Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->En Güzel 25 Batman Grafik Romanı   
En Güzel 25 Batman Grafik Romanı


En Güzel 25 Batman Grafik Romanı
Hilary Goldstein

Batman bugüne kadar yaratılan en büyük çizgi roman kahramanıdır. Bunu güvenle söylüyoruz çünkü öyle görünüyor ki her yazarın anlatacak en az bir Batman öyküsü var. Başka hiç bir karakterin bu kadar çok grafik romanı ve kalın ciltli kitabı yoktur. Hatta sayı bakımından yanına bile yaklaşamaz. En iyi maceraları belirlemek için tüm Batman grafik romanlarını bir araya getirdiğimizde bulunması zor bir kaç kitap hariç listede 150 den fazla Batman kitabı oldu. Bu rakam Spiderman, Superman veya diğer tüm çizgi roman kahramanları için basılan kitapların sayısının oldukça üzerindedir.

Ortada bu kadar çok Batman öyküsü varken mutlaka okunması gereken, yahut öncelikli olarak okunması gereken maceraların hangileri olduğunu belirlemek zor iş. Biz tüm kitapları okuduk. Doğru duydunuz, en güzel 25 Batman macerasını belirlemek için listemizdeki 100 ün üzerindeki Batman kitabını tek tek inceledik.

İlk 25 i belirlemek zor oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse an iyi 20 yi çok rahat seçtik. Bazı kitaplar diğerlerinden kolayca ayrılıyor. Ama birazdan bahsedeceğimiz 20-25 arası kitapları seçmek güç bir işti; elimizde beş sıraya koymamız gereken bir düzine kitap vardı. Çok beğendiğimiz bazı kitaplar listeye giremedi. Bu yüzden listede yer almamasına rağmen bazı kitapları 'okunması tavsiye edilenler' başlığı altında açıklayacağız.

Bu liste sadece piyasada mevcut okunabilir 25 Batman kitabı olarak görülmemelidir, aslında bu sadece bir başlangıç noktası. Umuyoruz ki sizler bu listeyi tartışacak, kendi adaylarınızı belirleyecek ve sonunda sizin de okuma fırsatı bulamadığınız kitapları okumaya karar vereceksiniz. Bu liste bilimsel bir çalışmanın ürünü değildir ve eğer listedeki 25 kitabın sırasıyla birlikte doğru yerleştirildiğinde hemfikirseniz bu kararınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.

Seçim Kriterleri
Tercihlerimizi yaparken bazı kriterlere sadık kalmamız gerektiğine karar verdik. Bu kriterler şunlardır:
Format Bu listeyi "En Güzel 25 Batman Grafik Romanı" olarak adlandırıyoruz ancak prestij formatındaki kitaplar (örneğin The Killing Joke) grafik romanlar (örneğin Son of the Demon) ve TPBler (örneğin Tales of the Demon) format bakımından seçim kriterine uygundur.
Batman Öyküsü Öyküdeki esas kahraman Batman olmalıdır. Batman/Huntress:Cry for Blood ve Batman:Birth of the Demon gibi kitapları seviyoruz ancak bu güzel öyküler esasen Kara Şövalye'nin diğer karakterlerin ortaya çıkışını anlatmada kullanıldığı orijin öyküleridir. Batman'in ana rolü üstlendiği tüm kitaplar seçim listesine dahil edilmiştir.
Okunabilirlik Bazen öykünün senaryosuna anlatımın kalitesinden daha fazla önem veriliyor. Bir öykü senaryonun ilginçliğinden öte, anlatımı ile çekici olmalıdır.
Yarattığı Etki Muhteşem öyküler asla unutulmaz. Sadece iyi anlatım yetmez, iyi bir öykü hafızamızda yer etmelidir. En iyi 25 listesindeki her kitap son sayfasının okunmasından sonra bile bir parçamız olarak bizimle kaldı. Bu kitaplar için arkadaşlarınıza "Mutlaka okumalısın, hayatına bir anlam katacak" diyeceğiniz kitaplardır.

