Haberler

Haberler->Yorumlar->Civil War Sonrası Marvel Evreni II. Bölüm   
Civil War Sonrası Marvel Evreni II. Bölüm

Dark Reign

Dark Reign yaklaşık bir buçuk senelik bir döneme yayıldığı ve bir “event”ten çok Marvel Evreni’nin genelindeki havayı tanımlamak için kullanılan bir etiket olduğundan, “öyle oldu, böyle oldu” diye yazarak anlatmam mümkün değil. Bu nedenle, çeşitli bölümlere ayırarak Dark Reign konusunu madde madde işlemek zorundayım:

Norman Osborn: Skrull kraliçeyi kameralar önünde öldürdüğünden beri bir kahraman edasında olan Norman, ülkenin “süper polisi” konumunda. Daha önce Nick Fury ve Tony Stark’ın yaptığı bu görevde başarısız olmamak için pek çok insanla aynı anda uğraşan ve kendi akli dengesini de korumaya çalışan Osborn, Avengers ve Thunderbolts ekiplerinin yanı sıra neredeyse bütün SHIELD ajanlarının da kayıtsız şartsız kontrolüne sahip. Zaman zaman, Illuminati’nin karanlık bir versiyonu olan ve Dr. Doom, Namor, Emma Frost, Loki ve Hood’dan oluşan Cabal ile fikir alışverişi yapan Osborn, bunun dışında Iron Man ve Captain America’nın bir birleşimi olan Iron Patriot zırhıyla Avengers’ın da liderliğini üstleniyor.

Halk Norman’ın pislik bir adam olduğunu, geçmişte Green Goblin olduğunu biliyor. Fakat, Tony Stark ve son dönemlerinde Nick Fury’nin aksine kendilerini güvende tuttuğu sürece onu seviyor ve ona saygı duyuyorlar. Bu nedenle, onun nasıl bir adam olduğunu gerçekten bilen kahramanlar hariç kimse Norman’ı durdurmak için bir şey yapmıyor.

 

Tony Stark: Secret Invasion sonrasında gözden düşen Tony Stark, görevi Norman Osborn'a devretmeden SHIELD'ın tüm database'ini siliyor ve böylece Osborn'un Registration Act sırasında kaydolmuş kahramanların kimliğini öğrenmesini engelliyor. Bu bilginin tek kopyası beyninde olan Stark, bu bilgiyi de yavaş yavaş silmeye başlıyor.

Bu sırada Norman tarafından bulunan ve ondan güzel bir dayak yiyen Stark, komaya, hatta bitkisel hayata giriyor, fakat Pepper Potts'a kendisini hayata döndürmenin bir yolunu açıklayan bir mesaj veriyor. Pepper kendisini hayata döndürmek için uğraşıyor, fakat kendisine söylenen yöntemler işe yaramayınca, son çare olarak Dr. Strange'den yardım istiyor. Strange geldiğinde, Tony'yi hayata geri getirmeyi başarıyor, ama tek bir sorun var...

[Bu sorunu öğrenmek için Siege yazısına gidebilirsiniz]

Dark Avengers: Norman Osborn’un kurduğu Avengers takımı. Eski villianlar’ı kahraman kılığına sokarak, Avengers takımını oluşturan Norman Osborn, Iron Patriot kılığında bu takımın liderliğini de yapıyor. Takımın üyeleri:

Iron Patriot - Norman Osborn
Wolverine - Daken
Hawkeye - Bullseye
Ms. Marvel - Moonstone
Spider-Man - Venom
Sentry - Sentry (Neden Sentry’nin bu takıma katıldığı ile ilgili detayları vereceğim)
Ares - Ares
Captain Marvel - Noh-varr [Daha sonra takımı bırakıyor]

Avengers: Iron Man ve Ms. Marvel tarafından kurulan Mighty Avengers ekibi, Hank Pym önderliğinde çalışan bir uluslar arası takım haline gelmiş durumda. Hercules, US Agent, Vision ve Quicksilver bu takımın önemli üyelerinden.

