Yazı Bölümü

ÇR Yazıları->Cafe Manaus->Kesik Baş Tanza [ Arama ]

Kesik Baş Tanza
zoom
Başlık Kesik Baş Tanza
Açıklama Lâl Kitap Yeni Mister No 5. (Kasım 2002)
Gönderen Yunus
Sevgili Arkadaşlar,

Bu sayımızda da, en sevilen Mister No serüvenlerini sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.Ancak daha önce, değinmek istediğim bir konu var.Bazı okuyucularımız yayımlamakta olduğumuz serüvenlerin tekrar mı, yoksa ilk basım mı olduğunu soruyorlar. Yayımladığımız sayılar Türkiye'de hiç yayımlanmamış serüvenlerdir, bunu hemen belirteyim.Þimdi kaldığımız yerden devam edelim.


 Tsantzas! (31/33) Nolitta-Diso
Bu serüven, bizde, Tay yayınları tarafından 'Kesik Baş Tanza'adı ile yayımlanmıştı.

Parasızlık nedeniyle ( her zaman ki gibi!) Kolombiya'da mahsur kalan Jerry, bölgenin ünlü antikacısı Murdock'un evine davet edilir. Murdock'un amacı Tanza (Tsantza) adı verilen kesik kafalardan bulması için Mister No'dan yardım istemektir. Dostumuz başlangıçta bu pis işi kabul etmek istemez. Ancak sonunda, Kolombiya'dan pek hoşlanmaması ve sevgili pırpırını havalandıracak benzin parasının olmaması nedeniyle, antikacının teklifini kabul etmek zorunda kalır. Yanında iki rehber ve Murdock'un kardeşi Daniel ile birlikte, Tanza bulabilmek için Jivaros yerlilerinin topraklarına doğru yola çıkarlar...


 Öyküde, Nolitta'nın, Mister No karakterini yaratırken etkilendiği 20 yüzyıl ilk dönem Avrupa Edebiyatı ve büyük yazar Hemingway' in izlerini 'belki de ilk kez bu kadar belirgin olarak' yakalama fırsatını buluruz. Öykü tıpkı, Heminway, Kipling ve biraz da Steinbeck romanlarında izlediğimiz gibi kurgulanmıştır. Öykü ağı, 'coşkulu bir macera tadı' ile örülmüştür. Mekanın Amazon ormanları olması, dolayısıyla bir sürü bilinmeyeni ve tehlikeleri içinde barındırması, bu uzun soluklu serüven için ideal görünmektedir. Serüven, başlangıçta Ýndiana Jones filmlerini  andırmaktadır sanki. Bol aksiyon, ormanda karşılaşılan vahşi hayvanlar, tehlikeli yerliler vb. olaylar, durağanlaşmayan bir heyecan sunar okuyucuya. Ancak, insan ihtiraslarının ve sahip olma güdüsünün yol açtığı 'trajedi”, serüvenin sonunda ortaya çıkar. Mister No serüvenlerinde dönem dönem 'üstü kapalı olarak'eleştirilen kapitalist sisteme ve materyalist dünya görüşüne karşı olan tavır öykünün sonunda insanın yüzüne bir tokat gibi çarpar!.. Bu 'tokat' Jivaros topraklarından sağ olarak tek başına dönebilen Jerry'in elinde tuttuğu 'Daniel'in kesik başıdır'belki de...

Öyküde başka dikkat çekici bir yön de, Jerry'nin bildik bir kahraman değil, zaman zaman arkadaşlarının yardımıyla hayatta kalabilen normal insan olmasının daha belirgin vurgulanmasıdır. Yaşanan trajedi karşında Mister No'nun verdiği tepkilerde ve çaresizliğinde bu durumu daha iyi algılama şansına sahip oluruz.


Kuşkusuz, öyküyü destekleyen çizer Diso olmasaydı bu serüven gedikli Mister No okurları için bu kadar değerli olmayacaktı. Sizi Diso'nun kareleriyle baş başa bırakıyoruz. Gelecek sayıda görüşmek umuduyla.
Oyu Puanı: 2 - Ortalama: 5

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar
Anonymous
18 Ock 2008
Güsel olmuþ.

Bilgiler
Burda 33 ÇR Yazısı Kayıtlı
En Fazla Bakılan: Çizgi Roman Dünyasında Savunma Mekanizmaları
En Fazla Değerlendirilen: Çizgi roman üzerine düşünceler

ÇR Yazıları Bölümünü Gezen: 1 (0 Kayıtlı Üye 1 Ziyaretçi ve 0 Gizli Üye)
Görünen:


 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it