Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->The Walking Dead # 80   
The Walking Dead # 80

Öykü : Robert Kirkman
Çizim : Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Kapak: Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Yayıncı : Image Comics
Çıkış Tarihi : 5 Ocak 2011

Çok kaliteli bazı çizgiromanların aslında ne kadar iyi olduklarını bazen unuturuz. Diğer bir çok çizgiroman bizi yerimizden kımıldatamazken bu çizgiromanların her bir sayısının bizi aya kadar uçurmasını bekleyip de Uruguay’a kadar gönderdiğinde her nedense hayal kırıklığına uğrarız. Yürüyen Ölüler (The Walking Dead ) işte bu çizgiromanlardan bir tanesi, bu yüzden fırsatı ele geçirmişken serinin hala bildiğiniz ve arzu ettiğiniz yüksek kalitesini devam ettirdiğini söylemek istiyorum. Aslında bu yeni sayı sizi asteroid kuşağına kadar gönderebilecek güzellikte.
Serinin kahramanları güvenli ve sınırları emniyetli bir bölgede hayatlarına devam etmektedirler. Yaşam neredeyse normal haline dönmüştür; eğer politik ayak oyun oyunları, ağzı bozuk kocalar, intikam hareketleri ve zombi devriyeleri normal hayatın normları olarak kabul edilebilirse. Okuyucular öykünün bu safhasının daha önceki hapishane kurgusuna çok benzemesinden endişe edebilirler ancak benzerliklere rağmen aslında arada büyük farklılıklar var.

Karakterler manen ve duygusal olarak farklı durumdalar. Bu durum onların davranışlarına, birbirleri ile etkileşimine ve reaksiyonlarına yansıyor. Dıştan gelen tehdit tamamen farklı ve bu da yepyeni ve belirsiz bir gerilimin oluşmasına yol açıyor. Oluşan yeni ortamda Kirkman öyküyü istediği tarzda yavaş yavaş kurguluyor ve bu da benim gibi eski tarz zombi hayranları için heyecanlı bir gelecek vaadediyor.

Her zaman olduğu gibi bu seriyi mükemmel kılan şey insan yiyen korkunç zombiler değil, öyküdeki karakterlerin ele alınması oluyor. Kirkman bu karakterlere bir yığın söz söyletiyor ancak bu sözleri okumak okuyucuya sıkıntı vermiyor. Sayfalardaki tüm diyaloğu sıkılmadan okuyorsunuz çünkü bu diyaloglar okuyucunun ilgisi çekiyor. Karakterlerin bir çoğu şaşırtıcı olaylarla karşılaşıyor; Abraham’ın başına gelenler, Rick’in bir yığın konuşması ve tamamlanmayan bir sözü ve Carl’ın sarfettiği önemli laflar gibi. Kirkman çocukların sesini çok iyi duyabiliyor, kendisi gerçek bir yetenek.

Adlard ve Ruthburn niçin çizgiroman piyasasındaki en iyi ekiplerden birisi olduklarını göstermeye devam ediyorlar.Paneller dolusu diyalogla çalışıyorlar ancak bu diyalogların öyküyü engellemesine izin vermiyorlar. Bilgisayar desteği alınmadan panellere eklenen kar yağışı görüntüsü övgüyü hak ediyor.
No Way Out (Çıkış Yok) isimli yeni hikaye kurgusu basitçe görkemli olmuş. The Walking Dead (Yürüyen Ölüler) raflardaki en tatmin edici çizgiromanlardan bir tanesi, bu yüzden bu sayıyı mutlaka okumalısınız.
http://www.comicbookresources.com/?page=user_review&id=3062 linkinden Dalaslar  tarafından serbestçe çevrilmiştir.

Yorumlarınızı The Walking Dead # 80 forum başlığına yazabilirsiniz.
Gönderen Yunus, Perşembe, 13 Ocak 2011 18:24, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it