Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Elephantmen & Mystery   
Elephantmen & Mystery

Elephantmen & Mystery

Hovercar'ımı inişe geçirdiğim yer belki de şehrin en pislik, en belalı ve en kokuşmuş yeri. Fakat ne yapabilirim, şehirdeki en iyi noodle lokantası burada. Üstelik sahibi de dostum. Ya da o öyle olduğunu söylüyor. Ait olmadığınız bir toplumda yaşarken, kimin dost kimin düşman olduğunu kestirmek zor oluyor. Sokak arasından bir çığlık geliyor... Lanet serseriler. Asit yağmuru başladı. Yanımdan geçen genç öksürüyor. Sokak adeta bir fabrika bacasının üzerine kurulmuş gibi dumanlı. Ama ben öksürmüyorum. MAPPO'da hiç öksürük sesi duyduğumu hatırlamıyorum. Hayır... MAPPO'da zayıf olmak için üretilmedik. MAPPO'da öldürmek için üretildik...

Yukarıdaki giriş genel atmosfer itibarı ile tam da Blade Runner'dan fırlamış gibi sanırım. Gerçekten de aşırı sevdiğim bir film Blade Runner, fakat bu tip bir girişi yapmamın sebebi tanıtım yazısı yazmak istediğim bir çizgi roman olan Elephantmen'in de fazlası ile Blade Runner'dan etkilenmiş olması. Şu anda Image Comics'den çıkan Elephantmen'i takip edenler olabilir. Okumasa bile en azından biryerlerden duymuştur ismini. Gerçi Image'den çıkan bir çizgi romana ne kadar "underground" denebilir o ayrı ama Image'de yayınlandığını keşfettiğim andan beri aşırı fanı olduğum bir seri, o yüzden bilenler çoğunlukta olsa bile bir de benim yazdığım birkaç satırı okumaları çok da zahmetli olmaz herhalde.

Blade Runner ile giriş yaptım ancak tam anlamı ile Elephantmen'i özetleyen kelimeler sanırım Blade Runner + Taxi Driver + Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) ve de kısmen 1984 (George Orwell). Bunların hepsinin akılcı bir biçimde sentezi üzerine etkileyici bir hikaye anlatımı ve başarılı bir çizer ekibi ile gerçekten takip etmeye değer bir çizgi roman ortaya çıkıyor. Ütopyaya nazaran, distopyayı her zaman daha çok sevdim, Elephantmen'de bu açıdan isteklerimi fazlası ile karşılıyor.

Elephantmen'in ana beyni şu anda çizgi roman endüstrisindeki en sağlam çizgi roman fontu yazma kuruluşlarından biri olan ve "lettering" işlemini çok daha profesyonelce yapan Comicraft'tan Richard Starkings. Değişik firmalardan pek çok çizgi romanda Comicraft'ın katkısını görebilirsiniz. Yakın bir örnek vermek gerekirse Marvel'ın en son para yeme makinesi olan Secret Invasion'ın logo tasarımı Comicraft'a ait. Secret Invasion logosuna bakanlar (En azından ben o tadı aldım) eski bilim kurgu ve de bazı "pulp" korku filmlerinin açılışında gelen fontlara benzer bir font yapısı görecekler. Secret Invasion bence Michael Bendis'in yaptığı en tatsız işlerden biriydi fakat düşününce sanırım tek sevdiğim yönü logosu oldu (Bir de sadece ana seri olan sekiz dergiyi alıp, diğer onlarcasını es geçerek büyük bir maddi kar elde etmem ki bu sekiz sayıya ödediğim paradan rahatsız olan vicdanımı rahatlatmak için sığındığım bir bahane).

Herneyse konuyu dağıtmayayım. Richard Starkings pek çok sağlam yazarın zamanında çalıştığı Marvel UK (En sağlam Transformers hikayelerini zamanında sadece aksan hastası ingilizlere sunan firma) departmanı ile başlayıp daha sonra Amerika'ya gelerek Comicraft'ı kuran bir yazar. Marvel UK'de editorlüğün yanı sıra Zoids, Ghostbusters, Transformers, Doctor Who gibi çizgi romanlara zaman zaman senaryo yazan bir kişi kendisi.

Elephantmen'de yazar ağırlıklı şekilde Rich (Starkings'in imzası da Rich zaten). Çizer ise ilk baştan Meksikalı bir çizer olan Ladrönn iken şu anda serinin ana çizeri Moğolistanlı Moritat. Ladrönn'ün tarzı daha fazla bir Avrupalı çizer gibi. Ayrıntıya fazlasıyla önem veriyor. Moritat ise daha yalın çalışıyor.

