Haberler

Haberler->Comics, Fumetti vs..->Temmuz 2013 - 2: Klasik Maceralar Dizisi 84. Cilt   
Temmuz 2013 - 2: Klasik Maceralar Dizisi 84. Cilt

Bu ay (Temmuz 2013) Klasik Maceralar Dizisi'nin 84. cildi neşredildi. Cilt, Albo Mensile'nin 325, 326, 327 ve 328. sayılarına karşılık geliyor. Bu sayılar İtalya'da 1992 senesinin Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yayınlandı.

Cildin ilk macerası, bir önceki ciltte Cheyenne Kanı (Il sangue dei Cheyenne) adıyla başlayan maceranın devamı. Macera 69. sayfaya kadar devam ediyor ve bu ciltte Zehirli Balta (Il tomahawk avvelenato) başlığını taşıyor. 138 sayfalık maceranın senaristi Moreno Burattini, ressamı Gallieno Ferri.

Maceranın geçtiği mekânlar Darkwood, Kulübe, Cheyenne köyü, Red River, Red River'da seyreden tekne ve Skidi köyü. Karakterler ise Zagor, Çiko, Cheyenne şefi Kırmızı Kalkan, Kırmızı Kalkan'ın kızı Zanya, Zanya'ya sevdalı Cheyenne savaşçısı Tiskar, tekne kaptanı Perkins, Skidi savaşçısı Kwitara, Skidi büyücüsü Pauanas ve Skidi şefi Talesharo.

Macerada Çiko ressam olmaya karar verir ve ormanda rastladığı bir grup Kızılderili'nin resmini yapar. Resmi gören Zagor telaşlanır. Çünkü bunlar Pawneeler'in bir kolu olan Skidiler'e mensupturlar ve Skidiler'in Sabah Yıldızı'na genç kızları kurban etme gibi bir gelenekleri vardır. Skidiler kurban bulmak için, savaşçılar avdayken Cheyenne köyüne saldırıp şef Kırmızı Kalkan'ın kızı Zanya'yı kaçırırlar. Zagor ile Çiko da kızı kurtarmak için peşlerine düşer...

70. sayfada başlayan ikinci maceranın senaryosunda Ade Capone'nin, çizimlerinde ise Francesco Gamba'nın imzası var. 217 sayfa devam eden macera sırasıyla Esrarengiz Ölüm (Una morte misteriosa), Lanetli Altın (Oro maledetto) ve Kızılderili Mezarlığı (Il cimitero indiano) başlıklarını taşıyor.

Macerada yer alan karakterler Zagor, Çiko, ihtiyar altın arayıcısı Jim Carrol, Doktor Simpson, Barker ve Benson adlı iki haydut, Heart Lake kıyısında yaşayan avcı ve iki oğlu, Pegleg madencilerinden Joe ile Will, Mic Mac savaşçısı Sektar. Maceranın geçtiği mekânlar ise şunlar: Darkwood, Green Meadow kasabası, Heart Lake (göl), Heart Lake kıyısındaki kulübe, Returnless Pass (Dönüşü Olmayan Geçit), Oneida köyü, Pegleg madeni, Pegleg madeninin çevresindeki orman, Kızılderili mezarlığı.

Maceranın giriş kısmını özetlersek şunları söyleyebiliriz: Zagor ve Çiko, Darkwood'un batı sınırındaki Green Meadow kasabasının barındadırlar. İçeri giren ihtiyar madenci Jim Carrol efsanevi altın madeni Pegleg'i bulduğunu söyler. Fakat çok hastadır ve ölmeden evvel madenin haritasını, kendisine içki ısmarlayan Çiko'ya verir. Parker ve Benson isimli iki haydut haritayı Çiko'dan zorla alıp onu ağır biçimde yaralarlar. Zagor, iki haydut ve Pegleg madeni hakkında araştırma yaptıktan sonra izlerini sürmeye başlar...

Ciltteki üçüncü macera 293. sayfada Yağlı İlmik (Nodo scorsoio) adıyla başlıyor. 117 sayfalık bu maceranın senaristi Moreno Burattini, çizeri Gallieno Ferri. Macera gelecek ciltte noktalanacağı için tahlilini de neşriyattan sonraya bırakıyoruz.

Yazan: 
Darkwood Sâkini 
Gönderen Yunus, Pazartesi, 22 Temmuz 2013 02:16, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it