Haberler

Haberler->Sinema da ÇR->Çizgi Roman Filmlerinin Oscar Seferi   
Çizgi Roman Filmlerinin Oscar Seferi

Çizgi Roman Filmlerinin Oscar Seferi 

Keira Knightly’nin başrolü oynadığı ‘The Duchess’in adaylığını açıklaması ile birlikte Hollywood’un ‘Ciddi Sezon’ adını verdiği yılbaşına kadar devam edecek üç aylık süreç resmen başlamış oldu.

Henüz çok erken ama akıllara kaçınılmaz olarak şu soru geliyor : bu yılın en çok izlenen ve eleştirmenlerce yorumlanan iki filmi olan The Dark Knight ve Iron Man Oscar ödülü alabilecekler mi ?

Her iki film de sinema endrüstrisinin en hareketli kategorisi olan çizgi roman filmleri dalında çıtayı daha yüksek bir noktaya taşıdılar. Ama tarih bugüne kadar Akademi Ödüllerinde janr filmlerine fazla hoşgörülü davranmadı.

Lord of the Rings : Return of the King’ dışında bilimkurgu / fantazi filmleri hep Akademi’nin çocuklara yönelik olduğu düşünülen teknik başarı kategorilerinde değerlendirilmişlerdi. Çizgi roman filmleri ise bu kadar saygıyı bile ancak son zamanlarda yakalamıştı.

Tabi ki bütün bunlar Dark Knight’dan önceydi.

The Dark Knight, Iron Man ve etkisi daha az olmakla beraber Spider Man 2 kuralları değiştirdi ve süper kahraman fimlerini yazlık eğlence filmleri kategorisinden çıkardı. ‘Star Wars’ dan bu yana hiç bir filmin Christopher Nolan’ın şaheseri gibi bir etki yaratmadığını söyleyebiliriz.

The Dark Knight’ın Oscar şansları üzerine yapılan spekülasyonlar henüz film gösterime girmeden yapılıyordu ve film 500 milyon dolar hasılatı aştıktan sonra (ki bu rakam her geçen gün artıyor) daha yüksek sesle dillendirilir oldu.

Tüm bu övgülerin odağında ise The Joker rolündeki Heath Ledger’in inanılmaz performansı var. Ledger’in performansı için kullanılan sıfatların bazıları:

Korkutucu
Tüyleri diken diken eden
Esrarengiz
Tekinsiz
Büyüleyici


Artık gelinen noktada eğer Ledger aday olarak gösterilmezse bu herkes için şok olur. Ledger’in En İyi Yardımcı Aktör dalında aday gösterilmesinin önündeki en büyük engel ise Akademi Ödülü jüri üyelerinin kötü şöhrete sahip zayıf hafızaları. Warner Bros buna önlem olarak akıllıca bir hareketle The Dark Knight’ın Ocak ayı içerisinde tekrar gösterime gireceğini duyurmuştu.

Christian Bale bir basın toplantısında Oscar şansının olduğunu düşünmediğini çünkü filmde Bruce Wayne/Batman ‘in kötü adama (Joker) nazaran daha geri planda olduğunu söylemişti. Bale’in Wayne rolünde gösterdiği inceliği Akademi göstereceğe pek benzemiyor ve Bale’in tahminleri muhtemelen doğru çıkacak.

Harvey Dent rolündeki Aaron Eckhart başarılı bir performans ortaya koymuştu. Ne yazık ki eğer aday gösterilirse bu En İyi Yardımcı Aktör dalında olacak ve bu da onu Ledger ile rakip pozisyona getirecek. Bugüne kadar aynı çizgi roman filminden aynı kategoriye iki aday çıktığını gören oldu mu ?

Yönetmen Christopher Nolan adaylık için daha avantajlı. Akademi geçmişte bilim kurgu ve fantazi filmleri yönetmenlerine adaylık vermişti. Örneğin Stanley Kubrick (2001 : A Space Odyssey) , George Lucas (Star Wars) , Steven Spielberg (Close Encounters of the Thırd Kind , Raiders of the Lost Ark ve ET) ve ‘Lord of the Rings’ maestrosu Peter Jackson daha önceleri Akademi’den adaylık için olur almışlardı. Gerçi bu isimlerden sadece Jackson ödül aldı.

Peki ya En İyi Film ?

The Dark Knight geçmiş dokuz ay içerisinde kesin olarak her yönüyle ön plana çıkıyor, bu büyük bir avantaj. Ancak yılın bu dönemlerinde stüdyolar ödül almaya yönelik ciddi filmler çıkarıyorlar ve bu Batman’i jüri üyelerinin hafızalarında tutmalarına ciddi engel teşkil ediyor.

Eğer Oscar için ciddi bir ölçüt olan Toronto Film Festivaline bakacak olursan yılın sonbahar filmleri sıkı birer rakip olarak duruyorlar.Mickey Rourke ile ‘The Wrestler , Clint Eastwood’un ‘Changeling’i (J. Michael Straczynski tarafından yazıldı) ‘The Hurt Locker’ ve ‘Rachel Getting Married’ Toronto’da görücüye çıktı ve Oscar için ne denli iddialı olduklarını ortaya koydular.

Ödül zamanına kadar başka filmlerin de ortaya çıkacağını düşünürsek The Dark Knight’ın ateşinin kısmen söneceğini söylemek yanlış olmaz. Warner’in filmi Ocak ayında tekrar gösterime sokması bu noktada iyi bir sonuç vermek için geç atılmış bir adım olacak.

Filmi herkesin izlemiş ve beğenmiş olması tabi ki bir artı, ancak Akademi’nin geçmişte geniş kesimlerce beğenilen janr filmlerini cezalandırdığı da biliniyor.

Yoksa 1981’de ‘Raiders of the Lost Ark’ değil de ‘Chariots of Fire’ ın ya da bir sonraki yıl ‘E.T.’ değil de ‘Gandhi’ nin ödül almasını nasıl açıklayabilirsiniz ? (Ya da, hazır bahsi açılmışken neden ‘Saving Private Ryan’ değil de ‘Shakespeare’ ?)

 

Yazı, http://www.newsarama.com/film/080924-ironman-darkknight-oscar.html linkinden (kısmen) çevrilmiştir.

Çeviren: Alaslar

Sizleri yorum ve görüşleriniz için forum sayfamıza davet ediyoruz:

http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=21&t=2623

 
Gönderen Nick Fury, Pazartesi, 29 Eylül 2008 18:19, Yorumlar(1)
Yorumlar
brck_q
18 Ara 2008
ilginç ve güzel .. emeği geçenleri tßrik ederim : )


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it