Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Wolverine: Origin   
Wolverine: Origin

Wolverine: Origin, Marvel Comics tarafından Kasım 2001-Temmuz 2002 arasında toplam 6 sayı yayımlanmış bir mini-seridir.

Yazarlar: Bill James, Joe Quesada ve Paul Jenkins.
Çizer: Andy Kubert
Renklendiren: Richard Isanove

(Dikkat! Aşağıdaki yazı eserin konusu hakkında "spoiler" bilgi içermektedir.)

En çok sevilen X-Men karakterlerinden biri olan Wolverine'in geçmişi her zaman bir sır olmuştu. Zaman zaman X-Men ve Wolverine dergilerinde karakterin yakın geçmişine dair "flashback" sahneler yer alırdı fakat karakterin uzak geçmişi daima bir sır olarak kaldı.

Zaten yaşadığı bir çok hafıza kaybı ve beyin yıkamalar sebebiyle Wolverine'de kendi geçmişini hatırlamıyordu.

İlk X-Men filmi vizyona girdiğinde, solo bir Wolverine filmi de konuşulmaya başlanınca Marvel harekete geçti.
Çünkü bir solo Wolverine filmi yapılırsa karakterin geçmişi de anlatılabilirdi ve bu olursa karakterin geçmişi ilk çizgiromanda değil, bir filmde anlatılmış olacaktı.

Bu ve elbette ki karakterin popüleritesinin artmasının da etkisiyle Marvel sır perdesini aralama kararı aldı ve Origin serisine start verildi.

Hikaye geniş bir arazide büyük bir malikanenin inşaasına başlanması ile açılıyor.

Hikayede Wolverine/Logan'ın gerçek adının James Howlett olduğunu öğreniyoruz. James, 19. yüzyılın sonlarında, Kanada'da, bu malikanede zengin bir toprak sahibi olan John Howlett ile karısı Elizabeth Howlett'ın ikinci oğlu olarak dünyaya gelir.

James çeşitli alerjileri olan zayıf, çekingen, içine kapalı ve yalnız bir çocuktur. Hastalığı sebebiyle malikane dışında fazla kalamamakta, dışarıdaki zamanını ise çoğunlukla malikanenin bahçesinde oyun oynayarak geçirmektedir. Bu sebeple babası, John Howlett, oğluna bakacak ve arkadaşlık edecek Rose adında küçük, yetim bir kızı malikanede himayesine alır. (Rose kızıl saçlı ve yeşil gözlü, Jean Grey'i oldukça andırıyor.)

Bu iki arkadaşa ise Howlett malikanesinin bakıcısı Thomas Logan'ın oğlu Dog Logan eşlik etmektedir. (Bakıcı Thomas Logan tıpa tıp bildiğimiz Wolverine'e benzemekte.)
James, Rose ve Dog arasında güçlü bir arkadaşlık bağı kurulur ve çoğu zamanlarını birlikte geçirirler.

Thomas Logan ile James'in annesi Elizabeth arasında gizli bir ilişki vardır. Elizabeth ilk oğlu John Howlett III'ün gizemli ölümünden sonra delirmiş ve içine kapanmıştır. Seride James'in abisi John Howlett III'ün, Wolverine'inkilere benzer güçlere sahip bir mutant olduğuna dair ipuçları vardır, hem annesi hem de büyükbabası bunu ima eder.


Yıllar geçtikçe, Dog vahşileşmeye ve saldırgan tavırlar sergilemeye başlar ve babası da malikanedeki işinden kovulur. Thomas yanına Dog'u da alarak, soyma amacıyla Howlett malikanesine geri döner. Malikanenin içinde Thomas, Elizabeth'i kendisi ile gelmeye ikna etmeye çalışır. (Bu durum Thomas Logan'ın John ve James'in biyolojik babası olabileceğine işaret eder.)

Bu sırada gelen seslerle uyanan John Howlett yatakodasına girer ve Thomas tarafından bir pompalı tüfek ile üç çocuk ve Elizabeth'in gözleri önünde vurularak öldürülür. Babasının ölümünün korkusu James'in mutant güçlerini ilk kez açığa çıkarır, şoka girmeden önce ilk kez kullandığı kemik pençeleri ile Thomas Logan'ı öldürür ve Dog'un yüzünü yaralar. (Bu sahneye kadar okuyucular aslında Dog'un genç Wolverine olduğunu sanmaktadır.) Şaşırtıcı şekilde, Elizabeth kocası yerine Thomas'ın ölü bedeninin yanına gider. Kısa bir an sonra Elizabeth gerçeklikle bağını iyice yitirir ve Thomas'ın tüfeğini alarak intihar eder.

