Haberler

Haberler->Yorumlar->Civil War Sonrası Marvel Evreni   
Civil War Sonrası Marvel Evreni

Belki Türkiye'de yeni basılmış olması nedeniyle pek çok Türk çizgi roman okuyucusu Marvel Evreni'nde dramatik değişimler yaratan Civil War'u okuma fırsatını yeni yeni elde ediyor. Civil War ile ilgili tartışmalar devam ederken, Civil War sonrası dönem hakkında pek fazla konuşulmuyor, yazılıp çizilmiyor. Civil War'un üzerinden yaklaşık beş sene geçtiğini de hesaba katarsak, bu dönemin sonrasının konuşulmaması, bu dönemle ilgili fazla bilginin bulunmaması büyük bir sorun gibi geliyor bana. Bu nedenle, Marvel Evreni'nde Civil War sonrasında neler olduğunu detaylı bir yazıyla paylaşmak istedim.

Bu sayede, güncel hikayeleri okumak isteyen yeni Marvel okuyucuları, bir nebze olayları anlayabilir ve daha hızlı bir şekilde okumaya başlayabilirler.

Neden Civil War derseniz, birinci sebebi yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye'de yaygın ve ulaşılabilir bir seri olması. Aynı zamanda, Marvel Evreni'nin bugünkü duruma gelmesini sağlayan olaylar zincirinin başlangıç noktası olarak kabul edilebilecek en isabetli event Civil War.

Bu konu altında sırasıyla inceleyeceğim olaylar ise şöyle:

GENEL
- Civil War'un Sonu
- World War Hulk
- Secret Invasion
- Dark Reign
- Captain America Reborn
- Doomwar
- Siege
- Heroic Age

X-MEN
-House of M Sonuçları
-Deadly Genesis
-Messiah Complex
-Divided We Stand
-Manifest Destiny
-Messiah War
-Necrosha
-Second ComingCivil War'un Sonu

Öncelikle Civil War sonrasında neler olduğunu biraz hatırlayalım. Savaşın sonunda Captain America ve ekibi Iron Man ve ekibini yenmeye çok yaklaşsa da, Captain America'nın yaptıklarının anlamsız olduğunu görmesi ve teslim olmasıyla, "Superhuman Registration Act" yasa haline gelmişti. Bütün süperkahramanlar devlet tarafından denetlenmeye başlamış, her eyalete kendi süperkahraman ekibini atayan "50 State Initiative" programı da yürürlüğe girmişti. Bunun yanı sıra Registration yanlısı kahramanların lideri Iron Man, yani Tony Stark da barış koruma gücü S.H.I.E.L.D'ın başına getirilmişti.

Marvel Evreni'nin en meşhur kahraman grubu Avengers, bu savaştan belki de en fazla etkilenen takım olmuştu. New Avengers olarak bilinen ekip, Luke Cage'in önderliğinde yasaya karşı savaşmaya devam etme kararı almış, savaşı kazanan Tony Stark ise Mighty Avengers adı altında kendi ekibini kurmuştu. Dr. Strange, Hawkeye ve Iron Fist gibi kahramanlar New Avengers'a katılırken, Ms. Marvel, Wonder Man ve Wasp gibi üyeler, Iron Man'in takımına katılmıştı.

Avengers ekibinin lideri ve sembolü olan Captain America, yakalandıktan sonra mahkeme salonuna götürülürken vurulmuş ve öldürülmüştü.

Savaştan sonra hayata geri dönen Thor ise, Asgard'ı yeniden kurma ve dünyanın çeşitli köşelerine dağılmış tanrıları yeniden Asgard'a getirmeye uğraştığından, iki takıma da katılmamış, fakat kendi klonunun habersiz ve izinsiz kullanılmasından dolayı Iron Man ve yandaşlarının karşısında olduğunu açıkça belli etmişti.

Bunun yanı sıra, bir başka süper kahraman takımı olan Thunderbolts, Norman Osborn önderliğinde devlet kontrolüne girmişti.

Civil War'dan belki de en çok etkilenen karakerlerin başında gelen Spider-Man, Mary Jane ile evliliğini, halasının hayatını kurtarması karşılığında Mephisto'ya feda etmişti.

World War Hulk

SHIELD'ın yeni direktörü Tony Stark'ı gerçek anlamda ilk test eden olay, kendisi ve Illuminati grubu tarafından verdiği zararlar nedeniye uzaya gönderilen Hulk'un, intikam amacıyla Dünya'ya dönmesi oldu.

Verdiği zararlardan sonra Illuminati tarafından uzaya gönderilen Hulk, Sakaar adlı bir gezegene düşmüş, orada gladyatör olarak bir süre yaşadıktan sonra otoriter imparatora karşı ayaklanmanın lideri olmuş ve imparatorluğu ele geçirmişti. Bu sırada Caiera adlı bir Sakaar'lı ile evlenen ve ondan bir çocuk bekleyen Hulk'un barış dolu yaşamı, kendisini gezegene getiren pod'un patlaması ile sona ermiş, Hulk kendisini önce uzaya gönderen, sonra da devasa bir patlamayla karısını, doğmamış çocuğunu ve milyonlarca Sakaar’lıyı öldüren Illuminati'den intikam almaya yemin etmişti.

Reed Richards, Dr. Strange, Charles Xavier, Black Bolt, Namor ve Tony Stark'tan oluşan bu ekibi cezalandırmaya kararlı olan Hulk, Ay'daki şehrinde Black Bolt'u yendikten sonra, New York şehrini bir savaş arenasına dönüştürerek, Illuminati üyelerine meydan okudu.

