Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Fun Home - Bir Amerikan Trajikomedyası   
Fun Home - Bir Amerikan Trajikomedyası

Fun Home - Alison Bechdel

Yazan ve resimleyen: Alison Bechdel
Edisyon: 240 sayfa, sert kapak
Yayınevi: Houghton Mifflin Company

Pennylvania'nın küçük bir kasabasında, 1960'lı yılların çağı dönüştüren ortamında doğup büyüyen Bechdel'in ebeveynleri, İngilizce öğretmeni baba ile dramatürji eğitimi almış bir anne. Yazar ailesiyle anılarını, özellikle sonradan saklı bir eşcinsel olduğu ortaya çıkan babasıyla ilişkilerini anlattığı kitabını eşine az rastlanır bir psikolojik derinlikle, alabildiğine saydam bir şekilde adeta neşter altına almış.

Öykünün kronolojik akışı esnasında, arka planda bu dönemin önde gelen olayları, Nixon ve Watergate skandalı, eşcinsel ve feminist hareketlerin başlangıcı, New York'da ABD'nin 200. yılının kutlanması, AIDS'in ortaya çıkışı anlatılıyor. Edebiyatı hayatının merkezinde tutan yazarın erişkinliğe adım attıkça karakterini bulmasında okuduğu kitapların izlerini görüyoruz. Aynı şekilde öyküdeki diğer karakterler ile önemli edebi eser kahramanlarının hayatları arasında paralellikler kurması yine anlatımı zenginleştiren unsurlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fun home'u okurken bir yandan Marcel Proust'un "Yitik Zamanın Ardında" sı, Joyce'un "Ulysses" i, Homer'in "Ilyada" sı, Fitzgerald'ın "Muhteşem Bay Gatsby" si sürekli aralardan sufle veriyor. Colette, Henry Miller ve nicelerine ilham veren 1920'li yılların Paris'inde, bohem ve alışılmadık yaşantılara göz atıyor, Hemingway'in "Güneş de doğar" eserindeki şifreleri çözüyoruz.

Çizim stili ilk bakışta sade görünse de oldukça işlevsel, konuya eşlik ediyor ve yeri geldikçe çok zengin detaylı paneller de görüyoruz. Gri-yeşil tonundaki renklendirme, sanki eski bir fotoğraf albümü çeviriyormuş hissi uyandırıyor.

Babasının aksine, eşcinsel kimliğini idrak ettikten sonra saklamayan Bechdel, 1983’ten beri bu dünyayı gazetelere çizdiği günlük bir çizgi roman bantıyla anlatıyor.

Sonuç olarak, yedi yıllık titiz bir çalışmayla damıtılmış, müthiş bir içtenlikle yazılmış bu grafik günlük, yanlız otobiyografik öykülere değil, özellikle edebiyata, ABD’nin belli bir dönemine ilgi duyanlara da hitab ediyor. Yayımlandığı yıl olan 2006’da yılın en iyi kitapları arasında gösterilen Fun Home, Eisner dahil çeşitli ödüllere layık görüldü.

 

(Hazırlayan: karlıova)

Konu hakkındaki yorum ve görüşleriniz için sizleri forum sayfamıza bekliyoruz:

http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=1&t=2621
Gönderen Nick Fury, Cumartesi, 27 Eylül 2008 02:53, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it