Rich, Comicraft'ı kurduğunda firmaya maskot olarak Hip Flask adında bir karakter yaratır (Avatarımda da görülen şahsiyet). Benim bu karakteri ilk görüşüm 90'ların bence efsane firması olan Cliffhanger'ın (Ne yazık ki ömrü kısa oldu, tüm yetenekli elemanları Marvel vs. tarafından kapıldı) 2 en bilinen serisi Battlechasers ve Steampunk (Comicraft bu çizgi romanlarda "lettering" işlemini yapmıştır) ile oldu. Pardesü giymiş, iri (Aksi pek mümkün değil zaten), "pulp-noir" karışımı havası olan bir hipopotam. Hip Flask bir nevi müptelaların alkol gereksinimini karşılamak için paltolarının ceplerinde taşıdıkları metal basık kap bilindiği gibi. Bu açıdan da komik bir isim olmuş yani "Hip"den yola çıkarak.

Joe Madureria'nın (MAD!) yarıda kalmış efsanevi Battlechasers çizgi romanında yayınlanan bir alternatif Hip Flask "pin-up"ı.

Rich daha sonra zaten eski tarz bilim kurgu ile yetişmiş ekibi ile beraber Hip Flask karakterini geliştirmeye karar veriyor ve Active Images çatısı altında Hip Flask ismi ile çizgi roman başlıyor. Daha sonra ise Elephantmen ismi ile Image Comics'de devam ediyor.

Bu kadar ansiklopedik bilgi yeter bence de, genel olarak Elephantmen'in ne olduğunu anlatayım ben. Elephantmen'de 2200'lü yıllarda Kuzey Afrika'da bulunan MAPPO isimli bir firmada Dr. Kazushi Nikken isimli bir genetistin önderliğindeki bilim adamlarının çalışmaları sonucu laboratuar ortamında yaratılan insan-hayvan hibridi yaratıkların hikayesi anlatılıyor genel olarak. Afrika kökenli hayvanlardan üretilen embriyoların bölgeden kaçırılan genç kadınların rahmine yerleştirilmeleri ile (uzun denemeler sonucunda) elde edilen yaratıklar bir süre sonre seri üretime geçiyor (Taşıyıcı kadınlara işlem sonrası ne yapıldığını söylememe gerek yok sanırım, fakat toprak altında ilerki kazılarda bolca insan kemiği bulunmuştur kesin). MAPPO'nun bunu yapmakdaki amacı tüm bu yaratıkları birer ruhsuz savaş silahı haline getirmek ve özellikle kaosun hüküm sürdüğü Avrupa uluslarına satmak. Zaten derginin Active Images'den çıkan ana hikayenin anlatıldığı kısımlarda ağır bir Avrupa çizgi romanı havası var. Şu anda Image'de devam eden seri ise biraz daha Amerikan kokuyor.

Yaratıklar arasında fil de olmasına rağmen, (Hatta Hip Flask'e eşlik eden ana karakterlerden birisi bir fil olan Ebony Hide) Afrika kökenli nerede ise her hayvanın hibridini görmek mümkün. Fakat toplumca bu yaratıklara genel olarak Elephantmen deniyor, konusu edilen bir timsah bile olsa.


Çizgi romanda en hoşuma giden ve Cesur Yeni Dünya ile bence en fazla benzerlik gösteren (Şartlandırma bakımından) taraf yavru hibridlerin ağır askeri kamplardaki eğitimleri sırasında beyinlerini yıkamak için sürekli anons edilen cümleler.

"Bu ses Nikken'in sesi. Hatırlayın. İnsan ırkı sizin düşmanınız. Orman kanunu ya öl ya da öldürden ibaret. İnsan sizin bölgenizi sadece sizi yok etmek amacı ile işgal ediyor. Siz Tanrı'nın çocukları değilsiniz. Tanrı sizi insandan daha zayıf yarattı. MAPPO ise sizi güçlendirdi. Son nefesinize kadar MAPPO'yu savunacaksınız. Mappo size herşeyi verdi. MAPPO olmadan hiçbirşeyiniz yok. MAPPO olmadan siz... Birer hiçsiniz."

Bu anons birleşmiş Milletler MAPPO'yu basıp yaratıkları kurtarmaya çalışırken de yaratıkların direncini artırmak için sürekli olarak devam ediyor. Tüm canlı kalmış hayvanlar ele geçirildikten sonra Birleşmiş Milletlerden birinin, "Birisi şu lanet olası anonsu kapatsın" sözünü ettiği panel nedense aşırı derecede hoşuma gider.

