Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Spider-Man: The Other - Evolve or Die   
Spider-Man: The Other - Evolve or Die

Spider-Man: The Other - Evolve or Die 

Hazırlayan: Erdem "Leto" Virlan

(Dikkat! Aşağıdaki yazı, Spider-Man: The Other - Evolve or Die macerasının konusu hakkında "spoiler" bilgi içermektedir.)

Peter David, Reginald Hudlin ve J. Michael Straczynski'nin yazıp, Pat Lee, Mike Wieringo ve Mike Deodato'nun çizdiği bu 12 sayılık seri farklı Spider-Man dergilerine yayılıyor.

Macera, Ekim 2005-Ocak 2006 arası sürdü ve Amazing Spider-Man #525-528, Friendly Neighborhood Spider-Man #1-4 ve Marvel Knights Spider-Man #19-22 dergilerinde yayınlanarak son buldu.

4 ay boyunca süren bu macerayı yazarlar ve çizerler açısından incelersek de;

İlk ayı Peter David yazdı, Friendly Neighborhood Spider-Man #1, Marvel Knights Spider-Man #19 ve The Amazing Spider-Man #525 sayılarında.

İkinci ayı, Reginald Hudlin yazdı, Friendly Neighborhood Spider-Man #2, Marvel Knights Spider-Man #20 ve The Amazing Spider-Man #526 sayılarında.

Üüçüncü ayı, J. Michael Straczynski yazdı, Friendly Neighborhood Spider-Man #3, Marvel Knights Spider-Man #21 ve The Amazing Spider-Man #527 sayılarında.

Son ay da, Friendly Neighborhood Spider-Man #4, Marvel Knights Spider-Man #22 ve The Amazing Spider-Man #528 sayılarında yayınlandı ve üçü de serinin kendi yazarları tarafından yazıldı.

Çizimleri ise;

Friendly Neighborhood Spider-Man serisinde Mike Wieringo,
Marvel Knights Spider-Man serisinde Pat Lee,
The Amazing Spider-Man serisinde Mike Deodato, Jr. yaptı.


İlk ay

Peter'ın son zamanlarda gözleri kararmakta, başı dönmekte ve garip rüyalar görmektedir. Rüyalarında, morgda bir ceset torbası taşıyan Morlun, Avcı Kraven, kurbağalar, Ben Amca, iki tane zar ve "Hep yek. Kaybettin." diye fısıldayan gizemli bir ses...

Gün içinde Örümcek, bir bankayı soyan ve kendisine Tracer diyen yeni bir süperkötü ile karşılaşır. Dövüş sırasında Tracer güdüm teknolojisine sahip mermilerle Örümcek'i omzundan yaralar. Tracer kaçar, Peter ise Captain America'nın tavsiye ettiği Dr. Castillo'yu görmeye gider. Doktor, Peter'ı tedavi edip bazı kan testleri yapar. Testlerden sonra Peter'a bazı kötü haberleri olduğunu söyler. Dışardan ise Morlun olayları izlemektedir ve mırıldanır: "Hep yek. Kaybettin."

O gece bir kabustan uyanan May Parker mutfağa indiğinde karşısında Tracer'ı bulur. Tracer, May'e kendisinin de bir Avenger olduğunu, göz kulak olmak için burda kaldığını söyler. Bu sırada güçlerini açıklar. (Makinelere hükmedebilmektedir.) Bu arada Örümcek ve Avengers, şehirde Tracer'ın ayaklandırdığı makinalarla çarpışmaktadır. Örümcek'in gücü tükendiği anda karşısına Morlun çıkar ve Örümcek Adam'a şu anda dövüşmeye değer olmadığını söyler. Örümcek, Avengers malikanesine döner ve Tracer'ı May'in karşısında görünce çılgına dönerek saldırır. Tracer onun üzerinde bir tarama yapar ve Peter'ın sağlık durumundan dolayı dövüşmeyi reddeder. Örümcek daha da delirip Tracer'ı boğazlar. Daha sonra bunun bir android olduğu ortaya çıkar.

