Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->Eren M. Paykal'ın Zagor'da kim, kimdir? kitabı çıktı   
Eren M. Paykal'ın Zagor'da kim, kimdir? kitabı çıktı

Eren M. Paykal'ın hazırladığı Zagor'da kim, kimdir? adını taşıyan kitap çıktı. Tabi ben de hemen aldım. Şu anda (17.08.2011) bildiğim kadarıyla sadece Kertenpelex'te satışta... Bu kitabı tanıtan kısa bir yazıyı daha piyasaya sürülmeden önce, 24.06.2011 tarihinde yayınlamıştık. Zagor tutkunuysanız hemen bir tane edinin derim...

Kitap 21 x 14,5 cm boyutunda ve kapaklar hariç 232 sayfa. Yayın tarihi olarak Haziran 2011 verilmiş ama bu ay piyasaya sürüldü. Üçüncü sayfada
Moreno Burattini'nin sunuş yazısı var. Sunuş yazısının altında Gallieno Ferri, Eren M. Paykal ve Moreno Burattini'nin birlikte çekilmiş bir fotoğrafları bulunuyor.

Kitabın kapağı
Gallieno Ferri tarafından çizilmiş. Bu kapak resmi, Yeni Zagor'un 2005 Aralık tarihli 45. sayısında hediye olarak verilmiş Zagor kartpostalının renklendirilmiş hali (bu kartpostaldaki resmi, Gallieno Ferri Türk okurları için özel olarak çizmişti). Kapağı Erdoğan Oğultekin renklendirmiş. Kitabın kapağının ve sözünü ettiğim kartpostalın resimleri aşağıda. Eğer merak ediyorsanız, kitabın ISBN numarasının 978-605-5689-76-6 olduğunu belirteyim.

Eren M. Paykal'ın beşinci sayfadaki kısa bir ithaf yazısından sonra yedinci sayfada GİRİŞ, sekizinci sayfada OKUMA DÜZENİ adlı bölümler yer alıyor. Eren M. Paykal bu bölümlerde kitabı nasıl oluşturduğu ve o ana dek yayınlanan Zagor sayıları (ekler dahil) hakkında bilgiler veriyor. 8 ilâ 16. sayfalar arasındaki MACERA LİSTESİ bölümünde ise şimdiye kadar yayınlanmış Zagor maceraları hakkında ayrıntılı bilgiler içeren bir liste yer alıyor.


17. sayfadan itibaren başlayıp kitabın sonuna değin devam eden bölüm, kitabın ana bölümü. Bu bölümde Zagor maceralarında yer alan her bir karakter hakkında bilgiler verilmiş. Adlarında göre alfabetik olarak sıralanan karakterler sadece Kazmakürek Bill, Tonka, Dört Göz, Bat Batterton, Doc Lester, Gitar Jim gibi tanınmış karakterler değil; Zagor maceralarında yer alan önemli önemsiz, irili ufaklı  bütün karakterler bu bölümde bulunuyor. Kısacası bu bölüm, bugüne kadar yayınlanmış tüm Zagor maceralarında yer alan bütün karakterleri içeren bir antoloji.

Kitabın arka kapağında kitabı tanıtan bir yazı var. Bu yazı benim çok hoşuma gitti. Çünkü beni ve benim Zagor hakkındaki düşüncelerimi yansıtıyor. Kapağın taranmış hali aşağıda yer alıyor. Buradan, bu hoş yazıyı inceleyebilirsiniz...

Yukarıda, Moreno Burattini'nin kaleme aldığı bir sunuş yazısının üçüncü sayfada yer aldığını belirtmiştim. Ezelden Beri Okumak İstediğim Kitap adlı bu yazının bazı bölümlerini aşağıda aktarıyorum:

