Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Moon Knight   
Moon Knight

İlk çıktığı günlerde, süper güçleri olmayan, mafyayla savaşan ve New York suçlularına korku salan bir kahramandan, Civil War'da Iron Man'in de, Captain America'nın da yanında bile görmek istemediği, zihinsel problemli bir karaktere dönüşen Moon Knight'ın hikayesi...

Yayınlanma Tarihi
Moon Knight ilk olarak 1975'in Ağustos ayında, Werewolf by Night'ın 32. sayısında ortaya çıktı. Doug Moench ve Don Perlin tarafından yaratılan Moon Knight, 32. ve 33. sayılarda Werewolf'u yakalayıp, The Committee adlı mafya örgütüne teslim etmeyi amaçlayan bir karakter olarak gözüktü. Daha sonra taraf değiştiren (ki daha sonraki orijin hikayelerinde, Moon Knight'ın bu görevi para için değil, mafyanın içine sızabilmek için kabul ettiğini öğreniyoruz) kahramanımız, okuyucular tarafından fazlasıyla tutulmuştu.

Gösterilen ilgiye karşın, Moon Knight kendi serisine 1980'den önce ulaşamadı. Bu döneme kadar, Marvel Spotlight'ın 28. ve 29. sayılarında solo olarak gözüktü. Bundan sonra, Spectecular Spider-Man 22 ve 23. sayılarda Spidey ile tanışan ve onunla birlikte çalışan MK, Defenders, Hulk Magazine ve Marvel Preview gibi çizgi romanlarda konuk olarak göründü.

1980 yılında, Doug Moench ve Bill Sienkiewicz ikilisi tarafından yayınlanmaya başlayan ilk Moon Knight serisi, otuz sekiz sayıdan sonra sona erdi. Moon Knight ile ilgili ilginç bir not: Marvel bir dönemden sonra, çizgi romanların gazete bayilerinde satılmasına son verip, açılan çizgi roman dükkanlarında satılması için, bu gazetele bayilerine çizgi roman göndermemeye başlamıştı. Moon Knight 15, Marvel'ın gazete bayilerine göndermeyip, sadece dükkanlara yolladığı ilk çizgi romanlardan biriydi. Serinin 1984'te sonra ermesinin ardından, serinin boşta kalan sonunu tamamlamak için altı sayılık "Moon Knight: Fist of Khonsu" mini-serisi yayınlandı. Bu serinin sonunda Avengers'a katılan ve B ekibi West Coast Avengers'a gönderilen Moon Knight, 19. sayıdan 41. sayıya kadar West Coast Avengers'ta gözüktü. 1989'da, Punisher Annual 2'de gözüktükten sonra, Moon Knight tekrar kendi serisine kavuştu.

Moon Knight'ın mafyayla savaşını anlatmaya devam eden Marc Spector: Moon Knight adlı bu seri, ilkinden daha başarılı olarak 60 sayı boyunca devam etti. 60. sayıda, Moon Knight ölmesine rağmen, 1998 yılında yayınlanan 4 sayılık bir mini seri ile, Spector hayata döndü. 2006 yılında, Civil War'un dorukta olduğu sıralarda yayınlanmaya başlayan dördüncü Moon Knight serisi, 2009'un Mayıs ayında sona erdi. Eylül ayında ise, Vengeance of Moon Knight adlı, Moon Knigh'ın Dark Reign sırasındaki durumunu anlatan bir seri başlatıldı.

