Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Marvel: Avengers Disassembled (2004 – 2005)   
Marvel: Avengers Disassembled (2004 – 2005)

House of M'i okuduğumdan beri, olayların nasıl bu hale geldiğini anlatan bir önceki crossover macerası olan Avengers Disassembled'ı merak ediyordum, nihayet tüm tie-in'leriyle beraber (toplam 33 sayı) baştan sona okuyup bitirebildim.

Brian Michael Bendis ve David Finch ikilisinden güzel bir Marvel hikayesi sunuyor seri. Gerek ana seriyle, gerek yan dergilerle uzun ve heyecanlı bir macera. Üstelik, hem ana seride hem de yan dergilerde bolca Captain America içermesiyle, benim gibi karakteri sevenler için ayrı bir güzellik oluyor. Hikaye özetini aşağıda kaleme aldım, spoiler kaygısı olmayanlar rahatça okuyabilir.

Seri başlar başlamaz, Avengers ekibinin başına tuhaf ve ön görülemez olaylar gelmeye başlar. Ölü olduğu sanılan eski bir Avenger (Jack of Hearts) çıkagelir, ekipten özür diler ve ardından bir bomba patlatarak, kendisiyle birlikte Ant-Man'i (Scott Lang) de öldürür. Bomba, Avengers malikanesinin yarısını da havaya uçurmuştur. Ardından Quinjet'iyle olay yerine intikal eden Vision, daha ekip ne olduğunu anlayamadan patlamadan sağ kurtulanlara saldırır. Beraberinde getirdiği küçük bir Ultron ordusunu, sağ kalanların üzerine salar. Saldırı sırasında çılgına dönüp kontrolü kaybeden She-Hulk, Vision'u parçalara ayırarak yok eder. Olaylar yatıştıktan sonra dahi She-Hulk'ı sakinleştirip, eski aklı selim haline döndürmek mümkün olmamıştır. She-Hulk'ın daha önce bu denli sapıtmış olduğuna tanık olmamış ekip üyeleri olayı oldukça yadırgar. Bu olayların ardından, neredeyse tüm süper kahramanlar, yardım için Avengers malikanesinin önünde bitiverirler. İyi de yapmışlardır çünkü akabinde bir başka saldırı gerçekleşir: bir uzay gemisiyle beraber dünyaya saldıran Kree ordusu. Onlarca süper kahraman ve Kree askerinin savaşı görülmeye değerdir. Olaylar sırasında Hawkeye da kendini feda edip uzay gemisini yok etmek suretiyle şehit olur. Avengers üyeleri sapır sapır dökülmektedirler. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, aynı anda Iron-Man, Avenger, Stark Enterprises CEO'su ve ABD savunma bakanı olarak kariyerinin doruğunda olan, dört zamanlı çalışan Tony Stark, Birleşmiş Milletler toplantısında yaptığı ve tüm dünyada canlı yayınlanan konuşması sırasında, ön taraflarda oturan Latveria büyükelçisini farkedince, o gün bir damla dahi alkol ağzına sürmemiş olmasına rağmen zil zurna sarhoş gibi davranır ve büyükelçiyi tüm dünyanın gözü önünde aşağılayıp, ardından öldürmeye çalışır. Tony'nin nasıl ve neden otokontrolünü kaybettiği anlaşılamamıştır. Bu olay da Avengers'a manevi olarak zarar vermek üzere planlanmış gibidir.

