Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->75. yaşın kutlu olsun Superman!   
75. yaşın kutlu olsun Superman!

75. yaşını kutladığımız kırmızı mavili kostümlü dostumuzun maceralarını Türkçe okuyabilmemiz dileklerimizle, doğum günün kutlu olsun SUPERMAN!

Superman, Supergirl, Batman, Wonder Woman, Green Lantern... Yani dünyanın en güçlü, en ünlü ve en yaşlı süper kahramanları. Aslında hepsi aynı ailenin evlatları. Bu kahramanlarla bizi tanıştıran DC Comics, 75 yaşına girdi. 1934’ün sonunda kurulduğunda küçük bir yayıneviydi.

1938’de ise ilk çizgi romanını, Superman’i yayınladı. Onu aynı yıl Wonder Woman ve Batman takip etti. DC Comics bugün ayda ortalama 80 yayın yapıyor, yılda bin bölüm çizgi roman yayınlıyor. Bugüne kadar yaklaşık 40 bin çizgi roman yayınladı. Nail Gaiman gibi yeni dönemin en önemli yazarlarının işlerini yayınlayan Vertigo gibi alt markaları da var. Kahramanları beyazperdeye taşıyan Time Warner’la da ortak.

DC Comics’in kuruluşunu tetikleyen, Orson Welles’in oynadığı Yurttaş Kane filmi olmuş. Onun sinemada yaptığını DC’nin o zamanlarki küçük ofisinde çalışan Jack Kirby, Joe Shuster, Bob Kane kâğıt üstünde gerçekleştirmek istemişler. 75 yıldır tüm dünyayı etkileyen süper kahramanlar da işte böyle doğmuş.
20. yüzyılın mitolojik kahramanlara cevabı olarak tanınan süper kahramanların çizimleri, hazırlanma süreçleri, sinemaya aktarılışları ve tüm tarihleri şimdi dev bir kitapta toplandı. Kitabın yazarı, 38 yıldır DC Comics’te çalışan ve Batman serilerinin de editörü olan öykü yazarı Paul Levitz. İçinde 2 bin çizim, orijinal illüstrasyonlar, posterler, fotoğraflar, film çekimlerinden kareler olan bu özel kitap, kahramanların hayranlarına doğum günü hediyesi olarak yayınlandı.
Gönderen Yunus, Cuma, 19 Nisan 2013 17:14, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it