Karakter Biyografisi

ResimMarc Spector'un Yahudi olan ailesi, 1930'lu yıllarda Holocaust'tan kaçarak Amerika'ya yerleşmişti. Burada, ailesinin geleneklerine karşı çıkan Spector, önce ağırsiklet boksçuluk yaptı, daha sonra orduya katıldı, en sonunda da CIA'de kendine bir iş buldu. Burada Crossfire gibi ileride düşmanı olacak kişilerin yanı sıra, kardeşi Randall ile birlikte de çalıştı. CIA için çalışmasına rağmen, aslında İtalyanlara silah satarak ülkesine ihanet eden Randall, Marc'ın o dönemdeki sevgilisi Lisa tarafından yakalandığında, onu öldürdü ve Marc'ın düşmanlığını kazandı. Onu takip eden Marc, Randall'ı öldüremese de, ileride onun zihinsel olarak da hasar görmesine yol açacak şekilde yaralanmasını sağladı.

CIA'den ayrıldıktan sonra, bir dönem kiralık katil olarak çalışan Marc, bu dönemde kendisine yeteri kadar para ödendiği sürece her işi yapmaya başladı. Afrika'da bir görevdeyken tanıştığı Jean Paul DuChamp (Frenchie) ile yakın bir arkadaşlık kurdu, ve onunla pek çok görevde birlikte çalıştı. Yine Afrika'da, Raoul Bushman adlı cani bir terörist ile çalışırken, bir Güney Afrika ülkesininin hükümetini yıkmayı başardı. Bushman daha sonra bölgedeki arkeolojik kazılardan birinde altın ve benzeri değerli madenler olduğunu duyarak, bu kazıları yürüten profesörü buldu. Profesör arkadan yaklaşıp Bushman'i bıçaklamak üzereyken, Marc onu tam zamanında uyardı ve hayatını kurtararak, Profesörü öldürmesine yardımcı oldu.

Bushman'in davranışları sayesinde, kiralık katil hayatını sorgulamaya başlayan Marc, profesörün kızına olanları anlattı ve kızın kaçmasını sağlayarak hayatını kurtardı. Fakat bu ihaneti gören Bushman, Marc'ı döverek çölün ortasında, ölmeye terk etti. Susuzlukla geçen bir kaç gecenin sonunda, yerliler tarafından bir piramite taşınan Marc, burada hayatını kurtardığı ve adının Marlene olduğunu öğrendiği kız tarafından kurtarılmaya çalışılsa da, günlerdir süren susuzluğa dayanamadı ve öldü.

İşte Moon Knight'ın yaratılışı da bu olay sonrasında gerçekleşti. Kendisini, Mısır'ın İntikam Tanrısı olarak tanıtan Khonshu tarafından, Dünya'da kendi temsilcisi olması şartıyla, hayata geri döndürüldü. Khonshu heykelini saran gümüşi pelerini giyen Marc, Bushman ile yüzleşti ve onu yendikten sonra, Frenchie, Marlene ve Khonshu heykeliyle birlikte Amerika'ya döndü. Amerika'ya döndükten sonra, kiralık katillikten kazandığı parayı yatırarak ufak bir servet sahibi olan Marc, kendisini katil kimliğinden uzaklaştırmak için, "Steven Grant" adlı milyoner kişiliğini, geceleri daha kolay bilgi alabilmek için de ,taksi sürücüsü "Jake Lockley" kişiliğini yarattı.

Amerika'ya dönüşünden sonra, güçlerini insanların iyiliği için kullanmaya karar veren Marc, New York'un büyük mafya organizasyonlarından biri olan The Committee'nin içine sızmaya çalıştı. Werewolf ile mafyayı alt ettikten sonra, Daredevil, X-Men, Fantastic Four ve Dr. Strange gibi kahramanlarla tanıştı, Jester ve Hatchet Man kimliğiyle geri dönmüş olan kardeşi Randall ile savaştı. Bu sırada da, Marlene ile olan ilişkisi devam ediyor, Afrika'dan kendisiyle birlikte New York'a gelen Frenchie de, kullandığı helikopter ile Moon Knight'ın ulaşımını sağlıyordu.