İkinci ay

Peter, Reed Richards ile görüşmeye gider. Reed kendisine durumunun kanser, bakteri veya virütik bir durum olmadığını, ancak radyasyon bazlı bir rahatsızlık olabileceğini söyler. Sözkonusu radyasyon olunca Peter, Bruce Banner'dan yardım ister. Banner, incelemeleri sonucu herhangi bir tedavi olasılığı bulamadığını, hastalığın çok hızlı yayıldığını belirtir.

Daha sonra Black Panther ve Doctor Strange ile görüşüp, onlar da yardımcı olamayacağını söyleyince Peter artık kendini ölüme hazırlamaya başlar ve MJ ve May ile eğlenceli zaman geçirmeye çalışır.


Kafasını toplamak için şehirde ağ atarak dolaşırken Morlun Peter'a saldırır. Çok şiddetli bir dövüşten sonra Örümcek sonuında Morlun'u alt ettiğini düşünür. Ancak molozların altından suratında bir çizik bile olmadan çıkan Morlun, Örümcek'in elleriyle gözünü çıkarır ve Peter'ı tanınmaz bir et yığını haline getirir.

Üçüncü ay

Morlun işini bitirmeden önce polisler gelir ve Morlun, Örümcek yalnızken yaşam gücünü emebilmek için sahneyi terk eder. Ambulans yarı ölü haldeki Peter'ı hastaneye götürür, Avengers, MJ, May hepsi oradadır. Morlun yarım kalan işini bitirmek için Peter'ın yoğun bakım odasına girer ancak odaya o anda giren MJ onu durdurmaya çalışır. Morlun tabi ki MJ'i bir sinek gibi savurur ve alay ederek kolunu kırar. Peter aniden yataktan kalkar ve egemenliği ele alan örümcek tarafıyla vahşice Morlun'a saldırır. Bileklerinden fışkıran mızrak gibi dikenler ve keskin dişleriyle Morlun'u parçalar ve öldürür. Morlun'u öldürdükten sonra normal haline dönen Peter, MJ'e elveda deyip yere uzanır, Peter Parker - Örümcek Adam ölmüştür.

Iron Man, gazeteciler Örümcek Adam'ın öldüğünü öğrenmesin diye Peter'ın cesedini alıp götürür.

Mary Jane, May ve Jarvis birbirlerini teselli etmektedir. Gece uyuyamayan MJ balkona çıkar ve Jessica Drew (Spider-Woman) ile karşılaşır. Jessica, Peter ile güçlerinin kaynağının benzer olduğunu ve Peter düştüğü zaman bunu hissettiğini söyler. İkisi de güçlerini radyoaktif örümcek DNA sından almıştır.

Konuşmanın ortasında Peter'ın cesedinin bulunduğu odadan bir şangırtı kopar. Mary Jane ve Avengers odaya gittiklerinde Peter'ın cesedinin paramparça hale geldiğini görürler. Ancak odanın camının kırılmış olmasına rağmen içerde çok fazla cam kırığı olmaması Captain America'yı şüphelendirir, sanki içerden birisi camı kırarak dışarı çıkmış gibidir. MJ sırrı keşfeder: Peter'ın parçalanmış sandıkları bedeni sadece deriden ibarettir.

Sonraki sahnede bir ilkokul öğretmeni öğrencilerini kumsal gezisine çıkarmış ve çevrede yaşayan böceklerden bahsetmektedir, söz örümceklere gelince, örümceklerin bazı ender türlerinin hayatlarında bir kez deri değiştirdiklerini anlatır. Öğrenciler sahneyi terkettiğinde Brooklyn Köprüsü'nün ayağına, Örümcek'in ilk aşkı Gwen Stacy'nin öldüğü yerde örülmüş bir koza görürüz.

Peter'ın deri değiştirdiği fikri Iron Man'in aklına gittikçe yatmaktadır ve şehirde Peter'ı aramaya başlar. Peter ise kozasında garip rüyalara dalmıştır.

Bir ses ona, aslında kendisine ne olduğunu hiç bir zaman anlayamadığını, gerçek bir örümcek olmaktan korktuğunu, sadece insan tarafına odaklanıp örümceği unuttuğunu söyler. Morlun Peter'ın insan tarafını öldürmüştür ancak örümcek tarafı ölümü yenip Morlun'u öldürmüş ve hem kendini hem de insan


Gönderen Nick Fury, Salı, 16 Eylül 2008 19:44, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it