Şehirdeki insanlara zarar vermek istemeyen Hulk, onlara şehri boşaltmak için belli bir süre verdikten sonra, bu süreyi X-Mansion'da Xavier'ı cezalandırmak için kullandı. Fakat, Illuminati'nin kendisini uzaya göndermeye karar verdiği toplantıda olmadığını ve M-Day sonrasında mutantların büyük bölümünün yok olduğunu öğrendikten sonra, onun yeteri kadar acı çektiğine karar verip, hayatını bağışladı.

New York'un merkezine döndükten sonra Tony Stark'ı yenen ve Stark Towers'ı yerle bir eden Hulk, Ghost Rider ile de savaştı. Rider Hulk'u durdurmaya yaklaşsa da, Illuminati üyelerinin yaptığının yanlış olduğunu ve onların intikam alınmaya değer olmadığını görünce savaşmayı bıraktı.

New Avengers, Mighty Avengers, Fantastic Four ve Amerikan ordusunu da yanında getirdiği adamlarıyla yenmeyi başaran Hulk, daha sonra Dr. Strange'in ellerini kırdı, arenaya dönüştürdüğü New York'un ortasında kimseyi öldürmeyeceğini, çünkü ölüm değil adalet aradığını, bütün New York şehrini yok edip, tüm sorumluluğu Illuminati'ye yükleyeceğini duyurdu.

Bu planı gerçekleştiremeden ortaya çıkan Sentry, yenilmez ve durdurulamaz denilen Hulk'u, kendisi de tüm gücünü kullanmasına rağmen, durdurmayı başardı. Hulk tekrar Bruce Banner haline dönmesine karşın, kendi adamlarından Miek'in gezegendeki patlamanın asıl sorumlusu olduğunu öğrenince yeniden eski formuna döndü, fakat artık gerçeği bildiği için Iron Man ve adamlarının kendisini durdurmasına izin verdi.

SHIELD tarafından tutuklanan Banner, yerin üç mil kadar altındaki bir karargâhta hapsedilirken, kendisiyle birlikte getirdiği adamlar da ordu tarafından tutuklandı. Dünyada bütün bunlar olurken, Sakaar gezegeninde ise Hulk'un ölü sanılan oğlu Skaar, ayağa kalkıyordu.

Secret Invasion

World War Hulk’tan zor da olsa başarıyla galip çıkan kahramanların rahatlığı uzun sürmedi. Bu seferki problem, dünyayı ele geçirmeye çalışan Skrull ırkıydı. Skrulllar daha önce de Dünya’yı ele geçirmeye çalışmış, fakat Fantastic Four ve Avengers ekipleri bu saldırı denemelerini boşa çıkarmıştı.

Bu başarısız denemeler sonucunda akıllanan Skrull İmparatorluğu, ayırt edici özellikleri şekil değiştirmeyi kullanmaya, onları pek çok kez durduran kahramanları içten fethetmeye karar vermişti. Skrull İmparatorluğunun ana gezegeninin yok edileceğine dair bir kehanette bulunan Prenses Veranke, dini fanatiklik yaptığı gerekçesiyle hapse atılmış, fakat gerçekten gezegenleri Galactus tarafından yok edildiğinde kraliçeliğe yükselmişti.

Aktif olarak savaşmak yerine, birçok kahramanı kaçıran Skrullar şekil değiştirerek bu kahramanların yerini aldılar. Kraliçe Veranke de bizzat Spider-Woman’ın yerini alarak savaşı içerden yönetmeye başladı.

Skrull’ların ilk ortaya çıkışı, New Avengers ekibinin Japonya’ya, Hand ekibinin lideri Elektra’yla savaşmasıyla oldu. Bu savaş sırasında öldürülen Elektra’nın cesedinin bir Skrull cesedi olduğu görülünce, tüm kahramanlar arasında bir şüphe başladı. Aynı zamanda son ana kadar Elektra’nın Skrull olduğunun anlaşılmaması, Wolverine, Spider-Man ve Dr.Strange gibi üstün hisleri veya olayları önceden görebilme yeteneği olan kahramanların bile Skrull’ları tanıyamadığını gösterdi.


Elektra’nın ortaya çıkmasından sonra işgali başlatan Skrullar, önce Savage Land’de Vibranium toplarken New Avengers ile savaştı. Daha sonra SHIELD hellicarrier’ını ele geçiren, Fantastic Four’un meşhur evi Baxter Building’i Negative Zone’a gönderen ve Thunderbolts Mountain’da Thunderbolts’a saldıran Skrullar, Kraliçe Veranke önderliğinde, New York’ta son bir büyük savaş için toplandılar.

Bu büyük Skrull ordusunu durdurmak için tüm Avengers ekipleri, Thunderbolts, Nick Fury ve etrafındaki genç süper kahramanların yanı sıra, Daredevil, Thor ve Ka-zar ve dünyanın düşman eline geçmesinin işleri için iyi olmayacağını söyleyen suç lideri Hood da savaşa katıldı. Savaş sırasında Avengers’ın kurucu üyelerinden Wasp ölse de, Hawkeye’ın yaraladığı Veranke’yi öldüren Thunderbolts lideri Norman Osborn savaşın kazanılmasını sağladı.

Kalan Skrull gemileri sırayla yok edildikten ve kayıp kahramanlar bulunduktan sonra, Amerikan başkanının emriyle işlevini kaybettiğine inanılan SHIELD kapatıldı. Yerine yeni kurulan H.A.M.M.E.R’ın başına, Kraliçe Veranke’yi öldürüşü tüm kanallarda canlı yayınlanan Norman Osborn getirildi.

1. bölümün sonu

Yazan: berkuralcan
Gönderen Haber ekibi, Salı, 21 Eylül 2010 01:28, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it