Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->GREYSTORM!   
GREYSTORM!

Bonelli, steampunk tarzında yeni bir çizgiromana başladı. Greystorm adındaki 12 sayılık bu mini-seri gerçekten çok güzel. İtalya'da da şimdiden büyük beğeni topladı. Dilerim bu tanıtım, bizim yayınevlerinin de ilgisini çekmeye yardımcı olur.
Greystorm... Bir dahi mi yoksa bir deli mi?. Çağının çok ötesinde olan bir adamın öyküsü...

Batuhan Cantürk

19. yüzyılın sonu:

Robert Greystorm, zengin İngiliz lordunun tek oğluydu. Küçük yaşlardan beri mekaniğe ve mühendisliğe ilgisi olan, inatçı ve gururlu Robert, gelecekle ilgili planlarını gerçekleştirmek için, babasından kalan parayı son kuruşuna kadar harcar. Kolej yılları süresince, kendi ailesinden bile daha zengin bir ailenin çocuğu olan Jason Howard ile tanışır.

Resim

Bu iki kişi arasındaki sıkı dostluğun başlangıcıdır. Bu durum Robert’ in, Jason’ ın neredeyse bütün servetini, zamanın ötesinde bir başarı elde etmek için kullanmasını sağlar: muhteşem Fransız yazarı Jules Verne’ nin romanlarından ilham alınarak yapılan fantastik bir uçan gemi ile Güney Kutbu’ nun fethi. Bu deneyim, onu çok uç seçimlere zorlayarak Robert’ in hayatını sonsuza dek değiştirecektir. Sonunda aldığı bazı, radikal kararlar, onu, Jason ve tüm insanlık için tehlikeli bir düşman haline getirecektir...

Resim


Jason Howard
İngiliz arazi sahiplerinden asil ve zengin bir ailenin tek çocuğu olan Jason, Robert Greystorm ile kolejde tanışır ve karşılıklı saygı çerçevesinde gelişen derin bir arkadaşlık ilişkisi kurar. Jason’ ın hayali, insanların doğayla bir denge içinde yaşayabileceği, zihinsel ve fiziksel yeteneklerini bütün maddi ihtiyaçlardan kurtulmak için kullanacakları harika bir çiftlik kurmaktır.


Ancak, Jason’ ın romantik idealleri, Robert’ in hedefi ile çatışmaktadır ve pek çok maceradan sonra bu iki arkadaş, kendilerini birbirlerine cephe almış bir şekilde bulacaklardır. Onların bu çatışmaları, genelde dramatik bir sonuca bağlanmaktadır.

Resim


DEMİR BULUT

Robert Greystorm tarafından Güney Kutbu’ nun keşfi için yapılan devasa büyüklükteki muhteşem uçan gemi, gerçekten de hikayemizin karakterlerinden biridir. Iron Cloud (Demir Bulut) ‘ ın mürettebatı, cesur ve savaşmaya hazır insanlardan oluşmaktadır. Robert Greystorm ve Jason Howard’ ın yanı sıra, Jack Kluster, gemide yapı ustası ve mühendis olan John Seaman, tamir işleriyle uğraşan Maahu, Rahui -Thomas Clifford, güvenlik şefi Alec McCrane, uzman dağcı Marc Zimmer, aşcı Pat Kennay ve dümeni kullanan Jean De Court bunların arasındadır..


GREYSTORM’UN EVRENİ:


Resim

Robert Greystorm’ un maceraları, kahramanımızla kolejde tanıştığımız yıl, yani 1897’ de başlar ve 1919’ da biter. Greystorm’ un H ile başlayan bir başkent ile ilgili zalimce planlarını geliştireceği 20 yıllık bir zaman dilimi geçer. Serilerde anlatılan dünya, hayali ve fantastik bir dünya değil, aksine modern sanayi ve teknoloji çağının ilk dönemlerine şahitlik eden gerçek bir dünyadır. Olaylar, icatlar, keşiflerle ilgili tarihi referansların hepsi, her ne kadar yazarlar bazı şiirsel soslar katsa da, çok iyi bir şekilde belgelendirilmiştir. Mini serilerde var olan bu dünya, içinde yaşadığımız dünyanın aynısıdır.

