Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (II)   
En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (II)

En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (II)
Hilary Goldstein

#20 JLA: Tower of Babel
Yazar: Mark Waid, Dan Curtis Johnson, Christopher Priest ve John Ostrander
Çizer: Howard Porter, Steve Scott, Mark Pajarillo, Pablo Raimondi, Eric Battle ve Ken Lashley

JLA: Tower of Babel bu listede göze batan bir başlıktır: hem ilk 25 listesine giren tek JLA (Justice League of America) kitabıdır hem de Batman üzerine pek çok şey anlatan bir eserdir. Öyküde Batman’in JLA üyeleri hakkında gizli dosyalar tuttuğu ortaya çıkar. Bunun nedeni Batman’in gerektiğinde JLA üyelerini ortadan kaldırmayı planlamış olmasıdır. Gün gelip JLA üyeleri birer birer öldürülmeye başlayınca bu dosyaların çalındığı anlaşılır.
Bu akıcı öykü bir yandan Batman’in paranoyasının derinliklerini incelerken diğer yandan Batman’in öngörüsünü de takdir eder. Hatta sonunda JLA bile ekibin düşünce ile kontrol edilmesi ya da yetersiz kalması durumunda bir yedek planının bulunması gerektiğini kabul eder. Ancak yine de bu durum Batman’in JLA ekibinin ardından çevirdiği dolapları affettiremez.


#19 Batman: Tales of the Demon
Yazar: Dennis O'Neil
Çizer: Bob Brown, Neal Adams, Irv Novick, Michael Golden ve Don Newton.
Ra’s Al Ghul Batman’in en güçlü düşmanlarından birisidir. Başka hiç bir düşmanı Kara Şövalye’nin zekasına denk değildir, başka hiç bir düşmanı Kara Şövalye’yi Ra’s gibi zorlayamaz. The Greatest Batman Stories Ever Told benzeri çoğu öykü koleksiyonlarının kifayetsiz kaldığı yerde Tales of the Demon’ın her bir sayısı mükemmel bir okuma malzemesi sağlıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi The Demon’s Head’in yaratıcısı Denny O’Neil’ın onbir öykünün tamamını kendisi yazmış olmasıdır.
Tales of the Demon kitabı Ra’s karakterinin DC’deki ilk on yılının öyküsünü anlatır; Batman ile ilk karşılaşmasından Lazarus Pit’in tanıtımına, Talia Al Ghul’un Batman ile evliliğine (evet evliliği ! ) kadar her şey. Ra’s ve Batman neredeyse tam bir aile gibi hareket ederler. Ayrı düştükleri tek nokta baba Al Ghul’un dünyadaki tüm yaşamı sona erdirmek istemesi ve Batman’in bunu istememesidir. Çünkü WayneTech’in yatırımcılara gereksinimi vardır. :mrgreen: Oh tabi, bir de çünkü Batman iyi çocuktur.


#18 Batman: A Lonely Place of Dying
Yazar: Marv Wolfman
Çizer: George Perez

Jason Todd’un ölümü Batman tarihindeki en önemli olaylardan bir tanesidir. Yeni ve daha becerikli Robin’in, yani Tim Drake’in ortaya çıkması da öyle. A Lonely Place of Dying, Batman hayranlarının kalbinde taht kuran en son Robin’in ortaya çıkış öyküsünü anlatır. Tim Drake ile önceki iki Robin arasındaki fark, görevi devralmasının ardında yatan nedenin bir trajedi olmamasıdır. Tim detektiflik yeteneklerini kullanarak Batman’in aslında Bruce Wayne olduğunu öğrenir. Ayrıca gözlemlerine devam ederek ilk Robin’in Dick Grayson olduğunu ve en son Robin olan Jason Todd’un ölmüş olduğunu anlar.
Tim tam bir Batman fanatiğidir ve idolünün gözleri önünde dağılmakta olduğuna şahit olur. Batman düşünmeyi bırakmış, pelerinli bir zorba haline gelmiştir. Çözüm ? Yeni bir Robin bulmak. Ancak Tim’in fikri Robin kostümünü kendi giymek değil, Dick Grayson’u eski partnerinin yanına döndürmektir. A Lonely Place of Dying kitabı Batman evrenine önemli katkılarda bulunan bir eserdir.

...
DEVAM EDECEK


Gönderen kurtaran_adam, Pazar, 14 Eylül 2008 18:03, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it