DİKKAT AŞAĞIDAKİ SATIRLARDA AZ DA OLSA SPOILER TARZDA TANITIMLAR MEVCUTTUR


#25 Batman: Venom
Yazar: Dennis O'Neil
Çizer: Trevor Von Eeden & Russel Braun

Kabul etmek gerekirse Venom yazılan en iyi Batman öyküsü değildir. Ama yine de kitaptaki sahneler çok uzun bir süre belleğimizde yer etti. Adaptasyon mükemmel olmayabilir ama konsept olarak bu kitap en güzel Legends of the Dark Knight serisi uyarlamalarından birisidir. Küçük bir kızın boğulmasını engelleyemeyen Batman bunun kendi güçsüzlüğünden kaynaklandığını düşünerek ümitsizliğe sürüklenir. Bu olaydan dolayı tarifsiz keder duyan Batman güçsüzlüğüne çare bulmaya çalışır. Sonunda fiziksel sınırlarını genişleten Venom isimli bir ilaç kullanmaya başlar. Ancak bu ilaçların sadece Batman’in fiziksel güçlerini arttırmadığı bir süre sonra ortaya çıkar. Venom isimli ilaç aynı zamanda Batman’i çok sinirli bir hale getirir. Öykünün sonunda Batman ilaca olan bağımlılığını yenip kendisini bu hale getiren kişiden intikam peşine düşecektir.


#24 Batman: Knightfall Part One - Broken Bat
Yazar: Chuck Dixon & Doug Moench
Çizer: Jim Aparo, Norm Breyfogle, Graham Nolan ve Jim Balent

Çok az olay Batman’in belinin kırılması kadar travmatik olmuştur. Bazıları Batman’i bu hale düşüren karakterin Joker, İki-Yüz ya da Bilmececi olmamasına şaşırmıştır ama artık sahneye yeni birisinin çıkması da kaçınılmaz olmuştu. Çünkü Batman akli dengesi yetersiz düşmanları ile nasıl başa çıkması gerektiğini uzun zaman önce öğrenmişti. Bane güçlü bir düşman olarak ortaya çıkar; en azından bu kitapta.
Knightfall Part One öyküsünü böylesine unutulmaz yapan şey gerçekte Batman’in belinin kırılması değildir. En çok hayret uyandıran şey Batman’in çok çabuk umutsuzluğa düşmesidir. Batman’in ruhu belinden önce hasara uğramıştır ve Batman’i bu halde başka bir yerde görmek zor iştir.


#23 Batman: Nine Lives
Yazar: Dean Motter
Çizer: Michael Lark

Bu “Başkadünyalar” öyküsünde Dean Motter çürümeye yüz tutmuş, kötülüklerle dolu ve yarasa gibi giyinmiş bir adam tarafından kurtarılmaya çalışan 2 nci Dünya Savaşı sırası bir Gotham resmeder. Nine Lives öyküsünde klasik Batman kötü adamları üstün güçleri olmayan suç elebaşılarıdır. İki-Yüz’ün yüzünde asit yaraları yoktur ama hala bir haindir ve Joker kumarbaz bir kalpazandır. Tüm bu değişikliklere rağmen herkes bilinen karakterini sergilemektedir ve bu da öyküye asıl havasını veren unsurdur.
Öyküde Catwoman herkesle yatmaktadır. Bu listeye iki paralık sokak serserisinden Dick Grayson’a ve Bruce Wayne’e kadar herkes dahildir. Bu durumda Selina ölür ve herkes şüpheli hale gelirken Gotham sokaklarında bir şiddet dalgası başlar. Sonu pek parlak olmaa da Nine Lives yazılan en keyifli Batman kitaplarından birisidir.


#22 Batman: The Man Who Laughs
Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Doug Mahnke

Herkes Joker’in nasıl ortaya çıktığını bilir : Batman’den kaçarken kimyasal madde ile dolu bir kazana düşen adam Joker haline gelmiştir. Brubaker Batman ile Joker’in bu olay gerçekleştikten sonraki ilk savaşını anlatır. Bu öyküde ilk kez Gotham şehri Joker’in sonu gelmeyen deliliklerine maruz kalır ve batman buna henüz hazır değildir. Kara Şövalye’nin kendisinin de itiraf ettiği gibi Batman hırsızlara ve soygunculara karşı hazırlıklıdır, ama delilere karşı değil.
Bu öykü Alan Moore’un The Killing Joke öyküsü ile birebir gider. Öykü Joker’i veya Joker’in davranışlarının ardındaki nedenleri araştırmaz, Gotham şehrinin tarihindeki en kritik anı ele alır. Bu noktadan sonra ne şehrin insanları ne de Batman asla bir daha eskisi gibi olmayacaktır.


#21 Batman: Thrillkiller
Yazar: Howard Chaykin
Çizer: Dan Brereton

“Başkadünyalar” öyküleri iyi bilinen DC kahramanlarını başka şekillerde yorumlamalarıyla bilinirler. Chaykin’in Thrillkiller’i diğer bir çok “başkadünyalar” öyküsünden daha ilginçtir. Öyküde Batgirl, Robin ve Bruce Wayne şehrin polis teşkilatı içerisinde


Gönderen kurtaran_adam, Cuma, 12 Eylül 2008 15:53, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it