Haberler

Haberler->Duyurular->Lâl Kitap'tan Zagor Üzerine Bir Araştırma Kitabı   
Lâl Kitap'tan Zagor Üzerine Bir Araştırma Kitabı

Lâl Kitap'ın bu ay yayınladığı Zagor'un Klasik Maceralar ve Yeni Zagor dizilerinin editör yazılarında, Zagor severler için güzel bir haber yer alıyor. Bu habere göre Lâl Kitap, Zagor sayılarında yer alan karakterleri inceleyen bir kitap çıkaracak! Ülkemizde Zagor konusunda geniş bilgiye sahip yazarlardan biri olan Eren M. Paykal'ın hazırladığı bu yapıt Zagor? Kim Kimdir? adını taşıyor.

İtalya'da da yayınlanacak olan kitap ilk önce Türkiye'de Zagor severler ile buluşacak. Kitabın önsözünü Zagor'un baş yazarlarından Moreno Burattini hazırlamış. Moreno Burattini önsözde şunları söylüyor (daha doğrusu söyleyecek):

Moreno Burattini
"1961'de Guido Nolitta (yani Sergio Bonelli) ile Gallieno Ferri'nin zengin hayal gücünden doğan Darkwood kahramanı, yayın hayatının ilk elli senesini tamamlamak üzere... Bütün bu süre zarfında "saga"sı daima onlarca hatta yüzlerce karakterle zenginleşti. Bunların bazıları çok önemli roller işgâl ettiler ve serinin düzenli karakterleri haline geldiler: Tonka, Kazmakürek Bill ya da Bat Batterton gibi dostlar. Veyahut yine çok önemli ancak düşmanlar safında yer alan bazıları gibi: Hellingen, Kandrax ya da Vampir Baron Rakosi. Bunların yanında, az veya çok hatırladığımız kalabalık bir kişiler galerisi karşımıza çıktı bazıları ile sadece bir kez karşılaşsak bile bizde derin izler bıraktı: Akbaba ya da Cinzia Bradmayer gibi. Ve her hikâye bize yeni heyecanlar kattı, bazı hikâyeleri birkaç defa okumamıza rağmen daima ilk defaki gibi bizi heyecanlandırmaya yetti... Aynı duygular, özellikle Ferri'nin muhteşem bir şekilde hayat verdiği yerler için de geçerliydi: Yaşayanlarını içimizde hissettiğimiz büyülü Darkwood Ormanı gibi, kapı komşumuz gibi benimsediğimiz Henry ve Pitt Kaleleri gibi... Böyle bir kitabın o yüzden, bir hatıra albümü gibi de sayfaları karıştırılabilir. Ama aynı zamanda yönümüzü bulmamızı da sağlar. Zira, bu kadar kalabalık bir insan topluluğu arasında kaybolmak ve nerede bulunduğumuzu anlayamamak tehlikesi her zaman mevcut. Benim gibi bir yazar için bir isimden ve bir yerden bahsederken yanılmamayı başarmak hayatî bir konudur...

...Eren Paykal'ın bu eserine tüm hayranlığımı belirtmek isterim. Ancak hayranlığım ve dostluk hislerim aynı zamanda Zagor'un Türk okurlarına gidiyor zira Boğaziçi'nin her iki yakasında Baltalı İlah'ın bunca tutkunu olmasaydı, bu tür bir kitap da asla gün yüzü görmezdi. Darkwood kahramanı için duyulan bu öyle bir tutkudur ki, tüm sınırları aşar, Brezilya'dan Türkiye'ye dünyadaki tüm okurları birleştirir. Tıpkı İstanbul'da Asya ve Avrupa'yı birleştiren köprüler gibi..."

Hayırlısı diyoruz ve eserin yayınlanmasını dört gözle bekliyoruz...

Bu yazı site sahibinin izni ile kardeş sitelerimizden www.zagordanhaberler.blogspot.com 'dan alınmıştır.
Gönderen Yunus, Cuma, 24 Haziran 2011 20:31, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it