Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Kerberos Saga   
Kerberos Saga

Kerberos Saga, Ghost in the Shellden tanıdığımız Mamoru Oshii 1986 yılında yazmış olduğu bir seridir.


Kerberos Saga, alternatif bir zaman diliminde Japonyada geçen askeri bilim kurgu serisidir. İllegal örgütlerin birleşerek (örgütün ismi Sect) devlete karşı ayaklandığı ortamda Metro Polisleri olaylar karşısında zayıf kaldığından, mitolojideki cehennem nöbetçisi 3 başlı köpeği amblemleri olarak kullanan özel zırhlı bir birlik oluşturulmuştur. Zırhlı olmalarının yanında en ufak bir hatayı bile affetmeyen, suçluların korktuğu ölüm makinelerinin olduğu gruba Kerberos denmiştir. Hikayelerin anlatımları biraz karışık açıkcası. Tamamen birbirini izleyen bir olay örgüsü açıkcası yok. Radyo programı, manga ve filmler olarak 3 farklı alanda hikayeleri anlatılıyor.


Mangasında İngilizceye çevrilmiş olan ilk cilt için söylemem gerekirse 4 bölümde son iki bölüm tek bir hikayeyi anlatmak üzere 3 farklı hikayeyi anlatıyor. İlk bölümde ceza almış bir Kerberos polisinin hiakyesi, ikinci bölümde helikopter benzeri bir aracı kullanan Kerberos polisinin, üçüncü bölümde Kerberos grubuna ihanet eden biri üzerinde yapılan bir araştırmayı, dördüncü bölümde de çekilmiş olan iki filmden ilkindeki karakterlerin Kerberos bölüğündeki bir hikayesi anlatılıyor. Anlatımlar tabi karakterden öte Oshiinin sembolizme olan takıntısı ile aslında sizi başka noktalara çekerek düşündürmeye itiyor.

Filmler de birbirlerine bir şekilde bağlılar. Spoiler vermek istemiyorum ama iki film de oldukça hoşuma gitti. Tabi yine kaçırdığım muhtemelen birçok nokta vardı. Filmleri seyrettiğiniz zaman demek istediğimi anlayacaksınız.

1999’da çekilen Jin Roh: The Wolf Bridage (Kurt Tugayı gibi bir anlamı var) adlı anime seriye biraz farklı bir bakış ile hazırlanmıştır. Geçenlerde yazıyı yazmak için tekrar seyrettiğimde mangalarını okumuş olmamın getirdiği tecrübe ile aslında mangadaki ilk bölümdeki hikayeyi biraz farklılaştırarak tekrar ele alındığını fark ettim. Animedeki hikaye örgüsü modern bir kırmızı başlıklı kız hikayesinin anlatımıdır. Sahnelerdeki esere olan göndermeye ait cümleler ile anlatımda o anda yaşananlar arasındaki hikayeyi çok güzel kuruyorsunuz. Sonunda da Jin Roh ismine yakışır bir şekilde hikayeyi sonlandırıyor. Bu arada şimdi fark ettim. Anime aynı zamanda filme de gönderme yapıyor. İlk filmin resmi ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu arada animenin ilk sahneleri şu son zamanda yaşananlar ile ilgili olarak da sizi oldukça etkiyeceğini düşünüyorum.


Aşağıda kronolojik olarak mangaların bir kısmı ve filmlere ait bilgiler verilmiştir.

1987: İlk radyo programı yayınlanmıştır.
1987: The Red Spectacles adlı filmi çekilmiştir.
1988: yılında Mamoru Oshiinin yine hikayesini yazdığı, Kamui Fujiwaranın çizimlerini üstlendiği Kerberos Panzer Cop serisinin ilk dört bölümünü kapsayan mangası çıkmıştır. 1990 yılında bu bölümler ciltlenmiş ve manga serisinin ilk cildi çıkmıştır.
1991: Stray Dog: Kerberos Panzer adlı filmi çekilmiştir.
1999: Manga serisinin 2000 yılında ciltleştirilecek olan ikinci cildine ait serinin 5 ile 8. Bölümleri arasındaki bölümler çıkmıştır.
1999: Mamoru Oshinin yönetmen koltuğuna geçtiği Jin Roh: The Wolf Brigade adlı anime çekilmiştir.
2003: Kerberos Saga Rainy Dogs adlı mangasının 8 bölümü çıkarılmış, 2004de de cilt haline getirilmiştir.

Not: Kronoloji ve yazının bir kısmı için Wikipediadan alıntı yapılmıştır.

Yazan: Otoha

Konu ile görüşleri Kerberos Saga forum başlığından okuyabilir, yazabilirsiniz. 
Gönderen Yunus, Cumartesi, 20 Temmuz 2013 23:07, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it