Rose ile James birlikte malikaneden uzaklaşırlar. James az önce olan olaylar da dahil geçmişini hatırlamamaktadır, mutant iyileşme gücü beyni üzerinde de çalışarak travmatik olayların hatıralarını yok etmiştir. Olayların ardından, polis sorgusunda Dog cinayetlerin sorumlusunun Rose olduğunu söyler ve James ile ikisinin birlikte gitmiş olmaları da bunu doğrular. Rose akrabalarından yardım ister fakat reddedilir. Büyükbabası bile James'in güçleri yüzünden ikisini malikaneden kovar. James'in büyükbabasından bir miktar para alarak trenle Alberta'dan British Columbia'ya giderler ve bir taş ocağında çalışmaya başlarlar.

Rose, aranmakta olduklarından burada James'in gerçek kimliğini saklar, kuzen olduklarını söyler ve ona yeni bir isim verir: Logan. (Rose'un neden bu adı seçtiği açıklanmaz.)


Yavaş yavaş James/Logan fiziksel olarak güçlenmeye başlar fakat hafızası hala bulanıktır. Fiziksel güçleri artarken iç güdüleride açığa çıkmaya başlar, pençelerini kullanmayı öğrenir. Bazı zamanlar ormana gider ve kurtların arasına karışarak av oyunu oynar, pençelerini kullanarak öldürdüğü hayvanlarla kurtlara ziyafet çeker. Buradaki yaşamından mutlu gözükmektedir, Rose ona geçmişini anlatmayı teklif eder fakat James reddeder, bu yüzden Rose, James'in geçmişi hakkındaki tüm detayları günlüğüne yazar.

James zamanla koloninin başı Smitty ile yakınlık kurar. Smitty, James/Logan için bir baba figürü gibi olur. James sürekli Smitty'yi taklit eder, bildiğimiz Wolverine'in kişilik özellikleri bu adamdan kaynaklanır; sürekli kullandığı "Bub" lafı, içki ve puro alışkanlığı gibi.
Smitty Rose'dan hoşlanmaktadır ve kitaplar ile ilgisini çekmeye çalışır, Rose'da Smitty'nin ilgisini karşılıksız bırakmaz. James'de Rose'a aşık olmasına rağmen, toplum içinde onun kuzeni olarak bilindiğinden dolayı duygularını açığa vuramamakta ve içinde biriken öfkesini kafes dövüşlerinde dövüşerek atmaktadır.

Dövüşlerdeki üstün performansıdan dolayı insanlar ona "Wolverine" takma adını verir.

Smitty Rose'a evlenme teklif eder ve Rose bu teklifi kabul eder. Smitty, kafes dövüşlerinin fazladan para kazanmak için hızlı ve kolay bir yol olduğunu söyleyerek Rose'a birlikte koloniyi terk etmeyi teklif eder. Rose ise James'i bırakmak istemediği için buna gönülsüzdür. Kafes dövüşlerinde Logan Smitty'ye rakip olur. James, Rose ile Smitty arasındaki ilişkiden haberdar olduğu için karmaşık duygular içerisindedir fakat Rose'un mutlu olmasını istediği için aslında üstün durumda olmasına rağmen Smitty'nin dövüşü kazanmasına izin verir.

İkili evlenmek üzere taş ocağını terk ederken Dog çıkagelir. James'in büyükbabası yaşlı Howlett ölüm döşeğindedir ve ölmeden önce yaptığı hatayı anlayarak, James'i geri getirmek ve ölmeden önce tekrar görmek istemiştir ve James'i bulması için Dog'u yollamıştır. Fakat Dog babasını öldürdüğü ve kendisini yaraladığı için James'den nefret etmekte ve intikam almak istemektedir. (Dog'un yetişkin hali Sabretooth'a çok benzemekte.)
Dog ile karşılaşan Logan'ın hafızası geri gelir ve malikanede yaşadıkları olayları hatırlar. Logan ve Dog dövüşmeye başlar, bu sırada ikisinin yanına koşan Rose'un ayağı takılır ve Logan'ın pençelerinin üzerine düşerek ölür. Rose'un ölümünün üzüntüsüyle çılgına dönen Logan topluluğu terkederek ormana kaçar ve vahşi hayvanlar gibi yaşamaya başlar.

Bu olaylardan sonra, uzun süredir Logan'dan nefret eden taş ocağının aşçısı Cookie Malone, Rose'un evine girerek değerli eşyaları çalar ve Logan'ın geçmişi hakkındaki gerçeklerin de yazılı olduğu günlüğü ateşe atar.

Sayıların isimleri:
1# The Hill
2# Innerchild
3# The Beast Within
4# Heaven and Hell
5# Revelation
6# Dust to Dust

(Yazı ağırlıklı olarak ilgili Wikipedia maddesinden çevrilmiştir.)


Hazırlayan: Özgür Hünel
Gönderen Nick Fury, Cumartesi, 04 Ekim 2008 17:46, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it