Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->New York Mon Amour - Jacques Tardi   
New York Mon Amour - Jacques Tardi

2012 yılında Fantagraphics tarafından İngilizce olarak basılan New York Mon Amour'da, Tardi tarafından çizilmiş ve 80'lerin başında New York şehrinde geçen 4 öykü yer alıyor. Kitap toplam 82 sayfa. 50 sayfalık öykünün (Hamamböceği Avcısı) senaristi Benjamin Legrand; üç kısa öyküden "Manhattan"ın senaryosu Tardi'ye, diğer ikisininki ("It's so hard" ve "Hung'un Katili") ise Dominique Grange'a ait.

Tardi'nin çizimleri zamanın ve mekanın ruhunu yansıtmada her zaman çok başarılı, bu açıdan kitaptaki kareleri "izlemek" keyifli. Her ne kadar yansıtılan New York'un sadece karanlık, kirli, iç karartıcı yüzü olsa da...

Öyküleri sevdiğimi ise pek söyleyemem. Grange'a ait kısa öykülerden keyif aldım yalnızca.

Hamamböceği Avcısı isimli uzun hikaye, Walter Eisenhower isimli, 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da doğmuş, ancak bir Amerikan askeri tarafından evlat edinilip New York'ta yetiştirilmiş bir böcek avcısının iş icabı gittiği bir binada, önemli şahıslara suikastlar düzenleyen bir organizasyonun çalışmalarına kulak misafiri olmasını ve daha sonra organizasyon tarafında takip edilmeye başlanmasını anlatıyor. Eisenhower'la organizasyon arasındaki kovalamaca bir yerden sonra sürreel bir boyut kazanıyor. Aradaki Nazi göndermeleri neden vardı, böcek itlaf şirketinin adı neden Blitz'di gibi şeyler kafamda soru işareti olarak kaldı.

Öykü bittikten sonra dört sayfa New York fotolarından yapılmış ve ana karakterin çiziminin de eklendiği bir kolaj kısmı yer alıyor ki fotoğraflardaki ayrıntıların çizimlerde yer almasından, Tardi'nin çizerken bu fotoğraflardan faydalandığını anlıyoruz.

Kitabın Fantagraphics sitesi için link.

 

Örnek çizimler:
Resim
Resim

Benim en çok beğendiğim "Hung'un Katili" isimli öykü, bir çeşit intikam hikayesi. Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerleri tarafından yaşadığı köy bombalanan, gene bir Amerikan askeri tarafından tecavüze uğrayan ve Hung adlı oğlu öldürülen Vietnamlı bir kadının, New York'a göç etmesini ve elindeki az miktardaki bilgiyle tecavüzcüsünün peşine düşmesini anlatıyor.

Diğer Grange hikayesi "It's so hard" ise yüzü John Lennon'a çok benzeyen kambur bir adamın, sürekli Lennon'a benzetilip kamburluğundan bahsedilmesinden bıkması ve Lennon'ı öldürmeye karar vermesi üzerine. ("It's so hard" aynı zamanda bir Lennon şarkısı)

Konu ile ilgili yorum ve bilgileri  New York Mon Amour - Jacques Tardi forum başlığından takip edebilirsiniz.  

Yazan: nikopol

 

 
Gönderen Yunus, Cumartesi, 16 Şubat 2013 16:14, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it