Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (III)   
En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (III)


En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (III)
Hilary Goldstein

#17 Batman: Strange Apparitions
Yazar: Steve Englehart ve Len Wein
Çizer: Walt Simonson ve Marshall Rogers

Genel kanının aksine, Frank Miller’ın Year One eserinden önce yayınlanan Batman kitapları çok kalitesiz değildir. Aslında 1970 lerin sonlarında Steve Englehart ve Marshall Roger’ın hazırladığı ve Detective Comics’de yayınlanan maceralar Batman tarihindeki en kaliteli eserler arasındadır. Strange Apparitions’da Batman ve Komiser Gordon hem şeytani Thorne hem de belalı Hugo Strange ile uğraşırlar.
Bu öykünün en kritik noktasına Strange’in Batman’in aslında Bruce Wayne olduğunu öğrenmesi ile ulaşılır. Çılgın doktor bu bilgiyi en fazla para ödeyene satma niyetindedir. Ancak enteresan bir şekilde Joker, Batman’in asıl kimliğinin öğrenilmemesi için uğraş verir. Joker hiç kimsenin Batman’in aslında kim olduğunu öğrenmesini istemez çünkü bu baş düşmanının sonu anlamına gelecektir. Ve böylece Joker’in de ifade ettiği gibi Batman ortadan kalkarsa “Sıradan polislerin burnunu sürtmek ne kadar eğlenceli olabilir ki ?” Bu öyküde Joker’i en çılgın hallerinde görüyoruz ve bu da Batman’in en iyi hallerini görüyorsunuz anlamına geliyor.


#16 Batman: Gothic
Yazar: Grant Morrison
Çizer: Klaus Janson

Korku ve Kara Şövalye nadiren bir araya geldi ve Grant Morrison’un Gothic’i en iyi Batman-korku öykülerinden bir tanesidir. Mr. Whisper (Fısıltı) isimli birisi Gotham’ın yeraltı dünyası elemanlarını gaddarca öldürmektedir. Gölgesi olmayan bu adam ölümsüzdür ve intikam peşindedir. Çaresizlik içindeki yeraltı dünyası tayfası son çare olarak Batman’den yardım isterler. Ona Mr. Whisper’ı durdurması karşılığında bir süre yasadışı faaliyetlerini durdurmayı teklif ederler. Peki Batman ne yanıt verir ? “Siz ve sizin gibiler Gotham Şehrini cehenneme çevirdiniz. Şimdi onunla birlikte çürüyün!”
Ama Bruce’un bir şekilde cinayetlerle bağlantısı vardır, ta okul günlerine uzanan bir bağlantı. Batman öykülerinde pek rastlanmayan doğaüstü teması ile Gothic sadece Bruce Wayne’in geçmişine yeni gizemler eklemekle kalmıyor, aynı zamanda Kara Şövalye’nin atmosferine uygun korkunç ve gerilimli bir öykü de ortaya koyuyor.


#15 Batman: A Death in the Family
Yazar: Jim Starlin
Çizer: Jim Aparo

Zavallı Jason Todd. Çizgi roman hayranları ondan öylesine nefret etti ki yapılan bir oylamada binlerce fan Jason’un ölmesi gerektiğini ifade etti. Bruce Wayne A Death in the Family’de hayatının en önemli ikinci olayını yaşadı. Ama öykünün kendisi de böylesine kaliteli olmasaydı sadece tek bir şok edici olay kitabı listemizde tek başına bu kadar yukarılara taşıyamazdı.
Gerçek annesinin halen hayatta olduğunu öğrenen Jason Todd annesi ile bir araya gelmek için evden ayrılır. Kötü şansa bakın ki bu sırada Joker de bir nükleer silah çalarak bunu en yüksek fiyatı ödeyene satmak üzere Orta Doğu’ya gitmiştir. Batman Joker’e engel olmak için peşinden gittiğinde Jason Todd ile karşılaşır ve öykünün bir noktasında tüm çizgi roman tarihinin en unutulmaz sahnelerinden birisi ortaya çıkar. (Yahu şimdi çok merak ettim, neymiş acaba bu sahne ?? -Çeviren) Öykünün sonlarına doğru intikam hislerine karşı mücadele eden Batman’in karşısında tek bir kişi vardır : Superman.

Gönderen kurtaran_adam, Pazartesi, 15 Eylül 2008 21:05, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it