Resim


Olayların akışı, karakterlerimizi ve onlarla birlikte okuyucuları da, İngiltere’ nin Viktorya döneminden, Robert Greystorm ve Jason Howard’ ın Amundsen ve Scott’ tan 11 yıl önce girişimlerini gizli tutarak varacakları güney kutbunun çorak arazilerine götürmektedir. Macera, Pasifik’ in takım adalarında devam edecek ve en sonunda da kahramanlarımız, I. Dünya Savaşı’ nın başlamasından sonra büyük bir hareketlenmenin kıyısında ve çok yoğun bir trafiği olan Londra’ ya geri dönecektir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------GREYSTORM
Yaratıcıları Antonio Serra ve Gianmauro Cozzi cevaplıyor:

Resim

“ BONELLI EKOLÜ" çizgi romanının tarihi, bilindik kahraman özelliklerine sahip olmayan karakterler (anti-kahraman) açısından zengindir, ancak bu kez zalim bir adamın bakış açısından anlatılan bir destanımız var. Olumsuz özelliklere sahip olan bir karakter yaratmak zor oldu mu?

AS: Her zaman “ kötü adam” olarak adlandırılan karakterlere düşkün olmuşumdur. Metin yazarı olarak, kötü özelliklere sahip insanların dürtülerini anlamaya çalışmak, benim için teşvik edici olmuştur. Diğer taraftan, geçmişte acı çekmiş biri gibi kabul edilen Robert Greystorm’ un sadece kötü yönlerinin görünmesini istemedim. Umarım, Robert okuyucuya gerçekten kötü ve aynı zamanda büyüleyici bir karakter olarak görünür.


GC: Çizim açısından, Greystorm’ un şüpheli ve kötü kişiliğini dış görünüşüyle ( saç, keçi sakalı, gözler) ve aynı zamanda da giyim tarzıyla vermeye çalıştım. Anti- kahramanın yaptığı uçan ve uçmayan araçların hepsini dizayn ederken, içlerini onun hırslı kişiliğiyle doldurmaya çalıştım ve böylece yarasaya benzeyen, muhteşem nitelikte motorlara sahip uçan gemileri zorlayan mekanik kanatlarımız oldu.Resim

UÇAN MAKİNELER, BUHAR MAKİNLERİ, VİKTORYA DÖNEMİ ORTAMI... GREYSTORM’ U “STEAMPUNK” TÜRÜ OLARAK ADLANDIRABİLİR MİYİZ?

AS: Öyküsel anlatımdan dolayı bunu söyleyemem. Robert Greystorm’ un yaşadığı dünya, insanlığın buharı, esas enerji kaynağı olarak kullandığı alternatif bir evren değildir. Greystorm, bizim tarihsel gerçeğimizde yaşamaktadır. Bununla ilgili dosyaları, mini-serilerimizde bulabiliriz. Albümlerin sayfalarında bahsettiğimiz projeler ve fikirler, o zamanın gerçek kanıtlarına dayanmaktadır. Biz, macerayı sürdürmek için biraz inanılmaz olaylarla anlattık. En ünlü “steampunk” romanlarından biri olan “The difference engine” yazarlarından olan William Gibson and Bruce Sterling’ in dünyalarının yerine daha çok Jules Verne’ nin dünyasındayız.


GC: Serilerin görsel unsurları için, zengin “ steampunk” evren imgesi, benim açımdan önemli bir referanstı. Bu proje için çalışmaya başladığım zaman, bu edebi türün estetik tarafının yanı sıra felsefesini de seven pek çok insanla karşılacağım aklıma gelmezdi. Buhar gücüyle çalışan bir bilgisayar icat eden biri bile var.


