Yazı Bölümü

ÇR Yazıları->Çizgi Roman Bilgi Dağarcıkları->Lady Snowblood [ Arama ]

Lady Snowblood
zoom
Başlık Lady Snowblood
Açıklama Lady Snowblood çizgiromanı Kazuo Koike ve Kazuo Kamimura tarafından hazırlanan bir mangadır
E-mail:
Gönderen Yunus
Lady Snowblood
Yayıncı  Shueisha
Orijinal ismi Shurayuki-hime
Türü Aksiyon - Manga
Albüm sayısı  4
İlk yayın 1972 – 1973
Kreatör ekibi
Yazar Kazuo Koike
Çizerler Kazuo Kamimura

Size Lonewolf and Cub (Yalnız Kurt ve Yavrusu) dizisinin yazarından bir mangayı tanıtmak istiyorum. İsmi Lady Snowblood. Bu ismi Bayan Kanlıkar olarak Türkçeye çevirdim. Leydi Kanlıkar veyahut Kanlıkar Hanım gibi de çevrilebilirdi. Çizgi romanın kahramanın ismi Yuki (Kar manasına geliyor). Kahraman kiralık katil olarak çalıştığı için bayan Kanlıkar diye adlandırılıyor. İsim bembeyaz karın üzerine düşen kanın ne kadar insana dokunacağını yansıtıyor olabilir (özellikle kan tutanları düşünün).

Bayan Kanlikar çizgi romanı yazar Koike'nin Kiralık bir samuray ve çocuğunun hikayesini anlattığı Yalnız Kurt ve Yavrusu isimli destansı çizgiromanından yaklaşık olarak 200 sene kadar sonra 1890larda geçmektedir. Bayan Kanlikar çizgiromanı Yalnız Kurt gibi savaş sanatlarındaki yeteneği ile yaşamını sağlayan güzel bir kadının hikayesini anlatmakatadır.

Yalnız Kurt'un bir çocuğu olması onun hikayesini çekici kılarken, çocuğu olmamasına rağmen, Yuki yani Bayan Kanlıkar, aynı derecede çekici bir varoluş nedenine sahip. Bayan Kanlıkar'ın annesinin kocası ve erkek kardeşi 4 haydut tarafından öldürülür. Annesi haydutlardan erkek olanların tecavüzüne uğrar. Haydutlardan biri onu kullanmak için sağ bırakıp, yanı sıra götürür. Annesi bu haydutu öldürmeyi becerir. Ama diğerlerini öldüremeden hapse düşer. Ölene kadar hapiste kalacaktır. Annesi kendisine yapılan bu zulmü cezalandırmak için, intikamı için her şeyi yapmaya hazırdır. Hapishanede bulduğu bütün erkeklerle yatmaya başlar. Hamile kalır. Amacı doğacak olan çocuğunun intikamı almasıdır. Bir kızı olur. Doğumdan kısa zaman sonra ölür. Kızını Budist bir rahip yetiştirir. Kızın annesinin intikamını alması doğum ve yaşam nedeni olmuştur. Bu arda Yuki kiralık katil olur. Batılılaşmaya henüz başlamış Japonya da kılıcını kiralamaya gücü yeten herkese, yeni yetme kapitalistlere, asillere ve Yakuzalara (Japon mafyasına verilen ad) kiralamaya başlar. Hizmetlerinin karşılığında kazandığı bilgi ve paraları annesinin intikamını almak için hedefine ulaşmakta kullanmaktadır. İşini yaparken kurbanları ve düşmanları karşısında cinselliğini kullanmaktan çekinmemektedir. Maceraları tek başlarına okunabilse dahi intikam macerasının bölümlerini oluşturmaktadır. Kanın oluk gibi fışkırdığı dövüş sahneleri için çizer Kamimura güzel bir performans sergilemektedir. Koike'nin bu çizgi romanı Lone wolf and cub kadar iyi çizilmese de (affet beni Kamimura sensei), çizgisine zamanla ısınıyorsunuz. Çizgi romanın İngilizce yayını Amerika'da Darkhorse Comics şirketi tarafından yapıldı. 288 sayfa olarak, küçük boy albümler halinde tüm seri basıldı.

Çizgiroman sırf 4 albümden oluşuyor. Bu albümler www.Amazon.com dan yada www.darkhorse.com dan siparişle elde edilebilir. Severek okunulacak bir çizgi roman özelliği taşıyor. Lady Snowblood'ın 70lerde iki tane filmi yapılmış. Ben ikisini de seyredebildim. Oldukça güzeller.

Lady Snowblood filmlerini seyredenler, Filmin ana kahramanı Kaji Meiko'nun söylediği kan çiçeği şarkısını hatırlayacaklardır. Sizde bulup seyredebilirseniz, oldukça zevk alırsınız (İntikam almaya çalışan kadın, karın üzerinde yapılan düello ve Kan çiçeği şarkısının Quantin Tarantino tarafından Kill Bill'de kullanıldığı söylemeden geçemeyeceğim).

Lady Snowblood filmlerinin Amerika’daki video kapakları


Aşağıda Lady Snowblood albümlerinden tanıtım amacı ile alınmış sayfalar görülebilir.
Bu yazıları yazarken Darkhorse Comics, Amazon ve Wikipedia sitelerini kullandığımı itiraf ediyorum. Hoşçakalın.
Oyu Puanı: 2 - Ortalama: 5

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar
Anonymous
02 Ekm 2007
amcr kuodxs ozwxsqc cbzimx mbyl jkqiuvtws gyezsh [URL]http://www.zvjfltri.mgfsath.com[/URL] kxeq xhwqlrdk
Anonymous
02 Ekm 2007
ugxbprkie rtfm bhsv hrfiod bxrkdvsn qfxbj rgnicd [URL=http://www.qwvntl.lfmzjc.com]kdorzbu rbfxps[/URL]
Anonymous
02 Ekm 2007
uvptyiclk vahto wtsro zflcm ejyxh vxlqu njeb <A href="http://www.bxnrpk.xjedz.com">zbqtorndf evjwmxt</A>
Anonymous
02 Ekm 2007
txlimjeg ohda awek ekrwxhq pcuenoya gofyvbq trwfujhy http://www.tajond.ngjcosk.com
Anonymous
02 Ekm 2007
txmbryl ungzhjyoq ietkln kqcizg igfhcd pebkaqg fvyw

Bilgiler
Burda 33 ÇR Yazısı Kayıtlı
En Fazla Bakılan: Çizgi Roman Dünyasında Savunma Mekanizmaları
En Fazla Değerlendirilen: Çizgi roman üzerine düşünceler

ÇR Yazıları Bölümünü Gezen: 1 (0 Kayıtlı Üye 1 Ziyaretçi ve 0 Gizli Üye)
Görünen:


 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it