Fist of Khonshu serisinde, Khonshu bizzat Marc'ın içine girerek ona süper güç ve benzeri yetenekler verdi. Bu yeteneklerle West Coast Avengers'a katılan Marc, her ne kadar Marlene ve Frenchie'yi hayatından uzaklaştırsa da, Tigra ile kısa süreli bir ilişki yaşadı. Khonshu'nun vücudunu terk etmesinden sonra Avenger olarak kalmak istemeyen Marc, Marlene'e ve Frenchie'ye geri döndü ve aktivitelerini yalnız olarak sürdürmeye devam etti.

ResimBundan sonra bir dönem Midnight adlı bir hırsızla birlikte çalışan Moon Knight, Punisher ile birlikte geri dönen ve Moon Knight kimliğini kendi üzerine almak isteyen Randall'la savaştı. Bu savaşın sonunda Randall öldü, Marc da Khonshu'nun yalnızca İntikam değil, aynı zamanda Adalet tanrısı olduğunu öğrenerek, Moon Knight kostümünü ve ekipmanını değiştirdi. Adamantiyumdan yapılmış bir zırh giyen ve daha komplike silahlar kullanmaya başlayan Marc, yeni kurduğu teknolojik sisteme bir virüs girmesi ve bu virüsün tüm kompleksi yok etme tehdidi yüzünden kendini feda etti, fakat ölüm onu yine uzun süre durduramadı.

Tekrar Khonshu tarafından hayata getirilen Moon Knight, bir süre "Rakip Tanrı" olan Seth'in kontrolü altına girmiş kişilerle savaştı, daha sonra da Daredevil'in isimsiz süper kahramanlar grubuna katıldı ve bu grubun ekonomik ihtiyaçlarını karşıladı.

Bundan sonra, Bushman ile yaptığı bir savaşta yaralanan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Marc, her şeye rağmen Bushman'ı (yüzünün derisini yüzerek) öldürmeyi başardı. Zaten yıllar boyunca idare ettiği üç karakterden dolayı hasarlı olan beyni, bir de üzerine Bushman'ın öldükten sonraki yüzü şeklinde kendisine görünmeye başlayan Khonshu ile iyice kontrolden çıktı. Khonshu ve Marlene'in ısrarlarıyla kahramanlığa geri dönen Moon Knight, Captain America, Iron Man, Punisher ve Spider-Man ile karşılaşsa da, hepsine soğuk davrandı, ve mafyanın en ufak işlerine bile karışan insanları acımasızca öldürüp, alınlarına hilal şekli kazıyarak onları damgalamaya başladı.

Civil War'un bitişinden sonra Iron Man tarafından izleme altına alınan Moon Knight, Stark tarafından "deli" olarak nitelendirilerek tutuklandı. Bir Registration Card almak için başvuran Marc, lisansı alabilmek için gerekli olan psikoloji testini, psikologu korkutarak almayı başardı ve lisanslı olarak kanun dışı aksiyonlarına devam edebildi. Bu sırada, gay olduğunu ve bunca zamandır Marc'a aşık olduğunu öğrendiğimiz, Frenchie de, Randall'a karşı bir savaşta bacaklarını kaybetmiş olsa da, Marc'a yardım etmeye tekrar başladı.

Norman Osborn kontrolündeki Thunderbolts ile, ve özellikle Bullseye ile savaşan Moon Knight, Bullseye'ı patlayıcılarla dolu bir depoya çekti ve burayı, ikisi de içerideyken havaya uçurdu. Bullseye son anda kaçmayı başarsa da, Marc içeride kalmıştı. Fakat, kullandığı gizli bir geçitle kaçan Marc, Meksika'ya kaçtı. Burada, yıllardır devam eden kişilik bunalımının da son noktası ortaya çıktı: Artık Marc Spector kişiliği ölmüş ve kontrolü Jake Lockley almıştı...


Hazırlayan: berkuralcan


Sizleri konuyla ilgili yorum ve görüşleriniz için ilgili forum sayfamıza davet ediyoruz:
http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=5&t=3263
Gönderen Tengu, Çarşamba, 23 Eylül 2009 09:43, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it