New Avengers ise Norman’a karşı aktif olarak savaşan en önemli takım. Luke Cage, gerçek Hawkeye, Jessica Jones, Spider-Man, Captain America (Bucky), Ms. Marvel, Wolverine, Mockingbird ve Spider-Woman bu takımın üyeleri arasında. Takım Bucky’nin, yani Captain America’nın evini karargah olarak kullanıyor, gerektiği zaman Norman’a karşı gelen en önemli takım. Bu takımın üyelerinden Hawkeye, Norman’dan en çok nefret eden kahraman konumunda.

Thunderbolts: Norman Osborn'un Dark Reign öncesinde de liderliğini yaptığı Thunderbolts takımında da, gücü tamamen ele geçirdikten sonra, köklü değişiklikler yapıyor. Songbird, Radioactive Man ve Pennance gibi sevmediği üyeleri takımdan gönderen Osborn, Black Widow (Yelena), Ghost, Paladin, Headsman, Ant-Man ve Scourge gibi üyelerle yepyeni bir Thunderbolts takımı yaratıyor.

Bu Thunderbolts ekibi, HAMMER organizasyonunun katilleri olarak Osborn'un Avengers ile yapamayacağı pis işlerle uğraşıyor.

Deadpool: Thunderbolts'u en çok uğraştıran kişilerden biri de Deadpool. Aslında Norman Osborn'un gücü ele geçirmesinde çok önemli bir payı olan Deadpool, bu payın ücretini ödemesi için Osborn'a şantaj yapmaya kalkınca, Thunderbolts Deadpool'u öldürmekle görevlendiriliyor.

Deadpool'un Norman'ın gücü ele geçirmesindeki payı ise şu; Secret Invasion sırasında Nick Fury Skrull kraliçeyi öldürmenin bir yolunu bulması ve kendisine bu yolu iletmesini söyleyerek Deadpool'u göreve gönderiyor. Deadpool bir yol bulmasına buluyor ama, yanlışlıkla Nick Fury yerine Osborn'a gönderiyor. Bu sayede Osborn kraliçeyi öldürüp, ülkenin en güçlü adamı konumuna geçiyor.

Tabi ki Thunderbolts, Wade'i öldürmekte başarılı olamıyor, Wade de bir noktadan sonra sıkılıp kendi kiralık katillik işine geri dönüyor.

The Hood: New Avengers serisinin Dark Reign boyunca ana düşmanı olan The Hood, sadece kendisi için çalışan suçlularla şehirde terör estirmekle kalmıyor, aynı zamanda Dormammu ile yaptığı anlaşma sayesinde ele geçirdiği büyülü güçlerle Dr. Strange gibi mistik karakterlerle de savaşıyor.

Loki: Norman'ın yardımıyla Thor'u Asgard'dan sürgüne gönderen Loki, Asgard'ın tahtına çıkmayı başarıyor. Daha sonra Cabal dağıldıktan sonra bile Norman'ın yanında yer alıyor, onu manipüle ediyor. Siege hikayesinin başlamasında çok büyük bir rolü var.

Victoria Hand: Dark Reign'in bize kazandırdığı karakterlerden en önemlisi Norman Osborn'un sağ kolu Victoria Hand. Eski bir SHIELD ajanı olan Hand, HAMMER'ın da liderliğini yapıyor. Osborn'dan sonra en güçlü ikinci kişi olan Victoria Hand'in, Dark Avengers takımı üstünde bile otoritesi var.

X-Men ve Dark X-Men: San Fransisco'da çıkan mutant eylemleri üzerine, halkın mutantlara karşı nefretinden de faydalanan Norman Osborn, mutantları kendi kurduğu Dark X-Men takımıyla bastırmaya çalışıyor.
Emma Frost, Cloak, Dagger, Namor gibi üyelerden oluşan Dark X-Men ekibi başlarda başarılı olsa da, Emma Frost ve Namor'un Norman'a ihanet etmesiyle dağılıyor.

Anti mutant hislerden ve Norman'ın başını çektiği ırkçılıktan sıkılan Cyclops, Asteroid M'i denizin yüzeyine çıkararak orada yeni bir ada yaratıyor ve dünyadaki tüm mutantları Utopia adı verdiği bu adada yaşamaya davet ediyor.

