaktır: iki tane birbirinden çok farklı karakter, ve tarihi referansları kurcalamak da tehlikeli olacaktır. Yani düşünün: “Zagor Teks’e karşı: Zagor 60 yaşında, Teks ise 15”. Okuyucularımız hemen bu hatayı yüzümüze vuracaklardır.” demişti.

Karakterin yaratıcısının bu itirazı şüphesiz doğru, ancak geçtiğimiz yıllarda –ki bu lafı kendisi 1989’da etmişti- , bir şeyler değişti. Zagor’da tarihi gerçeklik Nolitta dönemine göre çok daha farklı hale geldi. Burattini’ye göre Zagor, Darkwood’da zamandan bağımsız, adeta paralel bir evrende yaşıyor, ancak ormanından çıktığı zaman 1830ların Amerika’sına dönüyor.

Bu, son zamanlardaki tüm hikayelerde görülen bir gerçek, özellikle Boselli hikayelerinde. Boselli ve Della Monica’nın “Kızılderili Avcısı” hikayesinde 1830ların retrospektif Amerikasını görürüz.
Zagor’un maceralarını 10 sene boyunca yaşadığını düşünürsek hesap resmen ortada. Zagor maceralarında bulunan öğeleri düşündüğümüzde (Seminollere karşı savaş, Cherokeelerin hala Georgia’da olması, kafa derisi ticaretinin 1837’de başlaması gibi) tezimiz kanıtlanıyor.

Tıpkı, Edgar Allan Poe’nun “Hellingen Yaşıyor!” macerasında (Zenith n.376-379 Boselli-Ferri)
Virginia ile evli olması ve Baltimore’da değil New York’ta yaşaması gibi.

Resim

Böylece, Zagor’un 1805-1810 arasında doğduğu hipotezimizi sunabiliriz (çünkü Bonelli’ye göre Zagor 30larında).

Teks’in maceraları ise 1870-1880 arasında geçer. Yani Zagor ile aralarında aşağı yukarı 30-40 sene var. Dahası, Boselli’nin tarzı, Teks’in en iyi hikayelerinin yazarı Gianluigi Bonelli’ye benzer ve bu iki karakteri yakınlaştırır. Carlo Raffaele Marcello ikisini de iyi değerlendirmiştir ve Bonelli’nin “farklı karakterler” tezine itiraz sunar. Ayrıca Boselli “Anasazi’nin Sırrı” (Zenith n.357), macerasında Teks’e gönderme yapar ve iki karakterin aynı evrende yaşadığına dair şüpheleri pekiştirir. Bu macerada Navajoların tabletlerinde geçen “Büyük Beyaz Şef” Teks’ten başka kim olabilir?

Resim


Bu yüzden okuyucuların Boselli’nin yazıp Marcello’nun çizdiği, kapağını da yarısını Ferri’nin, diğer yarısını Villa’nın çizdiği bir “team-up” macerası beklemeleri yersiz değil. Yazar olarak Nolitta yerine Boselli’nin tercih edilmesinin sebebi iki karakterin de yaratıcısı olmaması ve daha tarafsız bir gözle bakabileceği ihtimali.

Ama, ikili ne zaman karşılaştırılabilir? İdeal zaman İç Savaş olabilir. ”İki Bayrak Arasında” ve “Savaş Ateşi” maceralarından Teks’in İç Savaş’a katıldığını biliyoruz (1861-1865 arası), Zagor da bu aralar 50lerinde olacak ve hala gücü kuvveti yerinde olacaktır.

Resim

Resim

Dahası, bu savaş sırasında kölelikten kaçan John Brown gibi tarihi figürleri de görebiliriz. Bu yüzden, neden bir Zagor-John Brown karşılaşması da hayal etmeyelim? Bu entelektüel beyin fırtınasıyla senaryo bile ortaya çıkardım.

________________________________________

Teks’in zamanındayız. Rancerimiz Güney eyaletlerinden birinde, Kızılderililerin, kaçak kölelerin cirit attığı bir ortamda. Teks bir saloon’a girer (ismi de “Kartal Yuvası” olsun ki hem Zagor’a hem Teks’e uysun) ve barmenle konuşmaya başlar. Barda oturan bir adam Teks’ten hatıralarını anlatmasını ister ama Teks onu umursamaz, geçmişin geçmişte kaldığını söyler. Ancak diğer adamlar onu dinlemek ister, bir masaya çökerler ve bira-patates-biftek eşliğinde Teks hikayesine başlar.

Bu arada başka bir masadaki yaşlı bir adam onu dinlemektedir.
Teks, “Düşman Arazisi” macerasından sonra Güneylilerle savaşan ve garip kostümlü bir adam tarafından yönetilen, yerlilerden, beyazlardan ve zencilerden oluşan garip bir topluluğa rastladığını, ve bu garip giysili adamı çocukluğunda çok duyduğunu anlatır.

Bu Zagor’dur, çok daha sert, ama hala Don Kişotvari ve idealist bir Zagor’dur (Çiko karışmasa daha iyi olur, çünkü bence Tex hikayesine yakışmaz). İkisi birlikte maceralar yaşar ve birbirlerini daha iyi tanırlar, ancak grupları, sonunda Zagor’un öldüğü bir çatışmada yok olur.

Tex hikayesini arkadaşı için hüzünlenerek bitirir.
Aniden diğer masadaki yaşlı adam yanlarına yaklaşır ve Tex’e seslenir. Baltalı İlah halen hayattadır!
________________________________________

Tamamen “Mütevazi Bir Öneri” kıvamında olan bu hayal ürünü senaryo gayet iyi bir team-up olabilir. Riskli bir hikaye evet, hayalkırıklığı da yaratabilir ve Teks gibi bir karaktere zarar verebilir.
Gene de, bence, Zagor’un tuttuğu bu yeni yolda böyle bir macera çok da imkansız değil. Ne dersiniz Bay Bonelli?


Gönderen Leto, Salı, 09 Eylül 2008 22:34, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it