Resim

SON ZAMANLARDA ÇIKAN“ CARAVAN” GİBİ DİĞER MİNİ SERİLER, SADECE TEK BİR KARAKTER ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMADAN PEKÇOK MACERAYI İÇİNDE BARINDIRMAKTADIR. GREYSTORM ile BİRLİKTE DAHA ÇOK KLASİK YAPIDAKİ ESAS KAHRAMANA DÖNÜŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİR MİYİZ?

AS: Şüphesiz, Robert Greystorm, tüm hikayenin kilit noktasıdır, ancak bölümlerde sayıca da çok olan ve hikayenin gelişiminde önemli rol oynayan diğer karakterler de vardır. İlk anlatımın üzerinden 20 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra bu karakterlerin bazılarının doğduğunu, büyüdüğünü hatta öldüğünü göreceğiz.

Esas olayların sırasının projenin en başından belirlendiği ve yeni unsurlarla zenginleştirilen bir anlatım,her albümde gerçek yerini almıştır.


GC: İlginçtir ki, mini-serilerdeki her karakteri farklı yaşlarda çizmek zorunda kaldığımı belirtmem gerekiyor. Daha sonra, tekli öykülerin ortaya çıkışında çalışan her sanatçı tarafından bununla ilgili pek çok iş yapıldı.


Resim


NORMALDEN DAHA UZUN BİR SON BÖLÜMLE BİRLİKTE 12 SAYI (200’ Ü AŞKIN SAYFA!). HİKAYENİN SONU ÇIĞIRINDAN (KONTROLDEN) ÇIKTI MI? SON ALBUM İÇİN SAYFA SAYISINI ARTTIRMAK İÇİN SİZİ ZORLADI MI?

AS: Filmlerde nasıl yapılıyorsa biz de bu projede öyle çalıştık. 1. sayıdan hemen yazmaya ve çizmeye başlamadık ( komik değil mi?), ancak 10. sayıya gelince başladık. Serilerin oluşumuyla geçen yaklaşık 4 yıl boyunca, karakterlerimizin kişilikleri aynı zamanda seçimleri de çok değişti.

Kendimizi, yıllar önce başlamış hikayelerle başbaşa bulduk. Bunlar öyküsel ve çizimsel açıdan çok güzeldi, ancak en sonunda esas olayların dramatik akışında bir bölünme hissettik. Bunun yanı sıra, Gianmauro da doğrulayabilir bunu, hazırlık çizimleri, olayın geçeceği mekan ile ilgili çalışmalar süresince, araçlar ve karakterler hazırlanmıştı. Metin yazarı olarak, kendi adıma, Greystorm’ un hikayesinin geçtiği dönemler olan 1897’ den 1919 a kadarki süre zarfına ait, çok fazla miktarda ilginç materyal topladım.

12. albüm, uzunca bir çizgi roman macerasından oluşacak ki biz bunu “ Kayıp Bölüm” diye adlandırdık. Burada okuyucu, önceki sayılardaki olayların gizli detaylarını, bunun yanı sıra, yazarların seslerinden oluşan yorumlar, çizimler, skeçler ve “silinmiş sahneler” gibi extralar bulacaktır. Aslında bu, gerçekten özel bir sayıdır.


GC: Bu doğru. Böyle uzun süreli bir projede günlerce çalışırken,bir nesnenin, aracın ya da karakterin en son görüntüsüne ulaşmadan önce, kaç tane çizdiğinizin ve ortaya çıkardığınızın farkında değilsinizdir. Umarız, sahnelerin arkasından gelen cömert bir kişinin katıldığı bu son macera, okuyucularımızın ilgisini çekecek ve bizi serinin sonuna kadar takip ederek ödüllendirecektir.

Resim

Bonelli resmi sitesinden çevrilmiştir.
Batuhan Cantürk


 Resim  

 

Resim
Gönderen Yunus, Salı, 22 Aralık 2009 00:52, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it