X-Men için önemli bir gelişme, eski ve en azılı düşmanları Magneto'nun da bu adaya yerleşmesi ve Dark Reign'in ilerleyen dönemlerinde kendisinin değiştiğini kanıtlayarak X-Men'in önemli bir müttefiği olması.

Sentry: Dark Reign'deki en ilginç olaylardan biri Sentry karakterinin Norman Osborn'a katılması. New Avengers serisinden beri iyilerin tarafında olan Sentry, bu sefer Norman'în tarafında savaşıyor.

Bunun nedeni, tıpkı kendisinin Void ile yaşadığı gibi Osborn'un da Green Goblin ile sürekli zihinsel bir savaş halinde olması. Aynı zamanda, ortaya çıkan yeni orijin hikayesinde Rob Reynolds'un bilimadamının asistanı olarak değil, uyuşturucu almak için labaratuar soyan bir hırsız olarak ona güçlerini veren serumu içtiğini, daha sonra da bu serumun onda tıpkı uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığını görüyoruz.

O serumu kendisine verebilecek tek kişinin Osborn olması nedeniyle, Sentry ona bağımlı hale geliyor. Fakat Osborn sadece Robert'la değil, aynı zamanda Void ile de anlaşma yapıyor ve Void'i ancak çok gerektiğinde kullanılacak gizli bir silah olarak saklıyor.

Dr.Strange ve Brother Voodoo: İlk kez World War Hulk'ta Hulk'u durdurmak için karanlık büyüden yardım alan Dr. Strange, daha sonra aynı şeyi birkaç kez daha yapınca bunun bir bağımlılık haline geldiğini görüyor. Secret Invasion ve Civil War gibi olaylarda da başarısız olduğu kanaatine varınca, Sorcerer Supreme'lik için yeni bir aday aramaya başlıyor.

Daimon Hellstorm, The Hood, Dr. Doom gibi adaylar arasından, Eye of Agammoto Haiti'li Brother Voodoo'yu yeni Sorcerer Supreme olarak seçiyor.

The List: Dark Reign'in en ilginç hikayelerinden birisi "The List" hikayesi. Norman Osborn'un dünyayı ele geçirdikten sonra yapmak istediklerine dair ufak bir listesi var. Bu liste, "Spider-Man'den kurtul", "Avengers'ı yok et", "Punisher'ı gebert" şeklinde kısa maddelerden oluşuyor. Norman da bunları gerçekleştirmek için şöyle yollar deniyor:

Avengers; Hawkeye gizlice Osborn'un yaşadığı Avengers Tower'a giriyor ve onu öldürmeye çalışıyor. Fakat, Ares tarafından yenildikten sonra Osborn tarafından tutuklanıyor.
X-Men; Norman kendisine ihanet eden Emma Frost ve Namor'u cezalandırmak için Atlantislileri öldürmeye çalışıyor, fakat başarısız oluyor.
Punisher;Norman'a düzenlediği suikast girişimi başarısız olan Punisher, Wolverine'in oğlu Daken tarafından öldürülüyor ve parçalara ayrılıyor. Daha sonra, yer altında yaşayan bir takım canavarlar onu hayata döndürüyor.
Spider-Man; Spider-Man Norman'ın gerçekten nasıl bir manyak olduğunu göstermek için onun labaratuarına giriyor ve insanları denek olarak kullandığı bir videoyu çalıyor. Daha sonra Peter Parker kimliğinde bu videoyu internete yüklüyor.
Daredevil; Osborn Bullseye'ı Daredevil'i öldürmeye gönderiyor. Bullseye bunu başaramasa da, bir bina dolusu insanı katlediyor.
Secret Warriors; Nick Fury, yasadışı gruplara para akıtan bir eski SHIELD ajanı hakkında bilgi almak için Osborn'u ziyaret ediyor, tek sayılık bu hikaye Fury'nin Osborn'u yumruklamasıyla sona eriyor.
Hulk; Victoria Hand ve Moonstone Banner ve oğlu Skaar'ı öldürmek için gönderiliyor, fakat başarısız oluyorlar. Yine de, Banner'ı gamma radyasyonuna maruz bırakmayı başarıyorlar, Banner da yeniden Hulk'a dönüşebilme riskiyle yaşamaya başlıyor.
Wolverine; Wolverine ve eski Dark Avenger Noh-Varr Weapon Plus programını sabote etmeye çalışan Osborn'u durduruyor.

