Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->Çizgi Romanın OSCAR'ına Türk Aday...   
Çizgi Romanın OSCAR'ına Türk Aday...

air 1Kutlukhan Perker New York`ta yaşayan ve The New York Times gazetesinde çizimleri yayınlanan bir sanatçı.

ÇİZGİ ROMAN OSCAR'LARI EISNER ÖDÜLLERİ'NDE BİR TÜRK ÇİZER İMZASI
Dünya çapında çizgi romanın en büyük ödülü olarak kabul edilen Eisner ödüllerine bu yıl tarihte ilk kez bir Türk çizerin serisi aday gösterildi. En büyük rakibi ise Iron Man.


air 2

O çizer Kutlukhan Perker. Dünyanın dev çizgi roman yayıncısı (Superman ve Batman'i de yayınlayan) DC/Vertigo'dan yayınlanan ve bir hostesin gökyüzünde yaşadığı gerilimli olayları anlatan Air adlı çizgi seri "En İyi Yeni Seri" dalında dünyanın en büyük ve prestijli çizgiroman ödülü Eisner'a aday gösterildi. Böylelikle M. Kutlukhan Perker, Eisner ödüllerine aday olan ilk Türk çizer oldu.


Perker'in Air'inin en büyük rakibi ise Iron Man... Iron Man 30 küsur yıllık bir çizgi seri. Fakat adaylık Iron Man filminin çizgiye uyarlanmış hali ile geldi... Dolayısıyla bu çizgi seri de "yeni seri" dalında aday gösterildi. Kutlukhan Perker'in çizdiği Air'in yazarı New York Times'taki makaleleri ile tanınan G. Willow Wilson...
Çizgiromanın Oscar'ları olarak kabul gören Eisner ödülleri, her yıl San Diego Çizgi Roman Festivali'nde açıklanıyor ve dünyanın tüm büyük çizerlerinin yanı sıra Hollywood'da yaşanan çizgiroman uyarlaması filmler patlamasının da etkisiyle birçok yönetmen, oyuncu ve prodüktörün de katılımıyla gerçekleşiyor.
Eisner ödülü alan ya da aday gösterilen her sanatçının bundan böyle yayınlanan her işinin yanına "Eisner nominated" ya da "Eisner winner" ibareleri konuluyor.

air 3

Hazırlayan: kenPARKER34

Sizleri konu hakkındaki yorum ve görüşleriniz için ilgili forum sayfamıza davet ediyoruz:

http://resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=1&t=2991

 
Gönderen hanac, Salı, 14 Nisan 2009 20:07, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it