Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->Önizleme: Darth Vader Türkiye Özel Cildi   
Önizleme: Darth Vader Türkiye Özel Cildi

Star Wars klon Savaşları ciltleri ile hem Star wars hemde çizgi roman severlerin gönlünü fethetti.  JBC yayıncılık  Star Wars orijinal üçlemede Darth Vader’ı canlandıran David Prowsw’un 3-5 Eylül’de Türkiye’ye gelmesi şerefine ayında Darth Vader Türkiye Özel Cildi hazırladı.

Bu güne kadar Star Wars ile ilgili yayınlanmış tüm çizgi romanlar içinden sadece Darth Vader ile ilgili olanlarının en iyilerinin seçilerek hazırlanan derleme cildi okuyamaya doyamayacaksınız.  7 ayrı hikayeden oluşan cildin içindeki hikayeler;  Diriliş , Kuşku Anı, Yaratıcıya Şükürler, Av, Görev, Bir Ölüm Yıldızı Doğuyor, Yok Olan Türler.

Diriliş (sayfa 7-56): Ron Marz yazmış ve Rick Leonardi çizmiş. Karanlığa kendine adamış rahipler diyebileceğimiz katıksız 3 SITH’in, Darth Vader’ı sınadıkları bir hikaye…  Star Wars hayranlarının yakından tanıdığı bir ölümden gelen bir Sith çırağı ile Darth Vader’ın mücadelesi… Bu hikaye kitap içinde beni en çok etkileyen hikaye oldu.  Hikayenin sonunda Sith’in sorduğu soruya cevap veren Darth Vader’ın haline üzülmemek elde değil.

Kuşku Anı:  (sayfa 57-68) Lovern Kinozierski yazmış, Robert Teranishi çizmiş. Çocuklarını kaybedip kendi insanlığını intikam uğruna feda eden bir adamın hikâyesi.  Hikaye sonunda Darth Vader kendisi ile de hesaplaşıyor aslında.

Yaratıcıya Şükürler: (sayfa 59-82) Ryder Windham yazmış, Kilian Plunkett çizmiş. Darth Vader yıllar sonra çocukken yapmış olduğu C-3PO parçalanmış olarak rastlar. Bu olay onu geçmişe götürür. C-3PO nasıl yaptığını, çocukluğunu ve annesini hatırlar.

Av: (sayfa 83 - 106) Kia Asamiya yazmış ve çizmiş. Han Solo’nun yakalanması için Ödül Avcısı Babba Feet ile Darth Vader’ın mücadelesi.

Görev: (sayfa 107 - 120) Darth Vader’ın  Jedi Gira’ya uyguladığı büyük sınav ve acı sonu… Etkilenmemek elde değil.  Chirtian Read yazmış, John Mccrea çizmiş.

Bir ölüm Yıldızı doğuyor: (sayfa 121 - 134) Kevin Rubid yazmış, Lucas Marangon çizmiş Ölüm Yıldızının yapılış hikayesi biraz mizahi bir şekilde işlenmiş.

Yok olan türler:  (sayfa 135 - 166) Çizim ve hikayesi  olarak en güzel bölümlerden biri. Hikayede yazar Ron Marz farkı belli oluyor çizer Cladusio Castellini’nin çizimleri de hikaye oturmuş…  Dark Vader ile Jedi Karanlık Kadın’ın savşında sonuç belli olsa da Karanlık Kadın’ın söylediği;  “Unutma Skywalker, En zayıf ışık bile çok güçlü parlar karanlık tarafından kuşaltıldığı zaman.”  Gelecekte olacakların habercisi niteliğinde miydi acaba?

Tüm hikayelerde Darth Vader’ın karanlıklar içindeki düşünceleri içersinde ışığı görebilmek mümkün… Cildin ilk ve son hikayelerini yazan Ron Marz'ın hikayeleri bence cildin en güzel kısımlarını oluşturmuş.


Cildi emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Bu cildi kaçırmayın derim…
Gönderen Yunus, Perşembe, 19 Ağustos 2010 23:54, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it