Tüm bu olaylar birer giriş niteliği taşıyor ve uzun rehabilitasyon işlemlerinin ardından yaratıkların çoğu topluma karışıyor. Kimi özel detektiflik bürosu açarken kimi polis komiseri olarak çalışıyor, kimi ise bana Star Wars Cloud City'nin biraz daha "arabik" versiyonu havasını veren Eye of the Needle'ı işletiyor ki zira sahibi bir deve.
Bir gergedan hibridi olan Obadiah Horn ise çağın en zenginlerinden biri. Genelde siyah ütülü pantalon üzerine giydiği şık kol düğmeli beyaz gömleği üzerine, yeleği ve arkasında kavuşturduğu elleri ile gökdeleninden karanlık ve hava kirliliğine mahkum şehri izliyor. Obadiah oldukça asabi ve nefret yüklü bir karakter.

Elephantmen genel hatları ile böyle. Daha fazla olaya girip de okumak isteyenler için sürpriz bozan durumuna düşmemek için yavaş yavaş yazıyı bitireyim. Şu anda Image'den çıkan dergi her sayısında genelde iki bağımsız hikayeden oluşuyor. Yani her sayı bir anlamda ayrı bir hikayeyi anlatıyor.

(Bu aralar lafı amma duyuldu ancak tesadüfen gene o! Henüz yeni çıkan 14. sayının "flipcover"ı Kevin Eastman'dan. Elephantmen çift kapakla çıkıp diğer kapak da derginin arkasına basılıyor. Para emmek için "Variant Cover" çıkarma olayı yok. Her sayıda "Flip Cover" var. Sadece 1-2 kez "Variant Cover" çıktığını hatırlıyorum. )

Active Images zamanında çıkan sayıları Unnatural Selection (Bence nefis bir gönderme yapmışlar bu isimle) ve Concrete Jungle "HC" ciltlerini edinerek tamamlayabilirsiniz. Image Comics'de dergi şu anda 14. sayıda. Yayını biraz problemli (Rich fazla Facebook'da takılıyor, ne zaman girsem online nerdeyse). Bazen birkaç ay çıkmadığı oluyor derginin.
İlk yedi sayıyı Wounded Animals "HC" veya "TPB" cildi ile tamamlayabilirsiniz. Şubat da çıkacak 15. sayının ardından 8-15 arasını içeren 2. "HC" çıkacak (Ben dergi zaten birkaç ayda bir çıktığı için ve hem dergide hem de "HC" da olağanüstü şeyler olduğu için, ikisini birden alıyorum diyebilirim). Derginin sonundaki eski kült bilim kurgu filmi afişleri ve tanıtımları çok keyifli. İlk "HC" Wounded Animals ise resmen muhteşemdi. Tasarlanış, ön söz, girişte kullanılan arkaplan ve resimler, distopik ve "post-apokaliptik" gözükmesi için eskitilmiş havası verilen sayfalar.

Bunun dışında Elephantmen'in bir de 3 sayılık bir mini serisi var "War Toys" isminde. Bunu da fasikül ve "TPB" olarak bulabilirsiniz. "TPB"nin kapağına göz atmanızı öneririm.

(Kapağın göz kısmını orantılı şekilde yüzünüze koyup resim çektirince keyifli kareler çıkıyor, bir ara Elephantmen fanları arasında bayağ moda idi.)

7. sayıda yayınlanan Chris Bachalo'nun kaleme aldığı nefis "Captain Stoneheart and the Truth Fairy" hikayesi de daha sonra pek çok ekstra içerikle beraber "HC" olarak çıktı. Masalsı bir anlatımı olan bu hikayeyi daha keyif katsın diye ses efektli bir audio CD'si de eklemişler, kitabın iç kapağındaki, hazine sandığı şeklindeki karton CD koyma cebine (Cebin karton kapağının üstünde "Mind Yer Fingers" yazıyor).

Ayrıca bir de Image'den çıkan oldukça güzel Elephantmen: Art of Ladrönn kitabı ve de bir an Midtowncomics'de bulup satın alıp sonra bir daha görmediğim Moritat Elephantmen Sketchbook'u var.

Yazıya çok beğendiğim War Toys tanıtım fragmanı ile nokta koyayım. (Fragmanı izleyip merak eden olabilir; War Toys siyah beyaz idi fakat ana seri renkli). Şu ana kadar okuma fırsatı bulamamış herkese öneririm Elephantmen'i. Karakterlere bakıp da asla fabl tarzı beklemeyin. Zaman zaman eğlenceli olsa da ağır atmosfere sahip bir çizgi roman bulacaksınız.

http://www.hipflask.com/issues/wartoys_tpb1/trailer.html

 

Hazırlayan: Ooo-zah

Konu hakkındaki yorum ve görüşleriniz için sizleri ilgili forum sayfamıza davet ediyoruz:

http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=5&t=2812&p=29452#p29452
  
Gönderen Nick Fury, Cuma, 26 Aralık 2008 09:27, Yorumlar(1)
Yorumlar
The Bat
27 Ara 2008
Nefis bir tanıtım yazısı


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it