Sonunda, Doctor Strange'in açıklamalarıyla tüm bu saldırıların arkasındaki kişinin Scarlett Witch/Wanda Maximoff olduğu anlaşılır. Yıllar önce çocuk sahibi olma isteğiyle yanıp kavrulurken (kocası da robot olduğu için biraz zordur o iş) bilinçsizce sihir gücünü kullanarak yoktan var ettiği çocuklarının elinden alınması yüzünden akli dengesini kaybetmiştir. Scarlett Witch, gerçeklik değiştirme güçlerini zaman içinde her kullanışında, maalesef deliliğe biraz daha yaklaşmıştır ve sonunda tamamen delirmiştir. Bu yüzden çocuklarını elinden alanın Avengers olduğuna inanmaktadır. Ve yeniden gerçek-dışı olarak yarattığı çocuklarını yine elinden almaya çalışacaklarını sanmaktadır. Doctor Strange ayrıca, Wanda'nın tüm bu gerçeklik değiştirme saçmalıklarına rağmen neden daha önce kendisine gelinmediğini, şu ortamda ondan başka büyü ustası mı olduğunu söyleyerek tüm Avengers'a sağlam bir ayar çeker. Captain America Wanda'nın yanına gidip durumu açıklamaya çalışsa da bu kafayı yemiş cadıya laf anlatmak imkansız görünmektedir. Neyse, baktılar olacak gibi değil, Doctor Strange'i de arkalarına alarak Wanda'yı durdurmaya giderler. Mücadele esnasında Doc Strange, Eye of Agamotto'yu kullanarak Wanda'yı bir trans durumunun içine sokarak etkisiz hale getirir. Tüm bu olaylar yaşanırken ortalarda görünmeyen, kızına sahip çıkmayan Magneto, iş bittikten sonra gökten süzülerek gelir ve "vah kızım, ne hallere düştün" diyerek onu alır ve Xavier tarafından bakılması için götürür.

Birkaç ay sonra, geride kalan Avengers üyeleri, malikanenin yıkıntıları arasında tekrar bir araya gelirler. Başlarından geçen felaketler sonucu ortaya çıkan maddi zararları dile getiren kişi tabii ki ekibin finansörü Tony Stark olmuştur. Avengers kurumu maddi olarak batmıştır ve artık tekrar bir araya gelemeyecek durumdadır. Avengers'ın sadık hizmetçisi Jarvis de gene Jarvisliğini yapar ve o kadar yıkıntının arasında bile kahramanlar için güzel bir çilingir sofrası kurmayı başarır. Kahramanlar oturup şöyle son bir sohbet edelim derler. Hepsi teker teker kendi favori Avengers hikayelerini anlatırlar (her bir hikaye tam sayfa ilüstrasyonlar şeklindedir ve farklı çizerler tarafından resmedilmiştir) ve bize de sağolsunlar görsel bir ziyafet çekerler. Hikaye de burada sona erer. Kısa süre sonra da bunun devamı olarak House of M crossover'ı başlar.

Bu anlattığım kısım sadece ana hikayenin yer aldığı Avengers #500-503 ve Avengers Finale'den oluşan 4 sayıda olanları içeriyor. Kalan 29 sayılık kısım ise farklı dergilerin, farklı kahramanların tüm bunlar olurken başlarından geçen tie-in maceralarını anlatıyor.

Okuma listesi şu şekilde:

01- The Invincible Iron Man #84
02- The Spectacular Spider-Man #15
03- Thor #80
04- The Invincible Iron Man #85
05- The Spectacular Spider-Man #16
06- Thor #81
07- The Avengers #500
08- Captain America & The Falcon #05
09- Captain America #29
10- The Invincible Iron Man #86
11- Thor #82
12- The Spectacular Spider-Man #17
13- The Avengers #501
14- Captain America & The Falcon #06
15- Captain America #30
16- Fantastic Four #517
17- The Invincible Iron Man #87
18- Thor #83
19- The Spectacular Spider-Man #18
20- The Avengers #502
21- Captain America & The Falcon #07
22- Captain America #31
23- Fantastic Four #518
24- The Invincible Iron Man #88
25- Thor #84
26- The Spectacular Spider-Man #19
27- The Avengers #503
28- Captain America #32
29- Fantastic Four #519
30- The Invincible Iron Man #89
31- Thor #85
32- The Spectacular Spider-Man #20
33- The Avengers - Finale

Yazan:
Gönderen Yunus, Pazartesi, 19 Eylül 2011 17:23, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it