Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (IV)   
En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (IV)

En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (IV)
Hilary Goldstein

#14 Batman: Black and White Vol. 1
Yazar: Çeşitli
Çizer: Çeşitli

Cesaret gerektiren bir fikir. Çizgi roman sektöründeki en iyi yazar çizer ekibini topla, Batman evreninde istedikleri gibi hareket etmelerine izin ver ve tüm çalışma siyah beyaz olsun. Genellikle siyah beyaz macera koleksiyonları başarısız olurlar. Ama serinin ilk dört sayısının toplandığı Batman:Black and White Vol.1 çok yetenekli bir ekibin elinden çıkan harika bir eser olarak öne çıkıyor. Matt Wagner, Dennis O'Neil, Archie Goodwin, Brian Bolland, Neil Gaiman, Katsuhiro Otomo, Joe Kubert ve liste uzayıp gidiyor.
Bir öyküyü sekiz sayfada anlatmak sınırlayıcı olduğu kadar yazara bazı özgürlükler de sağlıyor. Bu kitapta Batman evrenini zenginleştiren ve Batman havasını başarıyla yansıtan maceralar var.

#13 Batman: Gotham by Gaslight
Yazan:
Brian Augustyn
Çizen: Mike Mignola

Başkadünyalar” öyküleri genellikle yazarın kitap boyunca gelişen karmaşık olaylar dizisini son bir kaç sayfada sonlandırmaya çalışması yüzünden çok da başarılı olmaz. Gotham by Gaslightda bu hatayı göremezsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse Gaslight gerilimi tadında yaşatan başarıyla kurgulanmış bir öyküdür.
Gotham Şehrinin Viktorya döneminde geçen öyküde, Bruce Wayne sergileyeceği “kara intikamcı” rolü için İngiltere’de aldığı oyunculuk eğitiminden henüz dönmüştür. Batman’in ortaya çıkması ile birlikte Gotham Şehrinde kanlı cinayetler işlenmeye başlar. Bu cinayetler İngiltere’de Karın Deşen Jack’in işlediği cinayetlere benzemektedir. Peki baş şüpheli kim olabilir ? Karın Deşen Jack’in işlediği cinayetler sırasında İngiltere’de bulunan, Gotham Şehrinde işlenen cinayetler sırasında geceleri nerelerde bulunduğunu açıklayamayan Bruce Wayne. Basitçe ifade etmek gerekirse başka hiç bir “başkadünyalar” öyküsü bu kadar parlak bir şekilde tasarlanıp hazırlanmamıştır.

#12 Batman Adventures: Mad Love
Yazar:
Paul Dini
Çizer: Bruce Timm

Dini ve Timm tarafından yaratılan bu huysuz kadında gerçekten bir çekicilik var. Batman çizgi filmlerine dayanan bu kitap Harley Quinn’i ele alıyor. Kendine saygısını yitirmiş olan Harley kocasının kendisine davranışlarından nefret etmetedir ancak yine de kendisini ondan kurtaramaz.
Bay J’nin kendisine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmasından bıkan Harley, aşkının asla yapamayacağı bir şeye karar verir: Batman’i öldürmek. Joker son anda ortaya çıkıp engel olmasa neredeyse başaracaktır da. Anlaşılacağı üzere Joker başka birisinin gelip en büyük düşmanını öldürmesi fikrine katlanamaz. Joker her ne kadar Harley’e bağırıp çağırsa da, hatta ona vursa da Harley sonunda dönüp dolaşıp Joker’e geri döner. Harley’in buna engel olmasına olanak yoktur. Kendisine nasıl davranırsa davransın Harley’in Joker’e karşı beslediği tutkulu aşk bizlerin Harley’i daha çok sevmesine neden oluyor.
 
Gönderen Nick Fury, Çarşamba, 17 Eylül 2008 18:57, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it