 

Siege'e Doğru

Gün geçtikçe güçlenen Osborn, gücünün önünde tek bir engel kaldığına inanıyor: Oklahoma'da küçük bir kasabanın üstünde bulunan Asgard. Loki'nin de provokasyonlarıyla başkandan Asgard'ı işgal etmek için izin isteyen Norman, bu isteği geri çevrilince, sınırsız güç isteğinin önündeki tek engeli kaldırmak için daha şeytani bir plan hazırlıyor...

Captain America Reborn: Captain America'nın, yani Steve Rogers'ın öldürülüşünün birinci yılında, halk onu bir kahraman olarak onurlandırsak mı yoksa bir hain olduğu için hiç hatırlamasak mı diye düşünürken, onun ölümünün arkasındaki sır perdesi de yavaş yavaş aralanıyor.

Cap'i öldürenin bir değil, iki kişi olduğu ortaya çıkıyor. Omzundan sniper ile vuran ilk kişi Crossbones, daha sonra yerdeyken karnından üç kez vuran kişi ise Dr. Faustus'un kontrolünde olan Sharon Carter olarak açıklanıyor.

Bütün planlamanın ise Cap'in en eski düşmanı, Red Skull tarafından ayarlandığı, vurulduğu silah ve mermilerin Dr.Doom tarafından verildiği ortaya çıkıyor. İşin ilginç tarafı, Cap'i vuran mermiler onu öldürmüyor, bir zaman dilimi içinde, donmuş bir şekilde hapsediyor. Daha sonra bu donuk durumdan kurtulan Cap, hayatını sürekli yeni baştan yaşamak zorunda kalıyor.

Bu sırada, hem Sharon, hem de Norman Cap'i yeniden hayata döndürmeye çalışıyor. Norman'ın amacı (ki bu orjinal olarak Red Skull'un planı) Red Skull'un beynini Captain America'nın bedeni içinde yaşatarak, Avengers takımına kendisinden daha ideal bir lider yaratmak. Red Skull ve adamları, Steve Rogers'ın vücudunu yeniden yaşatmayı başarıyor. Hank Pym, Vision, Black Widow (Natasha) ve şimdiki Captain America Bucky'nin yardımıyla Cap yavaş yavaş kim olduğunu da hatırlıyor, fakat bu durum uzun sürmüyor.

Red Skull Steve'in vücudunu kontrol etmeyi başarıyor. Ancak, Steve'in onu yok etmek için kendisini öldürmeyi göze aldığını görünce, kaçıp robot vücuduna geri dönüyor. Cap'i kurtarmaya gelen diğer kahramanların da yardımıyla bu vücut içerisindeyken öldürülüyor. Kendisinin dönüşünü coşkuyla kutlayan insanlara rağmen, Osborn ve Avengers ekibinin her an oraya dönebileceğini düşünen Cap ve arkadaşları, olay yerini terk ediyor.

Cap'in canlanmasından sonra Bucky ve Steve arasında yeni bir sorun ortaya çıkıyor: Kim kalkanı taşımaya, Captain America olmaya devam edecek?

Bucky ısrarla Steve'in bunu yapması gerektiğini söylese de Steve reddediyor ve Captain America olma görevi Bucky'de kalıyor. Bunun ardındaki gerçek sebepise, Steve'in hayatını yeniden yaşadığı dönemde sadece geçmişi değil, Bucky'nin kalkanı taşımayı bıraktığı ve öldüğü bir geleceği de görmüş olması.

Doomwar:  Bu hikaye aşağı yukarı Siege hikayesi ile aynı anda yayınlanmıştır

Yıllar boyunca Black Panther T'Challa tarafından yönetilen Wakanda'da, ülkedeki yabancı kültür etkisinden hoşlanmayan bir grup asi, Black Panther'ı devirerek yönetimi ellerine alıyorlar. Desturi adı verilen, muhazafakar bir yönetim kuran bu asiler, T'kan adlı bir adam tarafından yönetiliyorlar.

T'Challa ve yeni Black Panther Shuri ülkeden kaçarken, T'Challa'nın karısı ve Wakanda kraliçesi Storm geride kalıyor ve yeni hükümet tarafından yargılanıyor.

