Haberler

Haberler->Röportaj->Spider-Man Siyah Kostüm Röportajı   
Spider-Man Siyah Kostüm Röportajı


Comic Book Resources sitesinden Erdem Virlan tarafından çevirilmiştir.
Jonah Weiland'ın röportajı

Şubat 2007'de Civil War'daki olaylardan sonra Spider-Man, Amazing Spider-Man #539'dan itibaren tekrar siyah kostümünü giyiyor. Tüm bunlar ne demek? Simbiyot geri mi dönüyor? Marvel Evreni'nin kalanı için bu olaylar ne ifade ediyor? Tüm bunlar ve daha fazlası için editör Axel Alonso ile görüştük.

Selam Axel, haydi başlayalım. Demek Spider-Man tekrar siyah kostümünü giyiyor ha? Anlat bakalım.

Şubat ayında, Spider-Man siyah kostümüne dönüş yapıyor. Bunu Civil War sonrasında olan bir olay tetikliyor (leto: ben hemen söyleyeyim, May vurulunca Peter çıldırıyor). Hala üzerinde çalışıyoruz ancak adına "Back in Black" dediğimiz bu seri üç Spider-Man dergisinde devam edecek ve diğer başka serilerde de siyah giyecek. Bu seri Şubat-Haziran arası sürecek ve Temmuz'da da yeni olayımızı başlatacağız (leto: One More Day'i kastediyor)

Siyah kostümün dönmesi simbiyotun geri döndüğü anlamına geliyor, yoksa sadece siyah elbise mi?


Bekleyip göreceksiniz. Civil War sonrası oluşan ortama siyah kıyafet uygun olacak.

Ve Stracynzski yazacak değil mi?

Kesinlikle.

Bence "siyah kostüm" Civil War sonrası Marvel Evreni'nin aldığı hali betimlemek için bir metafor.

Daha çok Spider-Man'in nasıl hissettiğiyle ilgili bir metafor diyebilirim.

Eee, peki. Peki bu kostüm değişikliğinin Marvel Evreni üzerinde etkileri var mı?

Evren üzerinde etki gibi bir lafı etmek kolay değil, tamam Civil War sırasında çok büyük yıkımlar oldu ama bu etkiden ne kastettiğinize bağlı. Peter için siyah kostümü giymek kolay bir karar değil - kafa yapısıyla da alakadar. Şöyle söyleyeyim, Civil War sonrası öyle bir olay olacak ki bu Spider-Man'i şahsen ilgilendirecek, yani bu kostümü giymek için bir nedeni var diyelim.

Spider-Man/Peter Parker bir çeşit sümsüktür demeyeceğim tabi ama pek çok yönden kendisi Marvel Evreni'nin duygusal karakterlerinden biri, o yüzden bu sözlerin bir şeyler ifade ediyor.

Peter Parker, sözgelimi Tony Stark veya Steve Rogers'dan çok farklı bir karakter. Civil War esnasında yaptıkları onun Marvel Evreni'ndeki rolünün bir yansıması. Bu adamın bir malikanesi yok veya bir İkinci Dünya Savaşı kahramanı değil, May'in kucağında yatan bir adam. Bu açıdan bakarsak, Civil War gibi bir olayda Steve Rogers ve Tony Stark inandıkları şey uğrunda mücadele eden yetişkinler gibi davranıyorlar. Peter ise bizden biri gibi, hep kendini arayan bir insan. Tabi kiinandığı değerler var ve hepimiz de bunları biliyoruz. Ben onu Marvel Evreni'nin yüreği gibi görüyorum, hatalar yapıyor, hatalrını düzeltmeye çalışıyor.

Yani bu seride Spider-Man/Peter Parker alışılmıştan farklı hareket edecek diyebilir miyiz?


Bir yere kadar evet, ancak yaşadıkları ve olaylarn ona etkileri de önemli. Biraz gizemli davranıyorum ama dediğim gibi siyaha dönmek için bir sebebi olacak.

Çizgi roman hayranlarının hep merak ettiği bir şey her hangi bir karakterde yapılan değişikliklerin uzun vadede etkileridir. Bu seride geliba Peter Parker/Spider-Man yeni bir yüzünü göreceğiz.

Zaten bu seri Peter'ın uzun vadede yaşadıklarının bir sonucu. Bazen bu soruları yanıtlaması zordur çünkü sanki insanlar çok büyük bir olayın beklentisi içine giriyorlar. Olaya sizin nasıl baktığınızla ilgili bir şey bu. Bazı en iyi hikayeler çok daha basit olanlardır. Birinin ailesinin ölümü mesela, bu uzun vadeli etki yaratır mı? Tabi ki, ölenin yakını için dünyaları yıkan bir etkisi olabilir ama kişi bu olayla barışıp hayatına devam edebilir. Bu açıdan baktığımızda Peter'a Civil War gibi bir olaydan sağ çıkmış gerçek bir insanmış gibi yaklaşmaya çalıştık. Gerçekten böyle bir olayı deneyimlemiş, etkilenmiş bir insan. Her şey birbiriyle alakalı. Yani evet bir anlamda uzun vadeli etkileri olacak diyebiliriz. Artık sürekli siyahlar içinde mi olacak, sanmıyorum. Asıl olay giydiği an, neden giydiği ve giydikten sonra neler olacağı.

Anlıyoruz ki hikaye sadece siyah kostüm giymiş bir adamın öyküsü değil. Bu hikayede bizleri nelerin beklediğini anlatır mısın?

Gene biraz gizemli olacağım, ama şunu söyleyeyim, Peter'ın gerek fiziksel gerek duygusal artık dayanma gücünün sınırına geldiğini görüyoruz. Ortalık durulduğunda kendinie aynada bakıp hesaplaşması gerekecek. Bir çok insanla ilişkisi değişecek. Hatta Spider-Man'i hariç tutarsak bu seride Captain America ve Iron Man arasındaki ilişki de değişecek.

Bu karakterlere birer ikondan ziyade birer karaktermiş gibi muamale etmeyi tercih ediyoruz. Sonunda biz onları öldürmeye karar verene değin ordan oraya zıplayacaklar (tribute to mersan0). Ama sonunda Civil War sonrası Iron Man ile, devletle ters düşmüş ve hali hazırda maskesini açmış bir Peter Parker'ı nelerin beklediğini göreceğiz.

Spider-Man 3 filminde de siyah kostüm var. Bu serinin ilham noktasının film olduğunu söyleyebilir miyiz?

Marvel'ın böyle bir iş yaptığına dair eleştiri getirenler sadece %10 haklı. İşin güzel tarafı biz Civil War sonrasını 16 ay önceden planlamıştık. Sadece zamanlama mükemmel oldu diyebilirim.

Yani diyorsun ki siyah kostümün hem filmle ortaya çıkması, hem de sizin planlarınıza uygun olması biraz da şans?

Aynen. Güzel bir tesadüf oldu.

Teşekkürler Axel!
Gönderen kurtaran_adam, Çarşamba, 24 Eylül 2008 18:20, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it