Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Superman 701. Sayı ve JMS   
Superman 701. Sayı ve JMS

“Truth, Justice and The American Way”

Superman dergileri üzerinde bir dönem bu söz vardı. Daha sonra bu slogandan “Amerikan Tarzı” kısmı çıkarıldı. Superman yazarlığını yeni devralan JMS ile Superman tekrar o döneme dönüyor. Superman epey bir süredir Yeni Kripton gezegenindeydi ve Dünya’da olup bitenden haberi yoktu. Şimdi kaybettiği bağı tekrar kurmaya çalışıyor. Bunuda Amerika’yı ayakları üzerinde gezerek yapıyor. Yani Superman, Forrest Gump’a döndü ve Amerika’yı geziyor.

Olayın çıkış noktası oldukça başarısız. Bir kadın, kocasını beyin tümöründen kaybettiğini söylüyor. Tümör doktorlar tarafından alınamayacak durumdadır. Sadece Superman, X-Ray görüşüyle tümörün yerini belirleyebilir ve ısı görüşüyle tümörü yok edebilirmiş. Öncelikle bu iş için gidilecek başka bir sürü kahraman bulunabilirdi, Superman ne ara cerrah oldu? Rich Lovatt* yazısında olayı çok iyi anlatıyor. Eğer Lex Luthor, Reed Richards gibi beyinler gerçekten var olsaydılar, şimdiye kadar kanseri tedavi etmişlerdi. Çizgi roman dünyasıyla, gerçek dünyayı birbirine bu kadar yaklaştırmamak gerek. Süper kahramanlar her soruna çare olsaydı o zaman yaşanan evren bir ütopyaya dönerdi. Superman, yüz binlerin ölümünü engellemek için Kripton’dayken, Dünya’da olan birini kurtaramadı diye bu kadar bunalıma girmemeli

Yine Rich Lovatt’ın değindiği bir konu çiftçi Jonathan Kent’in Clark’a verdiği öğüt. Baba Kent diyor ki “Tarlayı zaman zaman nadasa bırakmak gerek. Aynı toprakta uzun süre kalan her ekin, giderek azalır ve en sonunda yok olur. Sanırım insanlar da böyle, aynı yerde çok uzun süre kalırsak içten içe çürümeye başlıyoruz.” Bunu diyen bütün ömrünü Smallville’de çiftliğinde geçiren Jonathan Kent. JMS’nin öğüt veren tarzının dozu daha Superman’de ayarlanamamış.

701. Sayı kabul edebilirim ki iyiydi. Yani JMS’nin yapmaya çalıştığı şey, işlediği bazı konular iyiydi ama Superman’i çok fazla Amerikan’laştırıyor. İntihara teşebbüs eden kızı durdumak için Superman hayatın adaletsizliğinden bahsediyor ve şöyle diyor: “John. F. Kennedy öldü ama Fidel Castro hala yaşıyor. Bu nasıl Adalet!” Bu işte son nokta. JMS’nin Superman’i cahil bir Amerikalı. Tartışılabilecek bir görüş olabilir ama Superman, benim evrensel bir değer olduğuna inandığım bir karakter. Her karakter taraflı olabilir ama Superman tarafsız olmalı.

Konu hakkında görüşlerinizi Superman 701. Sayı ve JMS forum başlığına yazabilirsiniz.
Yazan:
Gönderen Yunus, Pazartesi, 19 Temmuz 2010 14:11, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it