Haberler

Haberler->Yeni Yayınlar->Temmuz 2013 Zagorları 1: Zagor 136   
Temmuz 2013 Zagorları 1: Zagor 136

Bu ay (Temmuz 2013) ülkemizde, İtalya'da neşredilen ana Zagor serisi Albo Mensile'nin Mart 2009 tarihli 524. sayısına denk gelen Aylık Albüm'ün 136. sayısı yayınlandı.

Korsan Mağarası (La grotta dei bucanieri) başlıklı bu ayki sayıda, 133. sayıda Pleasant Point (Pleasant Point) adıyla başlayan macera noktalanıyor. Maceranın 134. sayıdaki başlığı Yengeç Dönencesi (Tropico del Cancro), 135. sayıdaki başlığı ise Zagor Mortimer'e Karşı (Zagor contro Mortimer). 338 sayfa devam eden macera Moreno Burattini tarafından yazılmış, Marco Verni tarafından çizilmiş. Macera bu sayıda noktalandığı için tahlililne geçebiliriz.

Maceranın geçtiği yerler Darkwood, Kulübe, Pleasant Point, Baykuş'un Tavernası, Norfolk limanı, Haiti, Haiti'nin Port-Au-Prince şehri ve deniz mağarası. Macerada yer alan önemli karakterler ise Zagor, Çiko, Jonathan Clark, şeytanî bir zekaya sahip olan Mortimer, Mortimer'in sevgilisi Sybil Kant, vudu rahibi Danceur Guedè, Mısırlı tüccar Hussef Hammad ve Haiti hükümet yetkilisi Bertrand Duvalier.

Macera Zagor'un avdan dönüşüyle başlıyor... Zagor avdan kulübeye döndüğünde Çiko'yu bulamaz. Çiko bıraktığı mektupta vatanı Meksika'ya dönmek istediğini, artık halkıyla beraber yaşamayı arzu ettiğini yazmıştır. Zagor, Çiko'yu kararından vazgeçirmek için hemen peşine düşer.

Pleasant Point'te yaşlı Peabody'den Çiko'nun, Baykuş'un Tavernası adlı hana gittiğini öğrenen Zagor vakit kaybetmeden tavernaya ulaşır. Taverna sahibi Peeters, Çiko'nun Norfolk'a giden Jonathan Clark adlı bir adamın arabasına bindiğini söyler. Çiko, Norfolk limanında Meksika'ya giden bir gemiye binecektir.

Zagor gemiye son anda yetişir ve hemen Çiko'nun bulunduğu kamaraya girer. Fakat başına aldığı âni bir darbe ile kendinden geçer.

Maceranın bundan sonrası entrikalar, komplolar ve akıl oyunlarıyla örülü. Bütün bunlar da Mortimer'in keskin ve şeytanî dehasının ürünü. Maceranın kalan kısmını öğrenmek için Aylık Albüm'ün 133 ilâ 136. sayılarına müracaat edebilirsiniz. Ustaca hazırlanmış bir soygun planının işleyişini aktaran bu güzel sergüzeşti kaçırmamanızı öneririm; keyif verici, sürükleyici ve senaryosu sağlam bir macera...

Yazan: Darkwood Sâkini
Gönderen Yunus, Cumartesi, 20 Temmuz 2013 02:39, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it