Bu arada, bütün bu planların aslında kendi kendine gelişmediği, bu darbenin ardındakinin Dr.Doom'dan başkası olmadığı ortaya çıkıyor. Doom'u durdurma planları yapan T'Challa'nın yardım için ilk uğradığı adres X-Men'in yeni ülkesi Utopia oluyor ve Cyclops ona yardım edecek bir X-Men takımının Doom'a karşı savaşmasına izin veriyor.

X-Men'in ve T'Challa'nın tüm emeğine rağmen Wakanda'nın tüm Vibranium stoğunu çalmayı başaran Dr. Doom, on bin ton Vibranium ile Latveria'ya kaçıyor. X-Men ve Black Panther'dan sonra Doom'un azılı düşmanları Fantastic Four da savaşa katılıyor. FF'a rağmen Doom'un inanılmaz planlarını bir türlü geçemeyen T'Challa, Doom'un kahramanların yaptıklarını önceden tahmin etmesinden bunalınca, oyuna Doom'un asla tahmin edemeyeceği bir karakter getirmeye karar veriyor:

Deadpool: War Machine'in de katıldığı savaşta FF, Black Panther, X-Men ve kendini "Shadow Physics" adını verdiği büyü-bilim karışımı bir olayla güçlendirmiş T'Challa Doom'un askerleriyle mücadele ederken, Deadpool Castle Doom'a sızarak Dr. Doom'un planlarını açığa çıkarmaya ve Vibranium'un yerini bulmaya çalışıyor. Deadpool'un kalesine sızdığını anlayan Doom Vibranium'una güvenerek T'Challa ile yüzleşmek için dışarı çıktığında, T'Challa kimsenin beklemediğini yapıyor ve tek bir tuşa basarak tüm Wakanda Vibranium'unu "inert" hale getiriyor, işe yaramaz ve değersiz kılıyor.

Bu sayede Doom'u durdurmasına rağmen, ülkesinin tüm ekonomi ve ordusunun dayandığı metali de yok eden T'Challa, Doom'u öldürmeyerek evine, Wakanda'ya geri dönüyor. Bu event de, tüm kahramanlar Wakanda'daki inşaat çalışmalarına ve savaş tamirlerine yardım ederken sona eriyor.
 

Siege

Bu olay, Dark Reign'den hemen sonra geçmektedir.

Asgard'ın Oklahoma eyaletinin ufak bir kasabasının üstünde bulunmasından son derece rahatsız olan Norman Osborn, başkandan saldırmak için onay alamayınca, Asgard'ı işgal edebilmek için yeni bir plan yapmak zorundadır. Loki'nin kendisine Civil War'un nasıl başladığını hatırlatmasıyla, Asgard için de benzeri bir olay yaratmaya karar verirler.

Asgard'dan dünyada bir kahraman olmak için ayrılan Volstagg, U-Foes ile savaşırken yalnışlıkla bir stadyum dolusu insanı öldürür. Bu olaydan sonra başkanı arayıp her şeyin kontrol altında olduğunu söyleyen Osborn, Avengers takımını toplayıp Asgard'ı işgal etmek için yola koyulur. Avengers ekibi bu işgal konusunda oldukça isteksiz olsa da, Osborn bu savaşı kazanırlarsa, bir daha kendisine hizmet etmek zorunda olmadıklarını söyler. Bir Yunan Tanrısı olan Ares ise, hala başka tanrıların evine saldırmak konusunda kararsızdır, fakat Loki'nin Asgard'ı yönettiği yalanını duyunca (Aslında tahttaki Balder'dır) savaşmayı kabul eder.

Bu sırada süper güçlü Sentry bir duygusal bunalım yaşamış ve kendisini Void'e vermiştir. Osborn önce onu sakinleştirir, sonra da bu duygusal çöküşün Robert'ın karısı Linda ile alakalı olabileceğine kanaat getirir. Sonuç olarak Bullseye'ı Linda'yı öldürmekle görevlendirir ve Sentry'ye onun intihar ettiğini söyler.

