Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->HEAVY METAL TÜRKİYE # 1   
HEAVY METAL TÜRKİYE # 1

Heavy Metal ilk kez 1977 yılının Nisan ayında yayınlanmaya başlamış bir Amerikan bilim kurgu ve fantezi çizgi roman dergisidir. Ve Arka Bahçe yayıncılık bire ilki gerçekleştirip dünyada ilk kez İngilizce dışında bir dilde : Türkçe olarak ÇIKIYOR. Heavy Metal yıllardan beri Çizgi roman ve güzel sanatlar ile uğraşan herkes için bir başvuru kaynağı. 15 - 40 yaşına kadar olan okuyucuları için yeni yazar ve çizerler ile tanışacağı ,her sayısı farklı maceralar ile dolu koleksiyonu yapılan bir dergi. Derginin içeriği ve 6 sayfalık önizlemesi aşağıda.

HEAVY METAL TÜRKİYE # 1
YETİŞKİNLER İÇİN TAM MACERA ÇİZGİ ROMAN ALBÜMÜ
Fiyat:
18 TL

İçerik:

Kapak:
Jim Burns

sayfa 3:
Starlight
Suça giden yol kurşunla döşelidir.

sayfa 49:
Yüz-ler Basamağı
Yazan: Kerim Sakızlı - Çizen: Doncho Donchev

sayfa 54:
The Young Queen
Bazı hoş ütopyalarda olduğu gibi bedenlerimiz zihinlerimizin ağırlığı altında ezilir...

sayfa 98:
Ruhlar Evi
Yazar: Ezgi Aksoy & Tayfun Sezer Çizer: Tayfun Sezer

sayfa 104:
Kitap Tanıtım Köşesi
Cennetteki Yabancılar
Terry Moore

sayfa 106:
Ansiklopedi Starwars
Klon Savaşları

sayfa 109:
Galeri
Luis Royo Kışkırtıcı Güzellik Bölüm-1

Heavy Metal dergisi hakkında yorum ve görüşlerinizi Heavy Metal Türkiye: 1 forum başlığına yazabilirsiniz.   

ÖN İZLEME (Resimlerin üstüne tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz)
Heavy Metal dergisi hakkında kısa bilgi;
Bu dergi aslında 1974 yılında yayın hayatına başlamış Fransız Métal Hurlant dergisinin Amerikan versiyonudur. Yayıncı Leonard Mogel National Lampoon dergisinin Fransızca baskısını başlatmak üzere Paris'te iken Fransız bilim kurgu-fantezi dergisi Métal Hurlant dergisini keşfetmiş ve hemen bu derginin Amerikadaki lisans haklarını satın almıştı.

Métal Hurlant Fransızca'da "Metal Çığlık" gibi bir anlama geliyordu, Mogel ise bu ismi "Heavy Metal" olarak değiştirdi. ABD'de ilk sayısı Nisan 1977'de çıkan bu aylık dergi kuşe kağıda ve renkli olarak basılıyordu (Yıllardan beri ABD'de çizgi romanlar genellikle 3.cü hamur kağıda renkli olarak basılmaktaydı). Başlangıçta dergi daha önce Fransızca versiyonunda yayınlanmış olan çalışmaları basıyordu, bunların da renkli klişeleri önceden Fransa'da çıkartılmış olduğu için büyük ölçüde tasarruf sağlanıyordu. Bu orijinal çizer ve yazarların arasında Enki Bilal, Jean Giraud (daha çok bilinen adı ile Moebius), Phillippe Druillet, Milo Manara ve Philippe Caza yer almaktaydı. Heavy metal bunlara Stefano Tamburini ve Tanino Liberatore (RanXerox'un yaratıcısı) 'yı da ekledi.

1977 yılından 1986'a kadar yılda 12 sayı çıkmaktaydı. 1986-1988 yılları arasında yılda 4 kez çıktı. 1989-1998 arasında iki ayda bir yayınlandı. 1999'dan bugüne kadar da yılda 9 kez çıkmaktadır. Standart sayıların dışında özel albümler ve anime çizgi filmler de üretilmiştir. İlk anime film 1981'de yapılan Heavy Metal 'dir. Heavy Metal dergisinin orijinal Fransız versiyonu olan Métal Hurlant ise 2006 yılına kadar yayınını sürdürebilmiştir.

 
Gönderen Yunus, Çarşamba, 19 Ocak 2011 02:22, Yorumlar(1)
Yorumlar
melihtarı
13 Şbt 2011
Çok enteresan bir girişim. Hayırlısı.


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it