Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (V)   
En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (V)

En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (V)
Hilary Goldstein

#11 Batman: Blind Justice
Yazar: Sam Hamm
Çizer: Denys Cowan

Bruce Wayne günümüzde gerektiği kadar ele alınmayan bir karakterdir. Ama bu her zaman böyle değildi. Blind Justice bir Batman macerası olduğu kadar aynı zamanda bir Bruce Wayne öyküsüdür de. 1989 Batman filminin senaryosunu da yazan Sam Hamm bu öyküde Bruce Wayne’i ön plana çıkarır. WayneTech’de ortaya çıkan bir skandal sonucu Bruce ‘vatana ihanet’ suçlamaları ile karşı karşıya kalır. Bruce’un tüm dünyayı kapsayan iş gezileri bir takım suç olayları ile ilişkilendirilir. Ancak Komiser Gordon Bruce’un ismini temize çıkarması için bir yol önerir: Bruce Wayne herkesin bildiği pelerinli savaşçının aslında kendisi olduğunu itiraf edecektir !
Sürprizler burada bitmiyor. Blind Justice Bruce Wayne ile öteki kimliği Batman arasındaki dinamik ilişkiyi inceliyor. Ayrıca öyküde Bruce tekerlikli sandalyeye mahkum oluyor ve eski eğitmeni büyük Henri Ducard ile karşı karşıya geliyor. Bu çok iyi bir Batman öyküsü ve öykünün merkezinde Bruce Wayne var.

#10 Hush Vol. 1 & 2

Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Jim Lee

Bundan on sene önce “Jeph Loeb en güzel Batman öykülerinin bazılarını yazacak” deseydiniz herkes size gülerdi. Loeb’in Kara Şövalye öyküleri kurgulayacak yeteneği ve derinliği olduğunu kim bilirdi ki ? Bir yıl boyunca süren bu uzun öykü Batman evrenine hatırı sayılır sayıda esaslı değişiklikler getirdi. Öyküde Batman, Catwoman’la çıkmaya başladı, İki-Yüz’ün suratı ve akıl sağlığı normale döndü, Jason Todd’un bedeni mezarlıktan yok oldu ve Bilmececi nihayet saygı değer birisi haline geldi.
Hush’ın ritmi The Long Halloween veya Dark Victory’den farklıdır. Bu öykü daha modern bir hava içerir. Öyküde unutulmaz anlar vardır: Batman’in, Superman’in hakkından gelmesi ve Joker’in masumiyetini ispat etmeye çalışması gibi. Evet, öyküde kabul edilmesi güç bazı şeyler de var; özellikle Hush’ın kimliği ve halihazırda 90'lı yılların başında kullanılan Kilyüz numarası gibi. Yine de Jim Lee’nin çizimleri mükemmel ve öykünün getirdiği değişiklikleri beğenseniz de beğenmeseniz de kitabın kendisini okuttuğunu kabul etmelisiniz.

#9 Batman & Dracula: Red Rain
Yazar:
Doug Moench
Çizer: Kelley Jones

Tanrıya şükürler olsun ki Doug Moench de Batman öyküsü yazdı. Belki de türünün en iyi örneği olan bu “başkadünyalar” öyküsünde Gotik atmosferli Gotham Şehri tarihin en ünlü vampiri Drakula tarafından saldırıya uğrar. Vampir kimliğini saklama derdi olmayan Drakula tüm şehrin kanını içmek istemektedir. Yüzyıllardır yaşayan bu kötü karakteri durdurabilecek tek kişi Batman’dir. Ne var ki Batman’in güçleri Drakula karşısında yetersizdir, Batman kendisi bir vampire dönüşmezse tabi.
Öykü boyunca hemen her sayfada bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Wolverine’in pençelerinden daha uzun yarasa kulakları çizmeyi seven Jones’un abartılı çizim tekniğini ölçülü olarak kullanması öyküye hoş bir hava veriyor. Bir üçlemenin ilk kitabı olan bu mükemmel öyküde Batman’i ilk ve son kez vampir olarak görüyoruz. 
Gönderen Nick Fury, Perşembe, 18 Eylül 2008 12:12, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it