EZELDEN BERİ OKUMAK İSTEDİĞİM KİTAP

...Tutkulu bir Zagorcu olarak ezelden beri böyle bir kitabı okumayı hayal etmişimdir. 1961'de Guido Nolitta (yani Sergio Bonelli) ile Gallieno Ferri'nin zengin hayal gücünden doğan Darkwood kahramanı, yayın hayatının ilk elli senesini tamamlamak üzere... Bütün bu süre zarfında "saga"sı daima onlarca hatta yüzlerce karakterle zenginleşti. Bunların bazıları çok önemli roller işgâl ettiler ve serinin düzenli karakterleri haline geldiler: Tonka, Kazmakürek Bill ya da Bat Batterton gibi dostlar. Veya yine çok önemli ancak düşmanların safında yer alan bazıları: Hellingen, Kandrax, Vampir Baron. Bu karakterlerin yanında, az veya çok hatırladığımız kalabalık bir kişiler galerisi çıktı karşımıza. Bazıları ile sadece bir kez karşılaşsak bile bizde derin izler bıraktı: Akbaba ya da Cinzia Bradmayer gibi. Her hikâye bize yeni heyecanlar kattı, bazı hikâyeleri birkaç defa okumamıza rağmen her seferinde ilk kez okuyormuşcasına heyecanlandık... Aynı duygular, özellikle Ferri'nin muhteşem bir şekilde hayat verdiği yerler için de geçerliydi: Yaşayanlarını içimizde hissettiğimiz büyülü Darkwood Ormanı, kapı komşumuz gibi benimsediğimiz Henry ve Pitt Kaleleri... Bu yüzden, böyle bir kitabın sayfalarını bir hatıra albümü gibi de karıştırabiliriz.

...Benim gibi bir yazar için bir isimden ya da bir mekândan bahsederken hata yapmamak hayati bir konudur. Yazdığım birçok Zagor hikâyesine ilaveten, bir de hak etmediğim bir şekilde Guido Nolitta'nın halefi seçilmemden dolayı, Baltalı İlah'ın diğer yazar ve çizerlerinin tüm eserlerini denetlemek ve gerekirse düzeltmekle mükellefim. Bu nedenle böyle bir kitabın benim için bir lügâttan ya da bir telefon rehberinden daha faydalı olacağı kolaylıkla anlaşılacaktır.

...Eren Paykal'ın bu eserine tüm hayranlığımı belirtmek isterim. Ancak hayranlığım ve dostluk hislerim aynı zamanda Zagor'un Türk okurlarına gidiyor, zira Boğaziçi'nin her iki yakasında Baltalı İlah'ın bunca tutkunu olmasaydı, bu tür bir kitap da asla gün yüzü göremezdi. Darkwood kahramanı için duyulan bu öyle bir tutkudur ki, tüm sınırları aşar, Brezilya'dan Türkiye'ye dünyadaki tüm okurları birleştirir. Tıpkı İstanbul'da Asya ve Avrupa'yı birleştiren köprüler gibi...

Moreno BURATTİNİ


Kitabın etiket fiyatı 20,00 TL. Fakat internet sitelerinden ya da çizgi roman dükkanlarından 16,00 TL'ye almanız mümkün (zaten ben de öyle yaptım). Bir çizgi roman müptelası iseniz, bu kitabı almamanız düşünülemez. Hele bir de Zagor tutkunuysanız...

Eren M. Paykal'ı bu güzel yapıtı için kutluyor, kitabın genişletilmiş yeni baskıları ile yazarın "macera özetleri", "yazar ve çizer araştırmaları" vb konularda hazırlayacağını umduğum müstakbel Zagor kitaplarını da dört gözle bekliyorum...


Konu ile ilgili yorumlarınızı Eren Paykal'ın Zagor Kitabı Çıktı forum başlığına yazabilirsiniz. 

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklayanız!

Bu yazı site sahibinin izni ile kardeş sitelerimizden www.zagordanhaberler.blogspot.com 'dan alınmıştır.
Gönderen Yunus, Perşembe, 18 Ağustos 2011 21:11, Yorumlar(2)
Yorumlar
orhan kaya
10 Ekm 2011
Zagor okurları zaten Zagor un dostlarını biliyor. DOC, KAZMAKÜREK BİLL, TRAMPY, ROCHAS, DRUNKY DUCK, SUPERMİKE, TONKA, DÖRTGÖZ VESAİERE VESAİRE.....Tabi düşmanlarını saymadım.
a5555
13 Eyl 2011
Çoğu kimsenin haberi yok ,halbuki nefis bir sözlük,comicks sahibi altan kardeşe soruyorum çoğu kişi bilmiyor diyor,Lal'ın biraz bilgilendirmesi lazım,zagor a sahip olanların mutlaka alması gerek.


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it