Thunderbolts ve Avengers ekipleriyle Asgard'a saldıran Osborn, Asgard'lı askerler ve Thor tarafından karşılanır. Savaşı üstün götürmekte olan Norman'ın tarafındaki ilk büyük sıkıntı, Ares'in kendisine yalan söylendiğini anlamasıyla gerçekleşir. Osborn'a saldırmaya çalışan Ares'i durduran Sentry, onu tek bir hareketle paramparça eder.

Bu sırada, Tony Stark Dr. Strange'in de yardımıyla uyanmış ve kendine gelmiştir. Fakat, Stark'ın beynini yeniden başlatmak için kullandırdığı database, onun en son Civil War'dan önce yedeklediği tek databasetir. Bu nedenle, Tony Stark geri dönmüştür, fakat Civil War ve sonrasına dair hiçbir şey hatırlamamaktadır.

Bu sırada Asgard'da savaş tüm hızıyla devam etmektedir. Captain America ve Avengers ekipleri (gerçek olanlar) olay yerine geldiklerinde dengeyi sağlamaya başlarlar. En son gelen Iron Man Osborn'un Iron Patriot zırhını etkisiz kıldıktan sonra sinirlenen Osborn, Sentry'e son bir emir verir: "Her şeyi yok et."

Bu emir üstüne Sentry tek başına Asgard'ı yerle bir eder, ve kontrolünü kaybederek kendini tamamen Void'e verir. Yaptığı her şeyin bir hata olduğunu anlayan Loki geç olsa da kahramanların tarafına katılır, onlara Asgard'ın meşhur "Stones of Norn"larını vererek güçlerini arttırır, fakat Void'in kurbanı olmaktan kurtulamaz.

Iron Man ve Thor başta olmak üzere tüm kahramanların müthiş çabasıyla Sentry/Void beynine devasa bir Hellicarrier geçirildikten sonra ölür. Thor, Robert Reynolds'un cesedini güneşe attıktan sonra, Osborn tutuklanır ve Marvel'da karanlık bir dönem kapanır, kahramanların çağı yeniden başlar.
 

Heroic Age

Heroic Age şu anda devam ediyor, o yüzden yine madde madde, kısa kısa bilgiler vereceğim.

*Bucky Captain America görevine devam ediyor.
*Steve Rogers, ABD Başkanı tarafından Norman Osborn yerine getiriliyor.

*Sentry'nin cenaze töreninde yardımcı robotu Sentry'nin karargahı Watchover'ı başka bir yere inşa edip onun dönmesini bekleyeceğini söylüyor. Sentry'nin günlüğünün bir sayfasını Reed Richards'a okutuyor, ama Reed okuduğu bilgiyi kendine saklıyor.

*Yeni Avengers ekipleri kuruluyor.

*Secret Avengers : Secret Avengers ekibi, biraz Cyclops'un siyah kıyafetli, öldürmekten korkmayan X-Force ekibine benziyor. Yani pis işleri yapacak, gerektiğinde şiddete başvurmaktan çekinmeyecek, Avengers etiğine tamamen bağlı olmayan, genellikle de uluslararası casusluk işlerine veya zengin mafya babalarının öldürülme işlerine bakacak bir ekip görüntüsü çiziyor. Steve Rogers, Nova, Moon Knight, Black Widow, Ant-Man, War Machine ve Beast bu grubun üyeleri

*The Avengers: Ana takımın, yani Iron Man, Thor, Captain America (Bucky) üçlüsünün oluşturduğu takımın hikayelerini bu seride izliyoruz. Üç büyük Avegner'ın yanı sıra Noh-varr, Spider-Woman gibi isimler de bu takımda bulunuyor.

*New Avengers: Hawkeye önderliğinde devam edecek bir takım. Bunlar Avengers Tower'da yaşıyor ve "The Avengers" serisi karakterlerinden çok da farklı değiller. Üyeleri Hawkeye, Luke Cage, Wolverine, Spider-Man, The Thing, Mockingbird, Iron Fist ve Steve Rogers'ın güvenerek takıma aldığı Victoria Hand.

*Thunderbolts da Luke Cage tarafından yönetiliyor artık.

Son Bölüm: X-men...

Yazan: berkuralcan


 
Gönderen Yunus, Pazartesi, 27 Eylül 2010 15:01, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it