Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Deadpool   
Deadpool

Hem fiziksel, hem de zihinsel olarak uğranabilecek her türlü bozulmaya uğramış da olsa, Marvel Evreni'nin en güçlü ve en ölümcül kiralık katillerinden biri olan Deadpool, her çizgi roman sitesinde tanınması gereken, komik, geveze, zaman zaman da (okuyucudan çok düşmanları için) sinir bozucu bir karakter...

Yayınlanma Tarihi

Deadpool karakterinin kişiliği gibi, yayınlanma tarihi de komik bir şekilde başlamış: İlk kez New Mutants'ta, Gideon ve Domino ile birlikte gözüken Deadpool'un tasarımını, o zamanlar New Mutants'ı çizmekte olan Rob Liefeld yapıyor. Tasarımını yaptıktan sonra, karakteri özellikleriyle birlikte yazar Fabian Nicieza'ya tanıtıyor. Kendisi de bir Teen Titans hayranı olan Nicieza, bu karakterin DC'den Deathstroke olduğunu söylüyor, fakat karakteri değiştirmekle uğraşmıyorlar ve o sayıdaki diğer ciddi karakterlerin aksine (Gideon ve Domino'nun aksine) Deadpool'u sinir bozucu, geveze bir karakter olarak tasarlayıp dergiye koyuyorlar. Hatta, Deadpool'a Wade Wilson ismini veriyorlar, bu da, Deathstroke'un gerçek ismi olan Slade Wilson'a bir gönderme.

Bu şekilde pek de ciddi olarak düşünülmeden yaratılan Deadpool, zamanla New Mutants ve onu takip eden X-Force serisinde sık sık gözüken bir yardımcı karakater olarak kullanılmıştır. X-Force serisinin ardından, Daredevil, Heroes For Hire hatta Avengers gibi serilerde de konuk olarak gözüktükten sonra, ilk kez kendi mini-serisinde rol almıştır. (The Circle Chase). Bu mini-seri, çok da fazla başarılı olmamasına rağmen, 1994'te kendi adını taşıyan bir başka mini-seride gözüken Deadpool, 1997 senesinde ilk kez kendi serisine kavuşmuştur. Joe Kelly tarafından yazılan ve Deadpool'un yan karakterlerinin (Weasel, Blind Al gibi) iyice oturmasını sağlayan bu seri, 2002 yılına kadar devam etmiştir.

O dönemlerde oldukça popüler olan anti-hero genre'ı ile dalga geçen bir seri olarak ön plana çıkan Deadpool, sıradışı ana karakteri ve pop kültürüne yaptığı sayısız gönderme ile kült bir seri haline gelmiştir. Bunun üzerine Deadpool, her ne kadar kahramanların taşıdığı etik ve moral kaygıları taşımaktan uzak olsa da, bir Super Villian olmaktan çıkmıştır. 37. sayıya kadar seriyi yazmaya devam eden Joe Kelly, Deadpool'un başarısını "kitabın her an iptal edilerek yayından kalkmasının beklendiğini, bu nedenle Deadpool'un Marvel'da kimsenin umrunda olmadığını, dolayısıyla yazarların ne isterlerse yapabildiklerine" bağlamış, 37. sayıdan sonra seriyi yazma görevini devralan Christopher Priest de, "diğer karakterlerin aksine, Deadpool'u bir aptal olarak göstermekte bir problem olmadığını" belirtmiştir.

2002 yılında, Marvel'ın X-Men ile ilgili çizgi romanları daha kesin bir şekilde ayırmak istediği dönemde (Cable'ın Soldier X, X-Force'un X-StatiX olduğu dönem) Deadpool yerini Agent X'e bırakmıştır. Bu serinin ana karakteri olan Alex Hayden (Agent X) uzun süre fanlar tarafından hafıza kaybı yaşayan bir Deadpool olarak kabul edilse de, gerçek Deadpool Agent X 15'de geri dönerek bu seriyi sonlandırmıştır. 2004 yılında, Cable ile ortak bir seride gözüken Deadpool, Cable & Deadpool'un 50. sayıda sona ermesiyle tekrar kendi serisine kavuşmuştur. Cable & Deadpool döneminde, daha önce hiç olmadığı kadar Marvel Evreni'ndeki olaylara dahil olan Deadpool iyice popüler hale gelmiştir.

Secret Invasion'a bir tie-in olarak başlayan Deadpool serisi, şu an hala devam etmektedir. Buna ek olarak 2009 Temmuz ayında, Deadpool: Merc With A Mouth serisi de yayınlanmaya başlanmıştır. Ayrıca, 2009 Ekim ayında Deadpool #900 adı altında özel bir sayı yayınlanması, ardından da üçüncü bir Deadpool serisi, Deadpool Team Up'un yayına girmesi beklenmektedir.

Deadpool: Güçleri, Yetenekleri ve Silahları

Weapon X programına katılmış olan Deadpool'un aslında tek gerçek süper gücü, son derece hızlı iyileşebilmesidir. Fakat Deadpool'un "Healing Factor"u, Wolverine'inkini bile oldukça geride bırakacak güçtedir. Bu iyileşme gücü nedeniyle, Deadpool normal insanlara göre çok daha zor yorulur, ayrıca, kas gücü ve refleksleri de Weapon X dolayısıyla arttırılmıştır.

Süper güçlerinin yanı sıra, Deadpool Marvel Evreni'nin en iyi hand-to-hand dövüşçülerindendir. Birden fazla dövüş sanatında ustalaşmış olmanın yanı sıra, son derece iyi bir nişancı ve kılıç savaşçısıdır. Genellikle, görevlere göre değişik silahlar seçmesine rağmen, geniş bir kılıç ve silah koleksiyonuna sahiptir.

