Haberler

Haberler->Duyurular->DC Entertainment kuruldu   
DC Entertainment kuruldu

Warner Bros. tarafından yapılan resmi bir açıklamayla DC Comics çizgi romanlarından medya alanının tamamında (sinema, tv, oyun vs.) sorumlu olacak olan DC Entertainment'ın kurulduğu açıklandı. DC Entertainment'ın başkanlığına Diana Nelson getirildi. DC Başkanı Paul Levitz de bu alanda en kıdemli kişi olarak göreve getirildi ve bundan sonra DC Comics'deki görevinin yanısıra DC Entertainment'a da danışmanlık yapacak.

Warner Bros.'un amacı DC Entertainment çatısı altında tüm DC karakterlerini toparlamak. Her ne kadar tüm DC karakterleri Warner Bros.'a bağlı olsa da bu karakterlerin çoğunun film ve tv hakları farklı yapımcıların elinde bulunmaktaydı. Bu yapımcılar ellerinde tuttukları karakterlerin sinema uyarlamalarını gerçekleştirmek konusunda son derece başarısız bir iş çıkardılar, on yıldır sürekli "oldu olacak" denilen projelerde tek bir somut adım bile atılamadı (Wonder Woman, Flash vs.) veya başarısızlıkla sonuçlandı (Superman Returns). Bu alanda başarılı tek istisna Nolan yönetimindeki Batman filmleri oldu. Karakterlerin farklı yapımcıların ellerinde oluşu ve başkalarına kullanma iznini vermemeleri bu karakterlerin birbirlerinden kopuk olmalarına da neden oldu ve birarada kullanılmalarını engelledi (dizinin yapımcıları tarafından çok istenmesine karşın Smallville dizisine Bruce Wayne ve Wonder Woman dahil edilemedi). Marvel Studios kendi film evrenini kurup Avengers projesini hayata geçirirken DC'nin dağınık durumdaki karakterleriyle yıllardır sözü geçen Batman & Superman ve Justice League filmlerini yapmak imkansız hale geldi.

Tüm bu girişimi başlatan kişi ise Warner Bros. Pictures Group Başkanı Jeff Robinov. Pek çok kişiye WB.'un bu girişiminin ardındaki neden kısa süre önce Disney'in Marvel'ı satın alışına yönelik bir karşı hamle gibi gözükse de aslında bu olay Robinov tarafından iki yıldır sürdürülen bir stratejinin son aşaması. Robinov'un başkanlığa geldiğinden beri yapmayı amaçladığı şey DC karakterlerine WB. çatısı altında yeni bir hayat vermek ve iki yıl boyunca yapımcılarla gizli görüşmeler yapmaktaymış. Sonunda Charles Roven, Joel Silver ve Akiva Goldsman gibi DC'nin yüksek profilli karakterlerinin sinema/tv haklarını ellerinde bulunduran yapımcılara bu karakterlerin tüm haklarını geri iade etmelerini bildirmiş. Yapımcılar için şok etkisi yapan bu kararla bu kişiler tamamen bu projelerden tek bir hamlede şutlanmışlar. Bu kişilerin yıllardır ellerindeki karakterlerin projelerini tıkamalarını ve çok kötü idare etmelerini düşünecek olursak kuşkusuz iyi bir hamle.

Jeff Robinov'un amacı tüm DC karakterlerinin medya yönetimini tek bir yerde toplamak ve mümkün olduğunca az kişiyi bundan sorumlu kılarak idare edilmelerini kolaylaştırıp karakterlerin çok sayıda yapımcının ellerinde dağılmasına engel olmak. Bu gelişmenin Batman filmleri haricinde çok kötü bir grafik çizen DC filmlerini revizyondan geçirip yeni bir hayat vermesi amaçlanıyor.

Son on yılda DC'nin en büyük rakibi Marvel'ın filmlerinin gişede dünya genelinde milyarlarca dolar kazanması, hatta Marvel'ın kendi film stüdyosu Marvel Studios'u kurup kendi filmlerini çekmeye başlaması ve bunda başarı kazanmasıyla aradaki farkı daha da açması DC'yi epey geri plana düşürmüştü. Marvel Studios'un herhangi bir aksaklığa izin vermeden gayet planlı programlı giden ilerleyişine karşın DC filmleri sürekli aksayıp rafa kaldırılan projelerle darma dağınık bir haldeydi. DC Entertainment'ın kuruluşu olayları DC filmlerine olumlu bir etki yapabilecek mi göreceğiz.


 


 
Gönderen Yunus, Cumartesi, 20 Mart 2010 20:09, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it