Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->LADY S: Van Hamme’ dan mahsun bir "La femme fetale"   
LADY S: Van Hamme’ dan mahsun bir "La femme fetale"

Lady S, (Suzan Filtzroy) , USA’nin Avrupa İşleri Devlet Bakanlığı’nın gezici diplomatı olan James Fiztroy’un evlatlık kızıdır. Suzan 8 dil bilen son derece zeki, parlak bir genç hanımdır. Ancak bu ışıltılı kimliğinin altında, büyük gizemler ve acılar saklayan başka bir kişi vardır.

Anne ve Babası KGB tarafından casusluk suçlamasıyla öldürülen Suzan’ın, gerçek adı Shaina Rıvkas’dır. Yahudi asıllı Estonyalı olan Rıvkas ailesi, batıya iltica etmek üzereyken yakalanır. Annesi o sırada öldürülür. Bir bilim adamı olan babası ise işkence sırasında ölür. Babası ölmeden önce , kendisine bir şey olursa James Filtzroy ile bağlantıya geçmesini söylemiştir. 

Son anda kaçmayı başaran Shaina, yakalanmak üzereyken Anton Grilenko adında genç bir adam tarafından kurtarılır. Bir dizi olaya sonunda, Antonla ile birlikte Finlandiya sınırına kadar ulaşırlar.Tam sınırdan geçecekten Anton buz tabakasının kırılması sonucu göle düşerek ölür. Daha doğrusu Shaina onun öldüğünü sanmaktadır. Ancak kader, onları tekrar bir araya getirecektir.

Shaina, tek başına Finlandiya’ya geçer. Sahte pasaportunun yardımıyla Avustralya’ya kadar ulaşır. Artık adı Suzan’dır. Yaşamını hırsızlık ve dolandırıcılık ile kazanır.

Derken yıllar sonra ; 1995 yılındabir Paris treninde, Shina, Bay ve Bayan Filtzroy ile tanışır. Kendisini Yeni Zellanda vatandaşı Suzan McCenzie olarak tanıtır. Suzan bir süre sonra Filtzroy’lar ile yaşamaya başlar. Bir kaç yıl sonra Bayan Filtzroy kanserden ölür. Bu olaydan sonra Suzan, James Filtzroy tarafından evlat edinilir ve Filtzroy soyadını alır…

Suzan bir süre sonra babası ile birlikte yüksey düzeyde diplomatik olaylarda çalışmaya başlar. Birinci sınıf diplomatik bir casus olur.

İlginç bir not; İlk serüvende; Türkiye de önemli rol alıyor. Batının ülkemize karşı olan tipik oryantalist bakış açısını gözlemliyoruz bu macerada... Türkiye , Gürcü mafyasına silah satmakla suçlanıyor.Türk büyükelçisine aba altından sopa gösteriliyor . Türkiye’nin batının stratejik bir ortağı olduğundan dem vuruluyor vs. AB’nin, havuç olarak Türkiye’nin önüne konduğundan bahsediliyor. Ancak bunun bir yalan olduğundan ve Türkiye'nin kendi topraklarında Kürdistan kurulmasına izin vermediği sürece hiç zaman AB’ne alınmayacağından bahsediliyor. Kısacası çok da bilmediğimiz şeyler değil.

İşin bana şaşırtıcı geleni ve sevindirici olanı; Maceranın sonunda, Türk büyükelçisinin bunca patırtının altından başarıyla çıkması.

Lady S, kuşkusuz Jean Van Hamme’nin en başarılı çizgi romanı değil. Philippe Aymond'un çizimleri fena değil.

Farklı bir tad arayanlara önerilebilir.

Gönderen: Doc Holliday
Gönderen Yunus, Cumartesi, 20 Temmuz 2013 02:43, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it