Death'in Deadpool'a aşık olması nedeniyle, Death'e aşık olan Thanos Deadpool'u ölümsüzlükle lanetlemiştir.

Tüm bunların yanı sıra, Deadpool bir çizgi romanda olduğunun farkındadır. Bunu çizgi romanlarda sık sık dile getirse de, kendisinin deli olduğu bilindiğinden, diğer karakterler onu ciddiye almamaktadır.
ResimKısa Bir Karakter Biyografisi
Wade Wilson'un geçmişi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Annesi kanserden ölen Wade'in babası da bir bar kavgasında ölmüştür. Bunun üzerine orduya katılan Wade, kısa bir süre askerlik yaptıktan sonra, genç yaşta kiralık katilliğe başlamıştır. Yalnızca ölmeyi hakettiğine inandığı kişilere süikast düzenlemeyi kabul eden Wade, dünyanın pek çok yerinde görev yaptıktan sonra Amerika'ya yerleşmiştir. Burada, Vanessa Carlysle (Copycat)'e aşık olmuş, fakat kansere yakalandığını öğrendiğinde, onu fazla üzmemek için ondan ayrılmıştır.

Kanserden öleceğini düşünen Wade'e yardım, Kanada ve Amerika hükumetlerinin ortak projesi Weapon X'ten gelmiştir. Weapon X'e katılıp Deadpool haline geldikten sonra, bir görevde takım arkadaşını öldürünce, projeden kovulmuş ve başarısız süper-insanların gönderildiği Hospice'e gönderilmiştir. Aslında Dr. Killebrew adlı sadist bir bilimadamının merkezi olan Hospice'de, başarısız olan gönüllülere sadist işkenceler yapılmaktadır. Bu işkenceler sırasında ölüme yaklaşan Wade, kozmik varlık Death ile romantik bir ilişki başlatmış ve ölümden kurtulmayı başarmıştır. Bir arkadaşı sırf eğlence amacıyla öldürülünce, Deadpool intikam için Dr. Killebrew'i ve asistanı Ajax'ı öldürerek, diğer hastalarla birlikte Hospice'den kaçmıştır.

Kaçışından sonra, Weapon X ve sonrasında vücudunda oluşan yaraları gizlemek amacıyla bir kostüm giyerek kiralık katil hayatına geri dönen Deadpool, Hammerhead ve Wilson Fisk gibi suç lordları için savaşmış, The Wizard önderliğinde, Taskmaster ve Constrictor ile birlikte Frightful Four'a üye olmuştur. Bu sırada, kendisine teknik destek sağlayan Weasel ile de yakın bir arkadaşlık kurmuştur.

Gelecekten gelen Tolliver, onu Cable'ı öldürmeye gönderdiğinde, X-Force ile savaşmaya başlayan Deadpool uzun süre bu grupla (bazen düşman, bazen de dost olarak) meşgul olmuştur. Bu dönemde yaşadığı olaylar üzerine katillik hayatını bitirmeyi düşünse de, bunu başaramamış ve kısa sürede eski hayatına geri dönmüştür. Sabretooth ona yenilenmiş Weapon X programına dönmeyi önererek, bir örnek olarak iyileşme gücünü daha da arttırınca, bu teklifi kabul etmiş, fakat operasyonların ne kadar kanlı olduğunu görünce vazgeçmiştir. Bundan sonra, Death'in Deadpool'dan hoşlanmasını kabullenemeyen Thanos tarafından kiralanan T-Ray ile savaşmış ve onu yenmeyi başarmıştır.ResimDaha sonra kendine ait bir kiralık katil şirketi (DP Inc.) kuran Deadpool, bu dönemde başarılı olsa da, eski düşmanı olan Black Swan ile yaptığı bir savaş sırasında, içinde oldukları bina patladığında ölmüştür. Black Swan'ın telepatik güçleri, onun hatıralarını ve güçlerini, daha sonra Agent X olacak Alex Hayden'a geçirdikten sonra, Deadpool Black Swan ile birlikte ölümden dönmeyi başarmıştır.

Agency X'e katılma önerisini reddettikten sonra, solo kariyerine devam ederken, yolu o sırada tanrısal güçlere sahip olan Cable ile kesişmiş, ve uzun süre Cable'ın Güney Pasifik'teki adasında yaşayarak, aldığı görevleri yerine getirmiştir. Civil War sırasında, Initiative'e katılan ve X-Men'e yoğunaşan Cable'dan ayrılan Wade, New York'ta Symbiote ile birleşmiş dinazorlara karşı savaşırken (Evet, evet... Symbiote ile birleşmiş dinazorlar...) Avengers ve Fantastic Four gibi kahramanların saygısını kazanmış ve sonunda kendini bir süper kahraman olarak kabul ettirmiştir.

Secret Invasion sonrasında, Nick Fury ve Norman Osborn için bazı görevler yapan Wade, Norman kendisine borcunu ödemediği için, onu öldürmeye karar vermiş, ve Thunderbolts ile savaşmıştır. Şu sıralarda, Thunderbolts ve Norman Osborn ile olan savaşı devam etmektedir.


Hazırlayan: berkuralcan


Sizleri konuyla ilgili yorum ve görüşleriniz için ilgili forum sayfamıza davet ediyoruz:
Gönderen Vega, Pazar, 27 Eylül 2009 17:57, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it