Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Teenage Mutant Ninja Turtles   
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles 25. Yıldönümü

Kirby hayranı iki kafadarın, çakır keyifken karaladıkları eskizlerden yola çıkarak yarattıkları Teenage Mutant Ninja Turtles, bizdeki adıyla Ninja Tosbağalar, önümüzdeki sene 25. yılını dolduruyor.

Kevin Eastman ve Peter Laird’ın, başlarda 80’lerin popüler çizgi roman serileriyle, özellikle de Frank Miller’ın yazdığı Daredevil’larla dalga geçmek niyetiyle çizmeye başladıkları (Örneğin, Daredevil dergilerinde peydahlanan, Marvel'in en acımasız Ninja klanı HAND'in adı, malum kısaltmasıyla T.M.N.T çizgi romanlarında "FOOT" olmuş) ve kendi imkanlarıyla, sınırlı sayıda bastıkları underground dergi daha 1. sayısının ilk sayfalarından itibaren "Umulmadık Taş Baş Yarar!" dedirtiyor.

Oldukça karikatürize bir görüntüye sahip olan ve isimlerini hepinizin bildiği üzere rönesans sanatçılarında alan Ninja Kaplumbağalar, çizgi roman sayfalarında, daha sonraları çevrilecek olan filmlerine ve animasyon serisine göre son derece sert ve karanlık bir kurguya sahip. Öyle ki her ikisi de sanat tarihi eğitimi alan ancak geçimlerini çok sevdikleri çizgi romanlar dışındaki ek işlerle sağlayan Laird ve Eastman, dergi için Japon savaş sanatıyla ilgili kaynakları taramaya başlıyor. En sonunda kendilerini, 40 sayfalık, siyah-beyaz derginin arka kapağına “Büyük Usta Jack Kirby ve Frank Miller’a saygılarımızla” yazmak zorunda hissediyorlar.  Aslında fotokopiyle çoğaltılan ilk sayının, okurlardan gelen talep üzerine defalarca tekrar baskıları yapılıyor. Dergi, el altından dağıtılmaya başlandığı 1984 yılında, Marvel’ın popüler çizgi romanlarını geride bırakarak satış listelerini allak bullak ediyor.

 

Laird ve Eastman, satışlarından elde ettikleri gelirle kendi yayınevlerini, Mirage Studios’u kuruyorlar. İnanılmaz bir başarı yakalayan ilk seri yaklaşık 62 sayı sürüyor. Halen devam etmekte olan Tales of the TMNT serisi ise bu ay 52. sayısına ulaştı. Daha sonraları Kevin Eastman; tosbağalardan kazandığı parayla, Fransa'da Les Humanoïdes Associés'in tarafından Métal Hurlant adıyla basılan, Enki Bilal, Jean Giraud, Phillippe Druillet, Milo Manara, Philippe Caza, Stefano Tamburini, Tanino Liberatore, H.R. Giger, Esteban Maroto gibi Avrupalı illüstratörlerin çalışmalarının yayınlandığı kült çizgi roman HEAVY METAL’in yayın haklarını satın alıyor.

Bugün 20’li yaşlarında olan pek çok okur Ninja Kaplumbağalar denildiğinde animasyon seri ve filmleri hatırlıyor. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, çizgi filmler ve Mirage tarafından basılan çizgi roman serileri arasında çok ciddi bir ton farklılığı var. Bir dönem jenerik müziği bile ufaklıkların diline pelesenk olan ilk animasyon dizideki Ninja’lar; çizgi romanlardaki somurtan kaplumbağaların, kuyruğu kesilerek adeta hadım edilmiş, renkli fiyonklarla (!) süslenmiş (Orijinal konseptde sadece Raphael’in değil tüm ekibin göz bantları kırmızı) ve ziyadesiyle sulandırılmış versiyonlarıydı. Filmlerde Vanilla Ice’la çoşup “COOOWAAAABAAAANNNGAAAA!” diye bağıran, rapçi kaplumbağaların, çizgi romanlarında daha çok AC/DC, Judas Priest, Iron Maiden, Ozzi Ozborn dinliyormuş gibi bir görüntüsü var. İşin acı tarafı, yaratıcıları hariç Simon Bisley, Michael Zulli, Jim Lawson, Dario Brizuela, Paul Harmon gibi pek çok yetenekli isim tarafından yorumlanan ve tekrar baskıları bile çok güç bulunan T.M.N.T. çizgi romanları ne yazık ki bu kötü uyarlamaların gölgesi altında kalmış durumdaydı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Imagi’nin CGI animasyonu ve NECA tarafından ilk çizgi romanlarına sadık kalarak üretilen action figürler bir tür iadeyi itibar niteliğindeydi.
T.M.N.T çizgi romanlarında bazı ilkler var. Ana akım çizgi romanlarına yakın çizgide Underground bir derginin kültürel bir fenomen haline dönüşmesi bile benim açımdan kayda değer bir olay.

Aşağıdaki link üzerinden Eastman ve Laird’ın T.M.N.T’sinin ilk 13 sayısını inceleyebilirsiniz.

<!-- m -->http://www.ninjaturtles.com<!-- m -->, bu, Allah'sız Tosbağaların resmi internet sitesi ki oldukça iyi hazırlanmış. Ön yargılarını bir kenara bırakıp farklı tatlar arayanların ilgisini çekebilir diye düşünüyorum.


<!-- m -->http://www.ninjaturtles.com/comics/mirage/one/cover.htm<!-- m -->


25 yıl sonra dökülen saçlarıyla ve sevimli ihtiyar görüntüsüyle Peter Laird, halen devam eden Tales of the T.M.N.T serisinin yazarlığını yapıyor, Imagi Stüdyoları'nın koridorlarında yaramaz yaramaz dolaşıp, arada bir Convention’larda hayranlarıyla resimler çektiriyor. Eastman ise rüyalarının kızı, model Julie Strain’le evli.

Erdem DENİZLİOĞLU

 

 

Sizleri konu hakkındaki yorum ve görüşleriniz için, ilgili forum sayfamıza davet ediyoruz:

http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=5&t=2796
Gönderen Nick Fury, Çarşamba, 17 Aralık 2008 20:36, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it