Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (IV)   
En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (IV)

En Güzel 25 Batman Grafik Romanı - (IV)
Hilary Goldstein

#8 Batman: Dark Victory
Yazar:
Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale
The Long Halloween öyküsünün devamı niteliğindeki bu kitapta bittiğine inanılan ‘Tatil Cinayetleri’ tekrar hortlar. Birisi suçluları tatil günlerinde öldürmektedir ve bir kez daha herkes şüpheli konumundadır. Bu öyküde sadece büyük bir gizemle karşı karşıya kalmıyoruz, aynı zamanda Batman’in en tehlikeli düşmanlarını yakından inceleme fırsatını da yakalıyoruz…artı Calendar Man (Takvim Adam) ile karşılaşıyoruz. Dark Victory’de Harvey Dent’in yokluğunun Batman’I nasıl etkilediğini görüyoruz. Year One Miller’a ait ise “Year Two” kesinlikle Jeph Loeb’in diyebiliriz.

 

#7 Batman: Son of the Demon
Yazar:
Mike W. Barr
Çizer: Jerry Bingham
Dennis O’Neil tarafından yaratılan Ra’s Al Ghul Batman evreninin en önemli parçalarından birisi haline geldi. Garip bir şekilde en güzel Ra’s öyküsü O’Neil tarafından değil Mike Barr tarafından yazıldı. Son of the Demon daha önce okuduğunuz Batman öykülerine benzemez. Öykünün çoğunda Batman’i Ra’s Al Ghul’un tarafında ve onun oğlu olarak görürüz. Talia ile evlenen Batman Ra’s Al’in adamlarına ölümcül olmayan dövüş sanatları eğitimi verirken bazı görevlerde Ra’s Al Ghul’a yardım eder.
Son of the Demon Batman’in hayatının başka yazarlar tarafından gözardı edilen bir kısmını, aile yaşamını ele alır. Bingham’ın çizimleri öykünün anlatımı kadar kalitelidir ve aksiyon her sayfada devam devam eder. Son of the Demon yazılan en güzel aksiyon içerikli Batman kitaplarından bir tanesidir.

 

 

 #6 Batman: The Cult
Yazar:
Jim Starlin
Çizer: Bernie Wrightson

En çok gözardı edilen Batman öykülerinden birisi olan Batman The Cult aynı zamanda en güzel öykülerden birisidir de. Öykü Batman’in bir grup fanatik tarafından ele geçirildiği sahne ile başlar. Fanatiklerin lideri olan karizmatik Deacon Blackfire, Batman’in direncini kırıp beynini yıkayarak onu da tarikat üyesi yapmak ister ve bunu başarır. Bu şok edici, cesaret isteyen ve inanılmaz bir fikirdir. Batman’in iradesi kırılmıştır ve bu durumdan kaçmasına rağmen durumu tehlikelidir.
A Death in the Family dışında Jason Todd’un Robin olarak göründüğü tek Batman kitabı budur. Todd Batman’in iradesini yeniden kazanmasına yardımcı olmak ister ama bu kolay iş değildir. The Cult öyküsü The Dark Knight Returns öyküsüne oldukça benzer ama bu öykü daha ciddidir.

 

 

#5 Batman: The Long Halloween
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale

Son 15 yılda yazılan ve ilk beş listesine girebilen tek öykü The Long Halloween oldu. İlk beşteki diğer Batman maceraları gibi bu eser de uzun yıllar boyunca yaratıcılarının adıyla anılacak. Batman’in ilk yıllarında geçen bu macerada Batman detektif rolündedir. Öyküdeki gizem oldukça karmaşıktır ve Loeb’in bıraktığı ipuçları ile gerçek katilin kim olduğunu tahmin etmek çok zordur. Ama öykü devam ederken tahminlerde bulunmak oldukça eğlendirici oluyor ve öykünün sonundaki şaşırtıcı sonuç uzun süre okuyucuların zihnini meşgul eder nitelikte.
Loeb’in öyküsü ve aynı kalitedeki Tim Sale’in çizimleri Batman’e hem insani hem de mitsel bir hava veriyor. The Long Halloween öyküsü boyunca sadece Bruce Wayne ve Batman hakkında önemli bilgiler edinmekle kalmıyoruz hem de Batman’in düşmanlarının niçin böylesine güçlü olduğunu anlıyoruz. Klasik Hollywood filmlerine, özellikle The Godfather filmine yapılan göndermeler ile The Long Halloween klasik çizgi roman sınırlarını aşarak tek bir kişinin çılgınlar takımına karşı giriştiği kutsal mücadelenin destansı öyküsü haline geliyor.

 

#4 Batman: Arkham Asylum
Yazar:
Grant Morrison
Çizer: Dave McKean

İnsanın bir yarasa gibi giyinerek her gece hayatını tehlikeye atması belirli derecede çılgınlık gerektirir. Grant Morrison, Batman’i meşhur deliler evine koyarak bu konuyu inceliyor. Arkham’ın akıl hastası müdavimlerinin durumu nedir ?
McKean’in karmaşık çizimleri herşeyi dengesiz gösteriyor ve bu da öykünün ana öğelerinden bir tanesi.Aslında çizimleri başka birisi üstlenseydi bu kitabın tam bir başarısızlık olması kaçınılmazdı. Morrison’a gelince, ustaca kurguladığı öyküde okuyucular bile Batman’in akıl sağlığı konusunda tereddüte düşüyorlar. Eğer kendisini suçla mücadeleye adamasaydı o da Arkham Tımarhanesinin bir müdavimi olmayacak mıydı ? Kitap boyunca delilerin psikolojisi incelenirken Batman’in zihni yapısının nasıl işlediğine şahit oluyoruz.

 

 

#3 Batman: The Killing Joke
Yazar:
Alan Moore
Çizer: Brian Bolland
Joker’in nasıl ortaya çıktığı uzun bir süre sır perdesinin ardında kalmıştı. Bu durum Alan Moore’un Suçun Palyaço Prensinin ‘muhtemel’ orijinini gün ışığına çıkarana kadar sürdü. Batman tarihinde ilk kez bu öyküde Joker’i bir takım talihsiz olayların kendisini çılgınlığa sürüklediği sempatik birisi rolunde gördük. Aslında Joker uğursuz bir plan yaparak Batman ve herkesin sempatisini kazanmaya kalkışır.Komiser Gordon’u delirtmek için Gordon’un kızına ateş ederek felç eder ve akabinde Gordon’a tam cehennemlik olaylar yaşatmaya başlar. Joker’in amacı eğer bir çok trajedi ile arka arkaya yüz yüze gelirse herhangi normal bir insanın delirebileceğini ispatlamaktır. Joker’in birdenbire niç


Gönderen Nick Fury, Perşembe, 25 Eylül 2008 18:14, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it